[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

تب تند مهاجرت به شیراز، روزنامه شیراز نوین

پرونده خاک گرفته حاشیه‌نشینی 
تب تند مهاجرت به شیراز

 

شیرازنوین- محمد شبیری

mohammad4838@yahoo.‌com

 تاکنون راهبرد مؤثری برای جلوگیری از رشد مهاجرت‌ها ارائه نشده است. مهاجرت با تب تند ادامه دارد و بیکاری تشدیدکننده آن است. با این‌که مسئولان اجرایی شهر شیراز اعلام کرده‌اند مقابله با حاشیه‌نشینی را در اولویت برنامه‌ها قراردهند. همچنان شاهد افزایش این  افراد در محلاتی مانند کوشک میدان، سهل‌آباد، مهدی‌آباد، ده پیاله وشهرک سعدی هستیم.
حاشیه‌نشینی‌ها جدا از اشغال اراضی وساخت وسازهای غیرقانونی، گرفتاری‌های پیوسته‌ای را در مدیریت شهری ایجاد می‌کند و در رشد آمار جرم و آسیب‌های اجتماعی تأثیر قابل توجهی دارند
علی ناصری، نماینده مردم در شورای اسلامی شهر شیراز معتقد است: براساس گزارش‌ها امروزه بیش از 250هزار نفر از جمعیت شیراز را حاشیه‌نشین‌ها تشکیل می‌دهند که  چنانچه به این تعداد افراد توجه نشود و مورد حمایت قرار نگیرند در آینده به یک تهدید تبدیل شده و نرخ آسیب‌های  اجتماعی افزایش پیدا می‌کند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر شیرازمعتقد است که معضل حاشیه‌نشینی می‌تواند کلان‌شهر شیراز را با تبعات گسترده اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و اقتصادی مواجه سازد. لذا آن را ثمره سیاستگذاری‌های اشتباه می‌داند.
رئیس کمیسیون خدمات شهری، محیط‌زیست و سلامت شورای شهر شیراز براین باوراست که بی‌توجهی نسبت به پیشگیری از گسترش حاشیه‌نشینی شیوع این معضل را به همراه داشته در حالی که پیشگیری مقدم بر درمان بوده  وضرورت دارد مسئولان مربوطه به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.
ناصری اضافه می‌کند: مهاجرت بی رویه و کنترل نشده پیامدهای نامطلوبی از جمله حاشیه‌نشینی برای شهر شیراز به همراه داشته که در تلاش هستیم با همراهی اعضا شورای شهر شیراز برای رفع این معضلات چاره اندیشی شود.
بهرام پارسایی به عنوان نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز  بر کاهش حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرهای کشور تأکید دارد و می‌گوید: باید هزینه سکونت در شهرها افزایش پیدا کند تا از روند افزایش جمعیت حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها کاسته شود.
پارسایی با هشدار جمعیت رو به رشد  200هزار نفری حاشیه‌نشینی در شیراز اظهارداشت: هم اینک شاهد آن هستیم که شهروندان شیرازی نیز مانند دیگر شهروندان برخی از شهرهای بزرگ کشور، با معضل حاشیه‌نشینی دست و پنجه نرم می‌کنند.
 نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه عمده علت شیوع حاشیه‌نشینی در کلان‌شهر شیراز خشکسالی و بحران کمبود آب است، ادامه داد: سوءمدیریت‌هایی‌که طی چندین سال گذشته در رابطه با مدیریت منابع آب صورت گرفت و همچنین مواجه شدن کشاورزان و روستاییان با بحران خشکسالی افت تولید محصولات کشاورزی را به دنبال داشته و همین عامل موجب شده روستاییان و  ساکنان مناطق محروم به سمت کلان‌شهر شیراز مهاجرت و از سر ناچاری حاشیه این کلا‌ن‌شهر را برای زندگی انتخاب کنند؛ به صورت جدی نیاز است کشاورزان حمایت شوند تا به روستاهای خود برگردند.
وی در رابطه با بی‌توجهی نسبت به مدیریت معضل حاشیه‌نشینی در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه، می‌افزاید: در تمامی حوزه‌ها و بخش‌ها حتی 50 درصد از برنامه چهارم و پنجم توسعه محقق نشد که بی‌توجهی نسبت به مدیریت معضل حاشیه‌نشینی نیز یکی از بخش‌ها است.
نماینده مردم در مجلس دهم از بی‌توجهی نسبت به پیشگیری از گسترش حاشیه‌نشینی انتقاد کرد و یادآور شد: متأسفانه در تمامی امور کشور نسبت به امر پیشگیری بی‌توجهی می‌شود و بیشتر به فکر درمان هستیم تا مسئله پیشگیری؛ در حالی که پیشگیری مقدم بر درمان بوده و در تمامی حوزه‌ها کاهش هزینه‌ها را به دنبال دارد.
نماینده مردم شیراز  کمبود امکانات و معضل اشتغال در روستاها و شهرهای کوچک و محروم را از جمله عوامل گسترش حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها دانست و افزود: مشکلات اقتصادی و کمبود امکانات در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته موجب شده افراد به کلان‌شهرها و شهرهای برخوردار مهاجرت کرده و حاشیه‌نشینی را به ماندن در روستا و شهر محروم خود ترجیح دهند. پارسایی بر ضرورت بهبود وگسترش امکانات در روستاها و مناطق محروم برای کاهش معضل حاشیه‌نشینی در کلان‌شهرها تأکید کرد و گفت: با ارائه بسته‌های تشویقی و حمایتی به جمعیت روستایی و شهرهای محروم می‌توان ماندگاری ساکنان این مناطق را در روستاها و مناطق محروم افزایش داد و  آنها را نسبت به ماندگاری ترغیب و تشویق کرد. وی با هشدار نسبت به اینکه معضل حاشیه‌نشینی می‌تواند کشور را با تبعات گسترده اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و اقتصادی مواجه کند، ادامه داد: از آنجایی که این قشر به صورت غیرقانونی اقدام به ساخت و ساز می‌کنند و از تمامی خدمات بی‌بهره هستند، بنابراین خدمات‌دهی به آنها با دشواری‌های  زیادی همراه بوده و در کنار این معضل حاشیه‌نشینی محرومیت‌ها را در کشور افزایش می‌دهد.
این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: از سوی دیگر معضل حاشیه‌نشینی تهدیدی برای امنیت و بهداشت شهرها به شمار رفته و از سویی برخی حاشیه‌نشینان با بی‌توجهی نسبت به قانون و انجام تخلفات بی‌شمار موجبات شیوع انواع معضلات اجتماعی و فرهنگی را در کلان‌شهرها فراهم می‌آورند.
پارسایی، با تأکید بر اینکه برای کاهش معضل حاشیه‌نشینی در شیراز باید نسبت به افزایش هزینه‌های  شهری و کاهش هزینه‌های  روستایی برای حاشیه‌نشینان اقدام کرد، تصریح کرد: حاشیه‌نشینی و شهرنشینی برای حاشیه‌نشینان باید هزینه بر شود تا ماندن در حاشیه شهرها برای حاشیه‌نشینان صرفه اقتصادی نداشته باشد.
سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بی‌توجهی نسبت به مدیریت واحد شهری از جمله معضلات امروز شهرهای کشور و عامل بروز معضلاتی همچون حاشیه‌نشینی است، تصریح کرد: تمامی دستگاه‌ها در رابطه با اجرای مدیریت واحد شهری تصمیمات واحد و جداگانه دارند در حالی که تحقق مدیریت واحد شهری نیازمند همکاری هماهنگ شهرداری‌ها، فرمانداری‌ها، نیروی انتظامی و دیگر دستگاه‌های اجرایی است. پیشتر نیز رئیس  سابق فرمانده انتظامی شیراز در گفت وگو با خبرنگار شیراز نوین گفته بود: براساس مطالعات انجام شده حاشیه‌نشینی یکی از دلایل عمده وقوع جرم در کلان‌شهر شیراز است.
سرهنگ یوسف ملک‌زاده با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده حاشیه‌نشینی یکی از دلایل عمده وقوع جرم در کلان‌شهر شیراز است، اظهار داشت: امروزه جرم‌هایی که در شهرهای بزرگ کشور مانند شیراز رخ می‌دهد به دلیل حاشیه‌نشینی است، برهمین اساس نوع جرم در شمال و جنوب شهر تفاوتی ندارد.
سرهنگ ملک زاده به حاشیه‌نشینی در اطراف شهرک میانرود اشاره کرد و افزود: با تدابیر مسئولان امنیتی و انتظامی استان همچنین همکاری مردم پس از پاکسازی این مناطق مشکلات به صورت موقتی کاهش می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه اجرای طرح‌های مربوط برای ارتقای امنیت در شهرستان شیراز دائمی است، عنوان کرد: امروزه فاصله وقوع و کشف جرم 10 روز کاهش یافته و آمارها نشان می‌دهد که پلیس فارس در زمینه کشف جرم و دستگیری متهمان  18درصد رشد داشته است.
این مقام انتظامی که پاکسازی شهر از جرم و بزه را مرهون همکاری بین دستگاهی می‌داند، افزود: تا زمانی که شهرداری شیراز، دستگاه قضایی و اداره میراث فرهنگی استان در این امر مهم با پلیس همکاری نکنند کاری پیش نخواهد رفت و همچنان شاهد نارضایتی شهروندان خواهیم بود.
فرمانده سابق انتظامی شیراز به پاکسازی تفرجگاه‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین خواسته‌های شهروندان شیرازی اشاره کرد و افزود: برقراری نظم و آرامش در اماکن تفریحی و تفرجگاه‌ها با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد تا خانواده‌ها بتوانند در فضایی امن به تفریح بپردازند. ملک‌زاده با اشاره به اینکه همکاری دادگستری فارس با پلیس در پیشگیری از جرم نقش بسزایی دارد، بیان کرد: با اجرای طرح جمع‌آوری معتادان و خرده‌فروشان مواد که با همکاری شهرداری شیراز و بهزیستی فارس انجام شد، جمع‌آوری معتادان و خرده‌فروشان مواد افزایش 117 درصدی  داشت که با دستگیری آنها بسیاری از جرائم خرد کاهش یافته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی