[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

خروجی نشست شورای امنیت، چیزی جز منزوی شدن آمریکا نبود ، روزنامه شیراز نوین

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، برگزاری نشست شورای امنیت برای بررسی اعتراضات اخیر در ایران را به‌عنوان نقطه منفی در کارنامه این شورا دانست و گفت: فارغ از اینکه هیچ وجاهتی را نمی‌توان برای برگزاری چنین جلسه‌ای در نظر گرفت، به هر حال خروجی آن چیزی جز منزوی شدن و به حاشیه رفتن بیشتر آمریکا در دوره ترامپ نیست. 
مسعود گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به برگزاری نشست شورای امنیت برای بررسی اعتراضات ایران، گفت: نفس برگزاری این نشست سؤال‌برانگیز است؛ چون مواد 25 و مواد 39 منشور سازمان ملل وظایف شورا را و موارد لزوم برای برگزاری جلسات را مشخص کرده است که در هیچ کدام از آن‌ها برگزاری جلسه برای بررسی اعتراضات اخیر در ایران نمی‌گنجد. 
وی با بیان اینکه باید چرایی برگزاری این جلسه در شورای امنیت بررسی شود، افزود: به نظر بنده برگزاری این جلسه عملکردی منفی در کارنامه شورای امنیت محسوب می‌شود؛ چون اعتراضات در ایران، اعتراضات مدنی برای طرح مطالبات مردم بوده و هیچ دلیلی نداشت که شورای امنیت به‌دلیل شیطنت برخی کشورهای خارجی بخواهد برای آن تشکیل جلسه فوق‌العاده دهد. 
گودرزی افزود: اعضای شورای امنیت نیز به این موضوع صحه گذاشتند که اتفاقات داخلی جمهوری اسلامی ایران ممکن است در هر کشور دیگری به وقوع بپیوندد. اینکه آمریکا اصرار به برگزاری جلسه داشته به‌دلیل سیاست اصولی جمهوری‌خواهان است که می‌خواهند موضوع را بین‌المللی کرده و تمام بازیگران سیاسی را درگیر نمایند؛ هدفی که نه‌تنها به آن نرسیده‌اند که اکثریت شورا نیز با آن مخالفت کردند. 
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه با بیان اینکه باید عملکرد سازمان ملل و شورای امنیت نقد شود، گفت: فارغ از عملکرد منفی شورای امنیت در برگزاری این جلسه، اعتراضی در داخل کشورمان ازسوی برخی از طبقات مردم انجام شد که به‌دنبال آن مردم اقدامات توأم با اغتشاش را محکوم کردند که هیچ ارتباطی به القای ناامنی در منطقه و در دنیا ندارد. 
به گفته وی، مردم با حضور به‌موقعشان در صحنه، تمامی نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب کردند. آمریکا نیز در این بین نشان داد که با حضور ترامپ دیگر نمی‌تواند همچون گذشته جامعه بین‌المللی را برای رسیدن به اهدافش بسیج کند؛ چون علاوه‌بر وجود استقلال در بین برخی از قطب‌های قدرتمند عرصه بین‌المللی، خواسته‌های آمریکا نیز مطابق با موازین بین‌المللی نیست. 
گودرزی در پایان گفت: آمریکا در دوران ترامپ منزوی شده و بیش از گذشته به حاشیه رفته است. این نشان می‌دهد که استراتژی‌ها و سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا با واقعیات نظام بین‌المللی کمترین همخوانی‌ای ندارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی