[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

نقش و تکلیف هر یک از دستگاه‌ها در امر سوادآموزی باید مشخص باشد، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: آنچه سبب موفقیت در سوادآموزی و دست یافتن به جامعه بدون بی‌سواد می‌شود، علاوه بر همت و تلاش جمعی دست‌اندرکاران، یقیناً تبیین و دقت در تعریف هدف است. به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، اسماعیل تبادار در جلسه شورای سوادآموزی استان با اشاره به جایگاه سواد و امر سوادآموزی در جامعه افزود: بر اساس آمار، بی‌سوادی سرچشمه بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی از جمله ارتکاب جرم، اعتیاد، طلاق و... است.
استاندار فارس با بیان اینکه بی‌سواد از نظر اقتصادی نیز آثار نامطلوبی در جامعه دارد، خاطرنشان کرد: افراد بی‌سواد قادر نیستند زمینه فعالیت‌های اقتصادی را در زندگی خود به کار گیرند و به سربار جامعه تبدیل می‌شوند.
وی با اشاره به اهمیت هدف‌گذاری در امر سوادآموزی تأکید کرد: آنچه سبب موفقیت در سوادآموزی و دست یافتن به جامعه باسواد می‌شود، یقیناً تبیین و تعریف هدف است؛  از این رو، دست‌اندرکاران امر سوادآموزی باید بدانند باسوادی که امروز در استان فارس 95درصد است، در سال آینده قرار است به چه نقطه‌ای برسد.
تبادار وجود 131هزار بی‌سواد را زیبنده استان فرهنگی فارس ندانست و افزود: این آمار بی‌سوادان بین 10 تا 40سال را نشان می‌دهد و بسیار واضح است که افراد در محدوده سنی 40سال بیشترین فعالیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را در جامعه دارند، بنابراین بی‌سوادی در این قشر اثرات نامطلوبی در جامعه بر جای خواهد گذاشت.
استاندار فارس با بیان اینکه انتظار می‌رفت استان فارس جزو رتبه‌های اول سوادآموزی در کشور باشد، خواهان تلاش بیشتر و ارتقای رتبه استان در این زمینه شد.
وی با بیان اینکه سوادآموزی رتبه‌ها و درجه‌های مختلفی دارد گفت: افرادی که خواندن و نوشتن به آنها آموزش داده می‌شود، نباید در این مرحله رها شوند، بلکه در مراحل بعد اموری همچون کتاب خواندن، آموزش مهارت و حرفه و... نیز باید در برنامه سوادآموزی آنها قرار بگیرد.
استاندار فارس همچنین تأکید کرد: نقش و تکلیف هریک از دستگاه‌ها در امر سوادآموزی باید مشخص باشد و انجام این وظایف نیز پیگیری شود تا مشخص باشد هر دستگاه، وظایف خود را به انجام رسانده است یا خیر تا بتوانیم ارزیابی درستی از عملکرد همه دستگاه‌های مسئول ذیربط داشته باشیم.
معاون سوادآموزی فارس نیز دستور کار این جلسه را تجلیل از ادارات و نهادهای برتر و فعالان عرصه سوادآموزی عنوان کرد و گفت: بر اساس شاخص‌های موجود، همه ادارات مورد ارزیابی قرار گرفته و 12اداره آموزش و پرورش به عنوان ادارات برتر شناخته شده‌اند که در این جلسه فرماندار یا بخشدار، رئیس اداره آموزش و پرورش و مسؤول سوادآموزی آنها تجلیل خواهند شد.
عیسی ملک‌پور افزود: ادارات کل زندان‌های فارس،کمیته امداد امام خمینی(ره)، امور بانوان استانداری، اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، کتابخانه عمومی شیراز و مسئول دفتر همکاری حوزه و آموزش و پرورش به عنوان دستگاه‌های برتر عضو شورای پشتیبانی سوادآموزی در سال 1395 در این جلسه مورد تشویق قرار خواهند گرفت.
وی گفت: ریاست رسمی شورای پشتیبانی سوادآموزی استان بر عهده استاندار و در شهرستان‌ها و مناطق بر عهده فرمانداران و بخشداران و ریاست معنوی آن بر عهده ائمه جمعه است.
معاون سوادآموزی فارس خاطرنشان کرد: این شورا 12وظیفه اصلی دارد که مهم‌ترین آن، برنامه‌ریزی برای شناسایی، جذب، آموزش و نگهداشت مخاطبان سوادآموزی است.
ملک‌پور افزود: استان فارس در برگزاری جلسات شورای پشتیبانی در سه سال اخیر رتبه اول را در کشور دارد و از نظر باسوادی، استان ما 1/1درصد از میانگین باسوادی کشور جلوتر است.
وی گفت: با وجود اینکه حدود 96درصد افراد استان در گروه سنی 10 تا 49سال با سواد هستند، یعنی از هر 100نفر فقط 4نفر بی‌سوادند؛ ولی شناسایی و جذب و نگهداشت و باسواد کردن این افراد سوادگریز و بی‌علاقه به آموزش، کار بسیار دشواری است و آموزش و پرورش به تنهایی از عهده این کار برنمی‌آید، لذا برای ریشه‌کنی بی‌سوادی در استان فرهنگ‌پرور فارس، مشارکت جدی  همه نهادها و دستگاه‌ها و ادارات ضروری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی