[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۲۴
  • دوره جدید

امکانات درحد صفر است، روزنامه شیراز نوین

سرمربی و ملی‌پوشان شنای ایران از امکانات پایین این رشته به‌شدت گلایه‌مند هستند. به گزارش «ورزش سه»، چند روز قبل، انتخابات فدراسیون شنا برگزار شد و محسن رضوانی توانست برای ۴ سال دیگر ریاست این فدراسیون را برعهده گیرد. در آغاز دوره جدید سرمربی و ملی‌پوشان شنای ایران از کمبودهای خود سخن گفتند. شنیدن برخی از مشکلات شناگران ایرانی که حتی محل تمرین اختصاصی برای خودشان ندارند،‌ تأسف‌آور است. رشته‌ای که جزء ورزش‌های پایه محسوب می‌شود و جزء پرمدال‌ترین رشته‌های المپیک و بازی‌های آسیایی است، حتی از داشتن امکانات اولیه هم محروم شده است.
در صحبت‌های سرمربی و ملی‌پوشان شنا که در ادامه آمده است، به مشکلاتی همچون نداشتن سانس اختصاصی، نبود استخر استاندارد در کشور، عدم برگزاری اردوها و کمپ‌های خارجی و... اشاره شده که برخی از آن‌ها به فدراسیون شنا و برخی هم به نهادهای بالاتر مربوط می‌شود.
حضرتی: صدایمان به هم نمی‌رسد!
خشایار حضرتی، سرمربی تیم‌ملی شنا درباره کمبود امکانات می‌گوید: «متأسفانه استخر اختصاصی برای تیم‌ملی وجود ندارد. حتی برای حرف زدن با شناگران هنگام تمرین مشکل داریم؛ چون سروصدای زیادی وجود دارد. وقتی افراد دیگری هم در استخر حضور دارند، سروصدا ایجاد می‌شود و صدای ما به هم نمی‌رسد. در ۵۰ متر مشکلی نداریم اما در مسافت ۲۵ متر، استخری وجود ندارد. در بازی‌های کشورهای اسلامی روی همین مسئله دچار مشکل شدیم. ریتم شناگران دچار ایراد شد و یک مدال را به همین راحتی از دست دادیم.»
امکانات ما درحد صفر است
مهدی انصاری، ملی‌پوش شنای ایران نیز از وضعیت فعلی گلایه دارد: «متأسفانه امکانات درحدی که باید باشد، نیست. سانس تیم‌ملی باید جدا از سانس‌های آموزشی باشد. حتی لاین‌های استخر آزادی هم استاندارد نیست.»
سروش قندچی دیگر ملی‌پوش شنا نیز می‌گوید: «متأسفانه امکانات درحد صفر است. حداقل‌ها را هم نداریم. وقتی می‌خواهیم مسافت ۲۵ متر تمرین کنیم، مجبوریم در عرض استخر آزادی شنا کنیم.»
چاووشی‌فر: وضعیتمان خنده‌دار و تأسف‌بار است!
جمال چاووشی‌فر، کاپیتان تیم‌ملی شنا ابعاد بیشتری از کمبود امکانات در این رشته را تشریح کرد. او در ابتدای صحبت‌های خود اظهار داشت: «امکانات فعلی برای شنای ایران شاید فقط برای این است که این رشته در کشورمان در جریان باشد. کمترین چیزهایی است که برای شنا لازم داریم. در واقع اگر استخر نباشد، نمی‌توانیم شنا کنیم! برای اینکه به مدال برسیم یا بتوانیم در مسابقات آسیایی و جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم، به چیزی فراتر از این‌ها نیاز داریم. وقتی کشورهای دیگر را می‌بینیم که چه هزینه‌هایی که برای رشته شنا می‌کنند، متوجه می‌شویم که ما هیچ کاری برای شنا در ایران انجام ندادیم. ما فقط یک استخر داریم و دور هم تمرین می‌کنیم.»
وی همچنین می‌افزاید: «شنای ایران برای پیشرفت به اردوهای بلندمدت خارجی نیاز دارد. کشورهای دیگر برای پیشرفت در این رشته مربیان خارجی می‌آورند که مدال‌آور المپیک بوده باشند. نمی‌شود که فقط ما در یک محیط بسته در استخر آزادی تمرین کنیم و بعد از آن انتظار داشته باشیم که به مدال هم برسیم. کشور ترکیه که همسایه ماست، ۸ سال برنامه‌ریزی کرده و مربی مایکل فلپس، اسطوره شنای دنیا را آورده است. آن‌ها هزینه کردند و با امکانات بهتری از ما در بازی‌های کشورهای اسلامی نتیجه هم گرفتند. وقتی کاروان شنای ترکیه وارد استخر ترکمنستان می‌شد، نزدیک به ۴۰ متر طول داشت.»
کاپیتان تیم‌ملی شنا خاطرنشان می‌کند: «ما کمترین امکانات را هم نداریم و حتی در استخر آزادی لاین‌های استانداردی وجود ندارد. مگر می‌شود وقتی تیم‌ملی در استخر تمرین دارد، بقیه هم در کنار ما تمرین و سروصدا کنند؟ جالب است که بقیه طلبکار هم هستند و می‌گویند چرا به تیم‌ملی ۴ خط می‌دهید اما ما ۲ خط داریم! این صحبت‌ها هم خنده‌دار و هم تأسف‌بار است. اصلاً مربی در آن فضا می‌تواند چیزی را به ملی‌پوشان منتقل کند؟»
چاووشی‌فر در پایان می‌گوید: «اینکه می‌گویند استعداد شنا در کشورمان وجود ندارد، خنده‌دار است. استعدادش را هم داریم اما برای رقابت کردن همیشه باید یک نفر بهتر از خود را ببینید تا انگیزه بگیرید. ما باید سالیانه ۱۰ تا ۱۲ بار به تورنمنت‌های خارجی برویم و در بهترین استخرهای دنیا شنا کنیم. در ضمن وقتی نفرات بااستعداد می‌بینند که رسیدگی به شنا نمی‌شود، دیگر ترغیب نمی‌شوند که این رشته را ادامه دهند. مگر والیبال ایران ۱۰، ‍۱۵ سال قبل کجا بود؟ آن‌ها هم پایه‌ای کار کردند و به اینجا رسیدند.»

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی