[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

آموزش و سوادآموزی یکی از اساسی‌ترین حقوق هر انسانی است، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت: امروزه در سراسر کشور از آموزش و سوادآموزی به عنوان یک مقوله مهم و یکی از اساسی‌ترین حقوق هر انسانی یاد می‌شود.
به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، بتول معلم در جلسه رابطان سوادآموزی دستگاه‌ها، نهادها و ادارات استان، ضمن قدردانی از فعالیت‌ها و زحمات همه ارگان‌ها و ادارات و تبریک هفته سوادآموزی، گفت: آموختن و سواد آنقدر اهمیت دارد که در همه ادیان از آن یاد شده است و در دین مبین اسلام نیز به قلم و آنچه می‌نگارند سوگند یاد شده است.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس افزود: امروزه در سراسر کشور از آموزش و سوادآموزی به عنوان یک مقوله مهم و یکی از اساسی‌ترین حقوق هر انسانی یاد می‌شود.
وی افزود: لذا سوادآموزی یکی از اموری است که در آن، حد و مرز و جنسیت و قومیت معنا ندارد و تمام اسناد بالادستی کشور نیز بر اهمیت این مقوله صحه گذاشته و تأکید می‌کنند.
مدیرکل آموزش و پرورش فارس نیز گفت: در کشور ما خیلی از مسائل و مشکلات فرهنگی است و سواد یکی از شاخص‌های فرهنگ است و نه همه آن، زیرا فرهنگ و به ویژه فرهنگ عمومی، مقوله‌ای فراتر و بالاتر از سواد است و باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد.
حمیدرضا آذری افزود: وقتی می‌گوییم هر فردی باید سواد یاد بگیرد و بر آن تأکید می‌کنیم، برای این است که بتواند نیازهای ضروری خود را رفع کند و مخاطب خوبی در جامعه باشد؛ اما مسائل و مشکلات دیگری نیز در کشور وجود دارد که بر روند سوادآموزی و فرهنگ جامعه تأثیر منفی می‌گذارد.
وی خاطرنشان کرد: گروه سنی 10 تا 49سال که گروه هدف سوادآموزی هستند، تأثیر بسیار زیادی در تولید ناخالص ملی دارد و هرچه این گروه هدف باسوادتر و آگاه‌تر باشند، یقیناً سطح تولید ناخالص ملی نیز فراتر می‌رود.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس نیز با اشاره به این حدیث نبوی که «طلبُ العلمِ فریضةٌ علی کلِّ حالٍ» به وظایف رابطان سوادآموزی دستگاه‌ها و نهادها اشاره کرد و گفت: شاه‌کلید این وظایف و مهم‌ترین آنها، برنامه‌ریزی و مشارکت فعال و حداکثری برای شناسایی و جذب سوادآموز و معرفی آنها به آموزش و پرورش است.
عیسی ملک‌پور افزود: انتظار می‌رود دستگاه‌ها و نهادهای مختلف با اتخاذ سیاست‌های تشویقی و حمایتی، در نگهداشت مخاطبان سوادآموز یار و یاور آموزش و پرورش باشند تا سوادآموزان ترک تحصیل نکنند و با آمادگی در جلسات امتحان حاضر شده و مراحل را یکی پس از دیگری با موفقیت طی کنند.
وی گفت: مهم‌ترین برنامه سوادآموزی در سال 1396 کیفیت‌بخشی به فعالیت‌ها و برنامه‌هاست  و انتظار می‌رود همه دستگاه‌های ذی‌ربط، با برنامه‌ریزی‌های مطلوب و مشارکت جدی در این امر، آموزش و پرورش را مساعدت نمایند.
در ادامه جلسه، نماینده هرکدام از ادارات و دستگاه‌ها به بیان نقطه نظرات و کارها و فعالیت‌های  حوزه کاری خود در زمینه سوادآموزی پرداختند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به برگزاری اردوهای تفریحی یک روزه و نیز سفر معنوی مشهد مقدس و کربلای معلی برای سوادآموزان توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) اشاره کرد.
برگزاری برنامه زنده رایویی و تلویزیونی، پخش تیزر تبلیغ سوادآموزی و... جمعاً به مدت 137دقیقه توسط صدا و سیما، تشکیل جلسه خصوصی با کارفرمایان کارگاه‌ها و کاریاب‌ها برای شناسایی و جذب بی‌سوادان توسط اداره کل تعاون و رفاه اجتماعی، تهیه و تولید محتوای آموزشی در حوزه سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها برای سوادآموزان توسط معاونت بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزاری دو دوره نشست کتابخوان نوسواد توسط اداره کل کتابخانه‌های عمومی و انجام این نشست همزمان با هفته سوادآموزی در سراسر استان، از دیگر فعالیت‌های نهادها و ارگان‌های استان فارس است که رابطان به آنها اشاره کردند.
رابطان همچنین به تبلیغ و ترویج سوادآموزی در نماز جماعت و جمعه توسط ائمه جمعه و جماعات و اختصاص وقت برای سخنرانی درباره اهمیت سواد در روز جمعه هشتم دی ماه 96، دایر نمودن مرکز یادگیری محلی در زندان عادل‌آباد شیراز و آموزش مهارت‌های دیگر از جمله صنایع‌دستی و فنی و حرفه‌ای علاوه بر سوادآموزی توسط اداره کل زندان‌ها، تبلیغ هفته سوادآموزی در سطح شهر و برگزاری پیاده‌روی خانوادگی به مناسبت هفته سوادآموزی توسط سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری با همکاری معاونت‌های تربیت بدنی و سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش نیز به عنوان فعالیت‌های خود اشاره کردند.
گفتنی است در پایان این جلسه، با اهدای لوح سپاس از دستگاه‌ها و نهادهای فعال در عرصه سوادآموزی تقدیر شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی