[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

 بررسی هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال ایران 
 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

هفته هفدهم لیگ برتر برگزار شد که شاهد بیست گل در هشت بازی بودیم که میانگین دوونیم گل برای هر بازی بود که آمار خیلی خوبی است که جزء هفته‌های پرگل این فصل بود.
نکته جالب این گل‌ها این بود که ۴۰ درصد این گل‌ها از روی کارهای ایستگاهی به ثمر رسیدکه نشان‌دهنده اهمیت کارهای ایستگاهی در فوتبال روز دنیاست و این خود نشان می‌دهد که تیم‌ها روی کارهای ایستگاهی خیلی کار می‌کنند.
اگر بخواهیم درباره تیم‌های مهمان موفق این هفته صحبت کنیم، تیم استقلال تهران، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان بودند.
تیم استقلال که با آمدن شفر دارای نظم تاکتیکی خیلی خوبی شده، در ایجاد موقعیت گل اوایل فصل قبل از آمدن شفر مشکلات زیادی داشت، می‌تواند موقعیت‌های زیادی را برای گل‌زنی خلق کند و در چهار بازی آخر ۱۳ گل به ثمر رسانده که نشان می‌دهد نیم‌فصل جذابی پیش‌روی آبی‌هاست. 
فولاد که در ادامه روند نباختنش، موفق شد در تهران تیم نگون‌بخت نفت تهران که واقعاً روزهای خوبی را ندارد، دو بر یک شکست بدهد؛ تیمی که قرار بود اول فصل در جام باشگاه‌های آسیا شرکت کند، روزبه‌روز به انتهای جدول نزدیک‌تر می‌شود و نقش مدیریت در فوتبال روز دنیا را این تیم نشان می‌دهد که اصلاً شرایط جالبی ندارد و امیدوارم فکری راجع‌به این تیم شود که از این شرایط بحرانی خارج شود.
ذوب آهن با امیر قلعه‌نویی خیلی خوب نتیجه گرفت. در تبریز دست به کار بزرگی زد و توانست گسترش فولاد را که بعد از آمدن آقای کریمی دگرگون شده و نتایج عالی را کسب کرده با گل ثانیه‌های پایانی یک بر صفر شکست دهد تا به هفته‌های آینده امیدوار باشد.
سپاهان هم که با کرانچار در اصفهان کار بزرگی کرد و با یک بازی زیبا و تاکتیکی ۴ بر صفر تیم پدیده را شکست داد.
خود پدیده یکی از تیم‌های خوب امسال لیگ برتر بود. موقعیت‌های سپاهان در این بازی از انگشتان دو دست هم فراتر بود. اگر موقعیت‌های این تیم تبدیل به گل می‌شد شاهد نتیجه عجیبی بودیم و امیدوارم که سپاهان این روند خوبش را ادامه دهد.
پرسپولیس هم که طبق روال گذشته موفق شد تیم تراکتورسازی را شکست دهد و با اختلاف در صدر جدول بماند و بخواهد قهرمانی‌اش را در این فصل تکرار کند.
نفت آبادان هم که حاشیه‌های زیادی داشت در این دو سه هفته اخیر و بعد از شکست دو هفته متوالی در مقابل سرخابی‌های پایتخت، موفق شد در آبادان سه بر صفر سایپای تهران را شکست دهد و از بحران تا حدودی خارج شود.
رضا عنایتی هم اولین بردش را در لیگ برتر به دست آورد و توانست تیم سپیدرود را در مشهد دو بر صفر شکست دهد و امیدوار به در لیگ برتر شود.
هرچند که این تیم‌های مطرح لیگ برتر مثل پرسپولیس، استقلال، تراکتور، سپاهان، پدیده، سایپا بهتر ظاهر شوند،لیگ فعال‌تر و بهتری را می‌توانیم داشته باشیم و تماشاگران قاعدتاً راضی خواهند بود و سطح مسابقات بالا خواهد رفت، این بالا رفتن سطح مسابقات به این می‌انجامد که در کل تیم‌ملی خوبی داشته باشیم که بتواند بهتر و قوی‌تر در مسابقات جام جهانی روسیه حضور پیدا کنند. ولی مسئله این است که باید مربیان ایرانی‌مان مقداری بهتر و قوی‌تر ظاهر شوند.
ما از امیر قلعه‌نویی که در ذوب‌آهن اصفهان است انتظارات خیلی بیشتری داشتیم و همین‌طور مربیان موفق دیگر ایرانی باید تلاش کنندکه از کورس رقابت با مربیان خارجی که در لیگ برتر هستند عقب نمانند. 
جز این موضوع ما مربیان واقعاً خوبی در ایران داریم که واقعاً اگر به آن‌ها فضا و میدان داده شود می‌توانند توانایی خودشان را نشان بدهند و هرچه مربیان ایرانی بتوانند بهتر نتیجه بگیرند باعث می‌شود روزبه‌روز در فوتبال ایران بیشتر به کار گرفته شوند. 
امسال سال جام جهانی است؛ یعنی انتهای این فصل همه آماده می‌شوند برای جام جهانی روسیه. ایران هم هر وقت پرسپولیس و استقلال و تیم‌های پایتخت یا تیم‌های سپاهان، تراکتور تیم‌های برتر فصل خوب نتیجه بگیرند، خوب کار کنند، تیم‌ملی قوی‌تری داریم و از آنجایی که خود آقای کی‌روش اذعان دارد که ۵۰ تا ۶۰ درصد بازیکنان فیکس تیم‌ملی از لیگ ایران هستند، هرچه لیگ ما پویاتر باشد ما شاهد این هستیم تیم‌ملی‌مان در مقابل تیم‌های قدر دنیا در جام جهانی بهتر ظاهر شود و باعث افتخار ایرانیان در جام جهانی شود.
امیدواریم که مربیان ایرانی حرکت کنند و بتوانند از تجربه مربیان خارجی استفاده بهینه ببرند ولی این نکته خیلی دقیق است که باید به آن توجه شود البته نباید همیشه مربیان ایرانی را مورد سؤال قرار داد. این عدم مدیریت صحیح در باشگاه‌ها و عدم استقلال مربی، مربی نمی‌داند که بعد از دو شکست آیا بر مسند مربیگری تیم خواهد ماند یا نه و این استرسی است که بر مربیان وارد می‌شود. نمی‌تواند توانایی‌های خوب خودشان را نشان بدهند و این باید بررسی شود. 
مسئولین محترم ورزش کشور، مسئولین باشگاه‌ها باید تدبیر خوبی بیندیشند که مقداری به مربیان خودشان وسعت عمل بدهند؛ یعنی برای آنان امنیت شغلی به وجود بیاورند. 
اولین چیز در فوتبال روز دنیا ساختار است. آن مدیریتی که در رأس باشگاه است، البته خود مدیریت روی باشگاه‌های کشور ما بیشتر حاکمیتی است و انتخاب مربیان خیلی مهم است. مربیان ایرانی با دانش هستند. این را توانسته‌اند ثابت کنند و می‌شود با استفاده از مربیان خوب داخلی، تیم‌های خوبی را درست کرد و می‌توانند با استفاده از تجربه مربیان خارجی خوب مثل برانکو، کرانچار سرمربیان با دانش خارجی، از دانش روز آن‌ها سطح دانش مربیان خودمان را بالاتر ببریم و حتماً این می‌تواند به فوتبال ما بیشتر کمک کند.
امیدواریم که مربیان جوان ایرانی دست از دانش‌افزایی و بازآموزی بر ندارند و با سپری کردن کلاس‌های آموزشی روزبه‌روز شاهد رشد و توسعه آنان باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی