[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

فعالیت ۱۶۰۰ بهورز در خانه‌های بهداشت فارس، روزنامه شیراز نوین

قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه، گفت: از سال 1319 هجری شمسی، کشور چندین تجربه با عناوین طرح تربیت بهدار، طرح سپاه بهداشت، طرح تربیت بهدار روستا، طرح سلسله و طرح رضاییه را به اجرا گذاشت.
دکتر «عبدالرسول همتی» افزود: از میان این طرح ها، طرح تحقیقاتی «نحوه توسعه خدمات پزشکی و بهداشتی در ایران» معروف به طرح رضاییه که به طور مشترک از سوی سازمان جهانی بهداشت، دانشکده بهداشت دانشگاه تهران و وزارت بهداری در یکی از روستاهای رضاییه (ارومیه امروزی) استان آذربایجان غربی در سال 1351 به اجرا درآمد، به طور رسمی به عنوان شیوه اصلی گسترش خدمات بهداشتی درمانی پذیرفته شد.
او اضافه کرد: راهبرد اصلی این طرح، تربیت و به کارگیری عوامل غیرپزشک برای ارایه مراقبت‌های  اولیه بهداشتی بود و واحدهای ارایه کننده این خدمات را «خانه بهداشت»، کارکنان زن را «بهورز» و کارکنان مرد را «بهداشتیار» می‌گفتند.
قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه، ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب و در راستای تحقق عدالت اجتماعی که از اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود، وزارت بهداشت در سال 1363برای آگاهی یافتن از دشواری‌های  پیش رو و ترسیم خط مشی اصلی راه آینده، تحقیقی گسترده در 10درصد از جمعیت روستایی و شهری كشور انجام داد.
دکتر همتی گفت: نتایج این تحقیق، حكایت از آن داشت كه بیش از چهل درصد از مرگ‌های  كشور در پنج سال نخست حیات كودكان اتفاق می‌افتد و از تمام مرگ‌هایی‌كه در پنج سال نخست زندگی كودكان پیش می‌آید، حدود هشتاد درصد آن مربوط به دوازده ماه نخست حیات آنان است؛ چنین تراكمی از بیماری و مرگ در سال‌های  آغازین زندگی كودكان كه سرمایه‌های  فردا بودند، فاجعه‌ای تکان دهنده بود.
او افزود: فاجعه بارتر از آن، این بود كه تحقیق نشان می‌داد، حدود یك ششم از این مرگ‌ها از شش بیماری عفونی دیفتری، كزاز، سیاه سرفه، سِل، فلج اطفال و سرخك كه واكسن‌های مؤثر و معتبر دارند پدید می‌آید، یك ششم دیگر كودكان با بیماری‌های  عفونی دیگری كه واكسن نداشته اما در موارد بسیاری قابل پیشگیری یا مهار شدن است از دست می‌روند و بیش از یك پنجم دیگر، قربانی بیماری‌های  اسهالی می‌شوند. قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه، بیان کرد: تحقیق گسترده سال 1363 نشان داد كه در هر سال بیش از نیمی از كودكان ایرانی قربانی حوادث و بیماری‌های ساده‌ای هستند كه مبارزه با آنها ساده و نیازمند شناخت راه اصولی، آموزش خانواده‌ها و تربیت نیروهای ساده‌ای است كه قادر به ارتباط نزدیك با بیشتر مردم و آموزش آنان باشند و این سرآغاز تلاش در مسیر راه اندازی شبكه‌های  بهداشتی درمانی و در نخستین گام گسترش واحدهایی به نام خانه بهداشت در پهنه روستاهای كشور و تربیت نیروهای اصیل و برجسته روستایی به نام بهورز شد. دکتر همتی تأکید کرد: به اعتقاد بیشتر منتقدان و دست‌اندرکاران حوزه سلامت کشور، حضور بهورز به عنوان خط نخست بهداشت به ویژه در مناطق محروم و روستایی، یکی از مهمترین فعالیت‌ها و دستاوردهای کشور در حوزه بهداشت و درمان بوده است. او گفت: در حال حاضر حدود هزار و 600 بهورز در خانه‌های  بهداشت شهرستان‌های  استان فارس در حال ارایه خدمات سلامت به روستاییان هستند. قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه، یادآور شد: بومی بودن بهورزان، ارتباط دایمی آنها با مردم روستا، ثبت دقیق اطلاعات بهداشتی و ارتباط فرهنگی آنها با مردم، یکی از دلایل موفقیت ارایه خدمات بهداشتی در جمعیت روستایی و موفق بودن طرح تربیت بهورز است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی