[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

فرشید طالبی: حسادت بزرگ‌ترین عامل پسرفت فوتبال شیراز است، روزنامه شیراز نوین

 شیرانوین: دوشنبه‌شبی که گذشت، دو نفر از با اخلاق‌ترین فوتبالی‌های شیراز میهمان برنامه زنده تلویزیونی شبکه فارس بودند. مسعود مقیم و فرشید طالبی در حدود سی دقیقه حضور در این برنامه حرف‌های جالبی در موارد مختلفی زدند و دقایقی هم به مسائلی پرداختند که باعث عقب گرد فوتبال فارس شده است. خواندن صحبت‌های این دو چهره محبوب فوتبال شیراز خالی از لطف نیست.
فرشید طالبی پس از اینکه دقایقی در مورد چگونگی ورودش به فوتبال و دوران حرفه ای خود توضیح داد، مسئله ای را باز کرد و در آن به یک حقیقت واضح در فوتبال شیراز اشاره کرد. حقیقتی که البته خیلی‌ها به این وضوح به آن اشاره نمی‌کنند، شاید به این دلیل که کم و بیش خودشان گرفتار آن هستند؛ حسادت. طالبی در این مورد می‌گوید: به نظر من بزرگترین عامل پسرفت ورزش فارس، پشت‌هم نبودن است. حسادت خاصی که در ورزش فارس وجود دارد، عامل اصلی ناکامی‌های ورزش این شهر است. من قریب به 9سال در فوتبال اصفهان بــازی کـــردم. هیچکس نمی‌تواند رقابت شدید بین تیم‌های ذوب آهن و سپاهان در این شهر را نادیده بگیرد اما وقتی پای غریبه وسط می‌آمد، ذوب آهنی‌ها به راحتی سپاهانی و سپاهانی‌ها به راحتی ذوب آهنی می‌شدند! چون آنها برای نام اصفهان می‌جنگیدند. ولی متأسفانه این اتفاق در ورزش فارس نمی‌افتد. ما برای اینکه به یکدیگر کمک کنیم که بالا برویم تلاشی نمی‌کنیم و این باعث شده ورزش فارس با وجود بیشترین و بهترین استعدادها در سطح ایران، نتیجه‌ای نگیرد. این همه استعداد اینجاست اما دریغ از یک همبستگی، یک مدیریت درست و کامل که بتواند این همبستگی را ایجاد کند. من فکر می‌کنم مردم ما هم مقصرند. آنها هم مشکلات این شهر را خیلی راحت گرفته اند و یک مقدار فضای این شهر از فضای شیرازی و شیرازی‌گری خارج شده و این خیلی می‌تواند به ضرر شیرازی‌ها و حتی استان فارسی‌ها باشد.
مسعود مقیم هم اینگونه بحث باز شده توسط فرشید طالبی را ادامه می‌دهد: برای پیشرفت در هر کاری باید ساختار داشته باشیم و براساس یک پلن که از قبل نوشته شده، ببینیم می‌خواهیم به چه جایگاهی برسیم. ما نسبت به شهری مثل اصفهان باید خودمان را قیاس کنیم. آنها قبل از اینکه بخواهند کاری را انجام دهند، فکر می‌کنند، برنامه‌ریزی می‌کنند و وارد آن کار می‌شوند و حتماً هم موفق می‌شوند. متأسفانه ما برای این کارها فوق‌العاده ضعیف هستیم. هیچ برنامه‌ریزی خاصی نداریم. برای همین است که در این سال‌ها می‌بینیم فوتبال فارس روز به روز دارد به عقب بر می‌گردد. به خاطر عدم برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح!
مقیم ادامه می‌دهد: ما در بخش مدیریت ساختار باشگاهیمان بسیار ضعیف هستیم. چیزی به نام باشگاه در فوتبال فارس نداریم. فقط تیم داریم. تیم هم یعنی اینکه یک نفر هست که همه کارها را انجام می‌دهد. مسئول اقتصادی هست، تدارکات هست، مدیرمالی هست، مدیر فنی هست و این یعنی خب کسی که این کارها را با هم انجام می‌دهد خیلی آدم بزرگی است! و این یعنی ما در دنیا در این بخش بی‌نظیر هستیم! اما حقیقت این است که ما در فوتبال حرفه‌ای خیلی عقب افتاده هستیم و اگر بخواهیم به جایگاه واقعی‌مان برگردیم، سال‌ها طول می‌کشد. به خاطر همین است که ما نمی‌توانیم موفق باشیم. شما ببینید همین تیم‌های آینده‌سازان برق جدید و فجرسپاسی که در لیگ یک هستند، آیا سازماندهی خوبی دارند؟ البته فجر سازماندهی و ساختار نسبتاً بهتری دارد اما باز هم با چیزی که باید باشد فاصله دارد.
مسعود مقیم همچنین در مورد مدیریت یک مدرسه فوتبال که به تازگی در اوز لارستان تأسیس شده گفت: اوز لارستان یک منطقه سنی‌نشین است که مردم بسیار خوبی دارد. آنها از من درخواست کردند که تمایل داریم در اینجا مدرسه فوتبالی احداث شود. با اینکه شرایط سخت بود و چیزی حدود 4ساعت راه باید می‌رفتیم، فکر کردم و دیدم حیف است نرویم. ممکن است آنجا استعدادهای خوبی پیدا شود. رفتم آنجا و شرایط را دیدم و برنامه‌ریزی کردم. پلنی نوشتم و دو نفر از بهترین مربیان این شهر را هم به آنها معرفی کردم و مدت 7-8ماه زیر نظر من آنجا کار انجام دادند. یک سازماندهی خیلی خوبی طی این مدت صورت گرفت و استعدادهای خوبی کشف شد و جالب است بگویم که بازیکنی را از آنجا به تیم ملی نوجوانان معرفی کردم که عضو هیچ باشگاهی نبود. البته قبل از جام‌جهانی خط خورد، چون بازیکنانی که در اردوی تیم ملی حضور داشتند دو سال بود که در اردو بودند و شرایط مناسب‌تری داشتند. اما این بازیکن می‌تواند آینده روشنی داشته باشد. من سال 94 زمانی که از تیم ملی امید جدا شدم و به شیراز آمدم، متأسفانه شیراز هیچ بازیکنی در رده‌های ملی نداشت. مربیان جوان شیراز خواستند در این زمینه به آنها کمک کنم. من هم کمک کردم و در بخش استعدادیابی هرچه در توان داشتم گذاشتم  که بتوانم استعدادهای خوبی پیدا کنم. مربیان زحمتکش شهر شیراز و استان فارس واقعاً مربیان خوبی هستند و آینده‌دار هستند. در این قضیه مربیان یک نکته ای دارم که باید بگویم توانسته ایم در بخش استعدادیابی بازیکنان زیادی پیدا کنیم و الآن هم ما در تیم ملی نوجوانان که بازی‌های مقدماتی آسیا بازی می‌کردند یک ستاره خیلی خوب به نام آریا برزگر داشتیم؛ فکر می‌کنم اگر خوب هدایت شود یکی از فوتبالیست‌های بزرگ ایران خواهد شد. در رده نونهالان زیر 14سال بیش از 4بازیکن داریم. در بخش زیر 12سال فکر می‌کنم حدود 5بازیکن هفته آینده به تیم ملی دعوت شوند. در جوانان هم در مسابقات مقدماتی آسیا که در اُردن بود، یک بازیکن داشتیم. یعنی یک اتفاقی افتاد که دوباره الآن شور و نشاط در بین نوجوان‌ها به وجود آمد. اما من گله‌ای هم دارم. آن هم اینکه در این مدت هیچ‌کس با من همکاری نکرد. من خودم این توان را گذاشتم فقط به خاطر جوان‌ها و من همیشه در خدمت این جوان‌ها هستم. هر موقع هر جوانی هر کاری داشته باشد و من در خدمتش هستم و هر کاری برایش انجام می‌دهم. 
ما در سطح کشور از نظر استعداد جزو سه استان برتر هستیم. در هر رشته ای که فکرش را بکنید، حتی در مربیگری هم استعدادهای زیادی داریم. مربیان بزرگ و خوبی داریم که سال‌های سال در سطح فوتبال ایران نتایج بسیار خوبی گرفته‌اند. پیشکسوتان بزرگی داریم که می‌توانند کمک کنند به این جوان‌ها اما متأسفانه تا الآن کسی چیزی از آنها نخواسته است. اینها اشکالات فوتبال ماست. درباره جوان‌ها من در زندگی‌ام با خدای خودم عهد کردم که تا هستم بتوانم به جوان‌ها در مسیر فوتبالشان کمک کنم.
مقیم در بخش پایانی صحبت‌هایش به اصل اخلاق در ورزش اشاره می‌کند و می‌گوید:  من یک اعتقاداتی دارم. معتقدم که اخلاق، شخصیت می‌آورد. در هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، اعتماد به نفستان را بالا می‌برد. بنابراین در فوتبال هر کسی که می‌خواهد بزرگ شود، باید اخلاق و انضباط داشته باشد. یعنی انضباط مساوی است با پشتکار به علاوه اخلاق!
فرشید طالبی هم در بخش پایانی صحبت‌هایش از حضورش در سینما و تلویزیون گفت: بعد از قهرمانی با تراکتورسازی، اتفاقاتی افتاد که کلاً از فوتبال دور شدم. به کشور ترکیه رفتم و به آکادمی گالاتاسرای وارد شدم. بعد که به ایران برگشتم یک خورده از این فساد فوتبال کم آوردم! یعنی اتفاقاتی افتاد که باعث دلزدگی من از فوتبال شد. اینجا بود که یک کارگردان به نام داریوش بابائیان که طرفدار شدید سپاهان بود، از من خواست در سریال تلویزیونی که از شبکه سه پخش می‌شد بازی کنم. قبلاً هم یک کار تلویزیونی به نام در مسیر زاینده‌رود با آقای فتحی داشتم و این باعث شد آقای بابائیان به سراغم بیاید و خوشبختانه بازخورد خوبی هم داشت. اخیراً یک جایی من را خواستند با پژمان جمشیدی مقایسه کنند که من گفتم پژمان جمشیدی با اقتدار اول است (خنده). الآن هم دو پیشنهاد دارم برای بازی در یک فیلم سینمایی و یک سریال تلویزیونی. اگر شرایط جور شد و نخواستم به فوتبال در عرصه مربیگری یا بازیگری برگردم، دید خاصی به عرصه هنر خواهم داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی