[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

اعتلاف برای شیراز

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

شیراز می‌تواند یک آرمان شهر ایده‌آل باشد. یکی از راهکارهای اصلی دستیابی به این مهم، تقویت پتانسیل‌ها و توانمندی‌های نهفته‌ای است که در بستر شهر خود نمایی می‌کنند. مدیران فعلی امور شهری شیراز برخاسته از انتخاباتی هستند که حضور و حمایت حداکثری مردم را به دنبال داشته است و این مسئله وظیفه خطیری را بر دوش آنها می‌گذارد. شهردار و شورای شهر به خوبی بر این مسئله واقفند که دوره صدارت آنها در چشم بر هم زدنی به پایان رسیده و کارنامه فعالیت‌شان در مقام مقایسه و ارزیابی قرار خواهد گرفت. به طور حتم امروزه مردم شیراز از آنها تنها تقاضای گسترش زیر ساخت‌های سخت‌افزاری را ندارند. بلکه آنها موظفند در مقام کلیددار شهر شش هزار ساله شیراز تمامی تلاش خود را به منظور ارتقا سطح زندگی شهروندان به کار گرفته و در مسیر تحول بنیادینی گام بردارند.  از یاد نبریم که شیراز سرشار از پتانسیل‌های خفته‌ای است که در صورت پرداختن به آن‌ها چهره و هویت این خطه، غنی‌تر از گذشته خواهد شد و دیگر میراث گذشتگان به‌عنوان تنها مجرای فرهنگی و اقتصادی شهر به حساب نمی‌آید. 
یکی از این توانمندی‌های نوظهور شهر به حضور پزشکان حاذق و مجربی بازمی‌گردد که شهرراز را به پایتخت پزشکی ایران و حتی خاورمیانه تبدیل ساخته‌اند. اگرچه بخش دولتی بنا بر مشکلاتی که با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، توانایی پذیرایی از خیل عظیم آن‌ها را ندارد، اما حمایت نسبی از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی سبب شده است تا آن‌ها با قدرت وارد ماجرا شده و مراکز پزشکی خصوصی به یاری توسعه صنعت توریسم درمانی بیایند. با وجود این در بخش توریسم درمانی هنوز خلأ‌های زیادی پیرامون مبحث سرمایه‌گذاری حس می‌شود و در صورت همکاری همه‌جانبه دستگاه‌ها می‌توان از آن به شیوه بهینه‌تری بهره‌برداری کرد. 
یکی دیگر از توانمندی‌های نوظهور شیراز، ریشه در دهه هفتاد دارد. در آن دوران مهندسان ایرانی توانسته بودند محصولات خود را با توجیه اقتصادی و کیفیت مطلوب به تولید انبوه رسانده و لقب پایتختی الکترونیکی ایران را برای شیراز به ارمغان بیاورند. متأسفانه در روزگار حاضر نشان چندانی از رونق گذشته در این زمینه وجود ندارد و بازار‌های ایران از محصولاتی که در قطب الکترونیک ایران به تولید انبوه می‌رسیدند، محروم شده و اجناس بی‌کیفیت چشم‌بادامی‌ها در آن یکه‌تازی می‌کند. 
در یک نگاه گذرا ممکن است پایتخت پزشکی و الکترونیکی ارتباط چندانی با فعالیت‌های روزمره شهرداری‌ها و شورای شهر نداشته باشد اما آن‌ها باید در مسیر همتایان جهانی قدم برداشته و با وسعت دیدگاه خویش، آرزو‌های بزرگی را برای شهر در سر بپرورانند. مسئله‌ای که اسکندرپور همواره بر آن تأکید داشته و خواستار دستیابی این شهر به جایگاه واقعی خود است. در نگاهی دیگر، قشر عامی مردم باید با سختگیری به عملکرد متصدیان امور شهری بنگرند و تنها ساخت‌وساز‌هایی را که در مسیر میدان‌ها و تقاطع‌ها انجام می‌شود، به‌عنوان برگ برنده شهردار و یارانش به حساب نیاورند. متولیان امور شهری باید پس از انجام وظایف اولیه خود، در مسیر فرهنگ‌سازی کلان گام برداشته و با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های در دسترس، زمینه را برای اعتلای جایگاه راستین شیراز مهیا نمایند؛ جایگاهی که در دهه‌های گذشته توجه چندانی به آن نمی‌شد و شهر چه از لحاظ سخت‌افزاری و چه از دیدگاه نرم‌افزاری مغفول، درمانده و مظلوم به حیات خود ادامه می‌داد. در روزگار حاضر دیگر سکون و رخوت در اندیشه و عمل سردمداران امور شهری مورد قبول نیست و از آن‌ها انتظار می‌رود تا با پشتوانه قوی مردمی در مسیر‌های صواب گام برداشته و در طی این چهار سال، تغییرات شگفتی را پدید آورند. عیان است که برای اجرایی شدن اهداف بزرگ نمی‌توان از یک دستگاه واحد انتظار معجزه داشت،‌ بلکه همه ارگان‌های اجرایی، نظارتی و قضایی باید با مدیریت جهادی و در پرتو اقتصاد مقاومتی با یکدیگر متحد شده و فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی و اختلاف سلیقه‌ها به سامان‌دهی امور شهری در مقیاس بومی و بین‌المللی بپردازند. با نگاهی واقع‌گرایانه بر این باور باشیم که با همکاری و یکدلی شهرداری، علوم پزشکی، صنایع الکترونیک، پلیس، میراث فرهنگی، منابع طبیعی، هلال‌احمر، بهزیستی و همه ارگان‌های دیگر اتفاقات مثبت و تأثیرگذاری در شهر خواهد افتاد تا دیگر تنها حافظ و سعدی نماد شیراز به حساب نیاید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی