[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

سهم هلال‌احمر از حق‌الثبت اسناد رسمی ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

متأسفانه آمار بلایا و حوادث طبیعی در ایران از بسامد قابل ملاحظه‌ای برخوردار است و استان پهناور فارس نیز به عنوان یکی از حادثه‌خیزترین منطقه‌های کشور به حساب می‌آید. به منظور کاهش تلفات جانی و جلوگیری از ازدیاد خسارت‌های  همه جانبه نمی‌توان از یک ارگان به تنهایی انتظار مقابله مؤثر را داشت و نیاز به همکاری و تعامل دستگاه‌ها و نهاد‌های  مختلف حس می‌شود. 
در همین راستا در دیدار نمایندگان شیراز در مجلس شورای اسلامی با مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر فارس بر جایگاه محوری جمعیت در مقوله مدیریت بحران تأکید شد و نمایندگان خواستار تقویت اعتماد عمومی مردم به عنوان یکی از مؤلفه‌های  مهم سرمایه اجتماعی به بزرگترین سازمان امدادی و بشردوستانه کشور گردیدند.  
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در دیدار با مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر فارس گفت: عملکرد موفق در مناطق حادثه دیده نیازمند هماهنگی و همدلی دستگاه‌های متولی مدیریت بحران است و جزیره‌ای کار کردن و پراکنده عمل نمودن، آفات مدیریت در شرایط اضطراری است. مسعود رضایی با بیان اینکه هلال‌احمر منشاء خیر و خدمات فراوان برای مردم بوده و هست و مردم همواره به چشم پناهگاه و ملجأ در زمان حوادث به این سازمان می‌نگرند، تأکید کرد: انسجام مدیریتی و کسب آمادگی بیش از پیش برای مواقع بحرانی، دو مؤلفه مهم برای دستور کار هلال‌احمر می‌باشد. وی از آمادگی مجلس شورای اسلامی برای دریافت اهم مشکلات جمعیت هلال‌احمر و تبدیل آن به طرح نمایندگان جهت ارائه در صحن علنی خبر داد.  رجبی دیگر نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار جمعیت هلال‌احمر را یک نهاد مردمی توصیف کرد و گفت: تنها سازمانی که می‌تواند فارغ از نگاه‌های دولتی و سیاسی، اعتماد عمومی مردم را جلب نموده و آن را محور فعالیت‌های خود قرار دهد، هلال‌احمر است. فرج الله رجبی با اشاره به عملکرد موفق جمعیت هلال‌احمر در جریان زمین لرزه منطقه غرب کشور، بر نقش محوری این جمعیت در مقوله مدیریت بحران تأکید کرد. 
رجبی گفت: ارائه آموزش‌های  امدادی و مدیریت بحران به سطوح مختلف مدیران از جمله نمایندگان، استانداران، فرمانداران و ... سطح آگاهی آنها برای تصمیم گیری صحیح و موجه در زمان وقوع حادثه را افزایش خواهد داد و دیگر شاهد برخی ناهماهنگی‌ها و تصمیم‌گیری‌های  احساسی و نادرست نخواهیم بود.  این دو نماینده شیراز، آمادگی مجلس شورای اسلامی برای حمایت و تقویت جایگاه جمعیت هلال‌احمر را اعلام نمودند و با اشاره به اینکه در روزهای پایانی سال گذشته شاهد رأی قاطع نمایندگان مجلس به تثبیت قدرالسهم 42 درصدی هلال‌احمر از حق‌الثبت اسناد رسمی بودیم، قول مساعد دادند که این حمایت در افزایش میزان بودجه هلال‌احمر در سال‌های  آینده نیز ادامه خواهد داشت. 
فیض اله جعفری در دیدار و گفتگو با دو نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد مطلوب جمعیت هلال‌احمر ایران در حوزه‌های مأموریتی مختلف از جمله امداد و نجات، این جمعیت را جزو برترین جمعیت‌های  ملی عرصه بین‌المللی قرار داده است. جعفری با اشاره به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های  بالقوه و بالفعل جمعیت هلال‌احمر ایران از جمله اعضا و داوطلبان و نقش آفرینی موثر در عرصه‌های  گوناگون آموزشی، امدادی، اجتماعی و خدمات بشردوستانه، اظهار کرد: اگر به این ظرفیت‌ها با رویکرد فرصت نگریسته شود، شاهد حفظ، نگهداشت و ارتقاء سرمایه اجتماعی کشورمان خواهیم بود. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل جمعیت هلال‌احمر فارس پرداخت و با اشاره به امدادرسانی این جمعیت به بیشترین حوادث کوهستان در ایام طرح امداد و نجات نوروزی، تصریح کرد: گستردگی و وسعت فارس در کنار حادثه‌خیزی آن و همچنین تنوع اقلیمی، تعداد مأموریت‌های  عملیاتی امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر این استان را همواره در صدر آمارهای کشور نشانده است. مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر فارس از درجه بندی و حضور فعالانه و داوطلبانه 4500 امدادگر آموزش دیده در سطح استان خبر داد و افزود: جمعیت فارس در مدیریت کارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی بسیار موفق عمل کرده است. مدیر عامل جمعیت هلال‌احمر فارس در این دیدار با ارائه گزارش عملکرد این جمعیت در جریان حادثه کرمانشاه، به نقش محوری هلال‌احمر در کارگروه امداد و نجات و آموزش همگانی و همچنین جمع‌آوری کمک‌های  مردمی در زمان حوادث اشاره کرد. جعفری با طرح آسیب‌شناسی فرآیند امدادرسانی به مناطق حادثه‌دیده زمین لرزه غرب کشور، بر لزوم بازنگری و دوباره خوانی مأموریت‌های  امدادی و پشتیبانی دستگاه‌های متولی مدیریت بحران تأکید کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی