[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۴۴
  • دوره جدید

آغاز ضیافت سیمرغ، روزنامه شیراز نوین

مروری بر برخی آثار راه‌یافته به سی‌وششمین جشنواره فیلم فجر

آغاز ضیافت سیمرغ

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

یادداشت: اگرچه اسکار بزرگ‌ترین مأمن رقابت سینمای جهان به حساب می‌آید، اما منتقدان همواره آن را به یک‌جانبه‌گری و سرکوب سینما‌های  مستقل متهم می‌کنند؛ چراکه آثار پرطمطراق سینمای جهان، سرشار از مضامین سیاسی و تبلیغ مکتب‌های فکری جهت‌دار است و از اصالت‌های ریشه‌دار هنری در بعضی از آثار به شدت فاصله می‌گیرد. به همین دلیل، بسیاری از کشورهایی‌ که به صورت آشکار و نهان به عنوان مستعمره ابرقدرت‌ها قرار نگرفته‌اند، تمامی تلاش خود را در عرصه‌های هنری به کار می‌گیرند تا سینمایشان در مسیر هجوم همه‌جانبه آثار لجام‌گسیخته از میان نرود. اگر چه کیفیت داستان‌ها، رزولوشن تصاویر و تکنیک‌های رایانه‌ای سینما‌های مستقل تا حدود زیادی توانایی رقابت با آثار غربی به سردمداری هالیوود را ندارد، بسیاری از مفاهیم زیباشناختی در آنها متجلی شده و به اثری فاخر تبدیل می‌شوند. به یاد داشته باشیم که در صورت نفی همه‌جانبه سینمای غرب، به نگاه رادیکالی و در نهایت انزوا مبتلا خواهیم شد. به همین منظور باید به تقویت سینمای وطنی پرداخت و آثار سینمای جهان را پس از مناسب‌سازی سکانس‌ها، در دسترس عموم قرار داد. در صورت غفلت در این زمینه، سینمای زیرزمینی مترصد حضور همه‌جانبه در میان علاقه‌مندان هنر هفتم است و در چشم‌برهم‌زدنی، در سبد خرید خانوارها جای می‌گیرد. یکی از راه‌های مؤثر به منظور تبلیغ سینمای ایران، برپایی جشنواره‌های پرشکوهی نظیر فستیوال فیلم فجر است. این رویداد مبارک سینمایی در سال جاری، سی‌‌وششمین سالگرد تولد خود را جشن خواهد گرفت و مخاطبان فرصتی می‌یابند تا ماحصل تلاش یک‌ساله هنرمندان را در ایام پیروزی انقلاب به تماشا بنشینند. برای بسیاری از هواداران سینما، جشنواره فیلم فجر به مثابه بزرگ‌‌ترین اتفاق هنر هفتم به شمار می‌رود و اخبار و حاشیه‌‌های آن، دست‌کمی از حضور در پهنه پرده نقره‌ای ندارد. البته این خاصیت همه جشنواره‌های هنری است که در طی آن اتفاقات جالبی رخ ‌دهد و سینماگران در راستای نقد یکدیگر، تیغ از نیام برکشند. با این حال، در سایه همین اختلاف‌نظرهاست که رشد و تعالی سینمای وطن شکل خواهد گرفت و هنر هفتم، از مسیر‌های تکراری و کسالت‌آور رها می‌شود. در این میان، باید دید آیا به نارضایتی‌های  تماشاگران که در سال گذشته شاهد بودیم توجهی شده است یا خیر. همانطور که به یاد داریم، در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر بلیط‌ها به صورت بسته‌های چندفیلمی به فروش رسید و چنانچه تماشاگران خواهان تماشای یک فیلم بودند، باید به اجبار بلیط چهار یا پنج فیلم را تهیه می‌کردند. مطابق وعده‌های مدیران فرهنگی، این مسئله در جشنواره سی‌وششم اصلاح شده است و دیگر تجاوزی به حقوق به مخاطبان صورت نخواهد گرفت. در نظر داشته باشیم چنانچه مخاطب سینمای ایران از مارکت هنری وطن سرخورده شود، بازگرداندن او به سالن‌ها دشوار است و رقیبان زیادی در بازار فرهنگی و شبه‌فرهنگی برای سینمای ایران وجود دارند. با وجودی که بیش از یک ماه به آغاز جشنواره زمان باقی مانده است، حاشیه‌های سودای سیمرغ به پرواز درآمده و غیبت فیلم‌سازان بزرگ و حضور فیلم‌های جنجالی، سبب شده جشنواره سی‌وششم آبستن حوادث زیادی باشد. 
کارگردان فیلم جنجالی «زندگی خصوصی آقا و خانم میم» امسال با «اتاق تاریک» در جشنواره حاضر است و پیمان معادی با همکاری محمود کلاری، «بمب» را ساخته است. خوشبختانه علی نصریان هم با «امپراتور جهنم» به صحنه آمده است و ابراهیم حاتمی‌کیا هم «به وقت شام» غایب نیست. تاکنون دربخش اصلی سودای سیمرغ سی‌‌وششمین جشنواره فیلم فجر حضور بیست‌ودو فیلم داستانی، دو فیلم مستند و یک انیمیشن مسجل شده است و به احتمال قریب به یقین، فیلم دیگری از سوی فیلم‌سازان مطرح و شناخته‌شده به دفتر این جشنواره نخواهد رسید. به عبارتی، صاحبان اصلی سیمرغ از میان این فیلم‌ها معرفی خوهند شد. در ادامه، نگاهی کوتاه خواهیم داشت به فیلم‌هایی‌که امسال در بخش اصلی سی‌‌وششمین جشنواره فیلم فجر سودای رقابت را در سر می‌پرورانند.

جشن دلتنگی
«جشن دلتنگی» به کارگردانی پوریا آذربایجانی و تهیه‌کنندگی علی قائم‌مقامی است که درباره رابطه واقعی آدم‌ها و گره‌خوردن آن با فضای مجازی است. در این فیلم که علیرضا زرین‌دست مدیریت فیلم‌برداری آن را بر عهده دارد، بابک حمیدیان، محسن کیایی، بهنام تشکر، مینا ساداتی، پانته‌آ پناهی‌ها و ساغر قناعت به عنوان بازیگران اصلی مقابل دوربین رفته‌اند.

فیلشاه
«فیلشاه» به کارگردانی هادی محمدیان و تهیه‌کنندگی حامد جعفری، انیمیشنی ۹۰دقیقه‌ای است که در تولید آن بیش از ۲۰۰نفر مشارکت داشته‌اند. داستان «فیلشاه» در جنگلی در آفریقا رقم می‌خورد. رییس گله فیل‌ها صاحب فرزندی می‌‌شود که همه انتظار دارند جانشین رییس گله باشد؛ اما برخلاف تصور همه، «شادفیل» بسیار دست‌وپا چلفتی است و هیکل گنده‌اش همیشه باعث خرابکاری می‌‌شود.

کار کثیف
خسرو معصومی پس از فیلم‌های «تابو»، «باد در علفزار می‌پیچد»، «جایی در دوردست»، «رسم عاشق‌کشی» و «خرس» که در چند سال اخیر ساخته است، امسال با فیلم «کار کثیف» در بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر حضور دارد. «کار کثیف»، مضمونی اجتماعی دارد و به موضوع کار و مهاجرت می‌پردازد و پدرام شریفی، الهام نامی، شاهرخ فروتنیان، لوون هفتوان، رضا فیاضی، خیام وقار، مهران نائل و اکبر معززی ازجمله بازیگران آن هستند.

اتاق تاریک
«اتاق تاریک»، پنجمین ساخته حجازی پس از فیلم‌های «در میان ابرها»، «زندگی خصوصی آقا و خانم میم»، «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» و «مرگ ماهی» است. حجازی سه سال بعد از آخرین ساخته‌اش «مرگ ماهی»، امسال با «اتاق تاریک» که تجربه‌ای متفاوت با سایر ساخته‌هایش محسوب می‌شود، به جشنواره فجر می‌آید. ‏‎ساره بیات، ساعد سهیلی، محمد امامی، امیررضا رنجبران، مروارید کاشیان، ژیلا دایی، رضا احمدی با معرفی بازیگر خردسال و سیدعلیرضا میرسالاری بازیگران «اتاق تاریک» هستند. در خلاصه داستان فیلم «اتاق تاریک» آمده است: «فرهاد و هاله فصل جدید زندگی خود را آغاز کرده‌اند و این، سرآغاز تغییرات دیگری است که آن‌ها را در مواجهه با مسائل جدیدی قرار می‌دهد».

امپراتور جهنم
«امپراتور جهنم»، فیلمی به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی و تهیه‌کنندگی محمد خزاعی ساخته سال ۱۳۹۵ است. در این فیلم که درباره تروریست‌ها و داعش است، بازیگرانی چون علی نصیریان، فرخ نعمتی،‌ علیرام نورایی، صبا کمالی، سعید راد و کوروش زارعی ایفای نقش کرده‌اند. این فیلم سال گذشته در در بخش رقابتی پذیرفته نشده بود و به همین دلیل، عوامل فیلم از حضور در جشنواره انصراف دادند.

امیر
فیلم سینمایی «امیر» به تهیه‌کنندگی سید‌ضیا هاشمی و نویسندگی و کارگردانی نیما اقلیما، فیلمی در ژانر اجتماعی است که در خلاصه داستان آن آمده: یکی با کار، یکی با پول، یکی با زندگی، یکی هم با سیگار، همه خودشون رو می‌کشن. فقط راه‌هاشون فرق می‌کنه.
میلاد کی‌مرام، هادی کاظمی، مصطفی قدیری، بهدخت ولیان، روشنک سه‌قلعه‌گی، وحید منافی، مهدی عامل هاشمی و سحر دولتشاهی، ترکیب بازیگران این فیلم را تشکیل می‌دهند.

بمب
«بمب»، فیلمی به کارگردانی پیمان معادی و تهیه‌کنندگی مانی حقیقی و با مدیریت فیلم‌برداری محمود کلاری است. داستان این فیلم با حال و هوای موشک‌باران تهران در سال ١٣٦٦ روایت می‌شود و فیلم‌نامه آن، همچون اثر قبلی این کارگردان، توسط خود معادی نوشته شده است. در این فیلم پیمان معادی، لیلا حاتمی، حبیب رضایی، سیامک انصاری، سیامک صفری، بهادر مالکی‌پور، رامین پورایمان، معصومه قاسمی‌پور، صبا گرگین‌پور و شهروز آقایی‌پور ایفای نقش کرده‌اند. ارشیا عبداللهی، نیوشا جهانی و باران معادی هم به عنوان بازیگران کودک این فیلم سینمایی‌اند.

به وقت شام
فیلم سینمایی «به وقت شام» به تهیه‌کنندگی محمد خزاعی، دومین همکاری مشترک ابراهیم حاتمی‌کیا و سازمان اوج است که برای نخستین‌بار در سطح اول سینمای ایران به صورت مستقیم به حوادث منطقه و اسلام تکفیری می‌پردازد. این فیلم روایت‌گر داستان هواپیمای کمکی ایران برای سوریه است که برای فرود در فرودگاه دمشق دچار مشکل می‌شود و در آن هادی حجازی‌فر و بابک حمیدیان به همراه با جمعی از بازیگران ایرانی، سوری و لبنانی مقابل دوربین رفته‌اند.

تنگه ابوغریب
فیلم سینمایی «تنگه ابوغریب» به تهیه‌کنندگی سعید ملکان و کارگردانی بهرام توکلی است که در آن جواد عزتی، امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، علی سلیمانی، قربان نجفی و مهدی قربانی بازی کرده‌اند. این فیلم روایتی است از دفاع دلاورمردانه گردان عمار در برابر لشکرکشی رژیم بعث به فکه و شرهانی. روزهای رشادت و مظلومیت بچه‌های گردان عمار در روزهای آخر دفاع مقدس در منطقه حساس تنگه ابوغریب.

سوءتفاهم
«سوءتفاهم» هفتمین اثر بلند سینمایی احمدرضا معتمدی پس از فیلم‌هایی چون «قاعده بازی» و «آلزایمر» است. این فیلم به تهیه‌کنندگی جلیل شعبانی و محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است. در این فیلم که مضمونی اجتماعی دارد مریلا زارعی، کامبیز دیرباز، اکبر عبدی و پژمان جمشیدی بازی می‌کنند.

جاده قدیم
«جاده قدیم»، چهارمین ساخته سینمایی حکمت پس از 10سال دوری از فیلم‌سازی است. در خلاصه داستان «جاده قدیم» با بازی مهتاب کرامتی و آتیلا پسیانی آمده است: «در آستانه سال نو مینو به خانه نمی‌رسد...». حکمت که در سال‌های اخیر بیشتر به عنوان تهیه‌کننده و پخش‌کننده فعالیت داشته، پیش از این فیلم «زندان زنان»، «سه زن» و «لالایی» را ساخته است.
چهارراه استانبول
«چهارراه استانبول» ششمین ساخته سینمایی کیایی بعد از فیلم‌های «بعدازظهر سگی‌سگی»، «ضد‌گلوله»، «خط ویژه»، «عصر یخبندان» و «بارکد» است و مانند ساخته‌های قبلی این کارگردان، اثری پربازیگر محسوب می‌شود. داستان این فیلم مرتبط با حادثه ساختمان پلاسکو است که منجر به شهیدشدن تعدادی از آتش‌نشانان شد. بهرام رادان، محسن کیایی، سحر دولتشاهی، ماهور الوند، رعنا آزادی‌ور، مهدی پاکدل، سعید چنگیزیان، پوریا رحیمی‌سام، بابک بهشاد، خسرو احمدی، تینو صالحی، حسین امیدی و با هنرمندی مسعود کرامتی گروه بازیگران «چهار راه استانبول» را تشکیل می‌دهند.

خجالت نکش
«خجالت نکش»، اولین ساخته بلند سینمایی مقصودی به تهیه‌کنندگی سیدامیر پروین‌حسینی است. این فیلم با مضمونی کمدی، داستان زندگی زن و شوهری را روایت می‌کند که با داشتن عروس، داماد و نوه در سن میانسالی بچه‌دار می‌شوند. این اتفاق، آن هم در روستایی کوچک که هیچ چیز از دید اهالی پنهان نمی‌ماند... 
احمد مهران‌فر و شبنم مقدمی، بازیگران اصلی این فیلم سینمایی هستند.

عرق سرد
«عرق سرد» به نویسندگی و کارگردانی سهیل بیرقی، دومین ساخته وی پس از فیلم «من» است. باران کوثری در عرق سرد نقش فوتبالیستی را بازی کرده که با ممانعت همسر، برای همراهی با تیم ملی مواجه می‌شود. امیر جدیدی، لیلی رشیدی، هدی زین‌العابدین و سحر دولتشاهی دیگر بازیگران اصلی «عرق سرد» هستند.

دارکوب
«دارکوب»، سومین فیلم بلند سینمایی بهروز شعیبی و به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی است.فیلمنامه «دارکوب» توسط حسین تراب‌نژاد و آزیتا ایرایی بر اساس طرحی از بهروز شعیبی به نگارش درآمده است. این فیلم داستان اجتماعی روابط انسانی افراد جامعه را در مواجهه با معضلات اجتماعی و اعتیاد با نگاهی متفاوت روایت می‌کند. مهناز افشار، سارا بهرامی، جمشید هاشم‌پور، هادی حجازی‌فر، طوفان مهردادیان، نگار عابدی، شادی کرم‌رودی، ثریا حلی، آتیه جاوید، علیرضا کی‌منش، ندا عقیقی و امین حیایی بازیگران فیلم هستند که هرکدام، نقش‌های متفاوتی در این فیلم ایفا کرده‌اند.

سربه زیر آب
«سربه زیر آب»، فیلمی در ژانر دفاع مقدس به کارگردانی محمدعلی باشه‌‌آهنگر و به تهیه‌کنندگی سیدحامد حسینی است. در خلاصه داستان «سربه زیر آب» که فیلم‌نامه آن توسط محمد‌علی باشه‌آهنگر و حامد باشه‌آهنگر نوشته شده، آمده است: راز جهانبخش کرامت فاش می‌شود؟ در این فیلم بابک حمیدیان، مسعود رایگان، رضا بهبودی، مینا ساداتی، همایون ارشادی، مهتاب نصیرپور، هومن برق‌نورد، ستاره اسکندری، شهرام حقیقت‌دوست، فرخ نعمتی، هادی قمیشی، سیاوش چراغی‌پور، حسن نجاریان، حسین فلاح و امیر دلفانی نقش‌آفرینی می‌کنند.

مصادره
«مصادره»، فیلمی کمدی به کارگردانی مهران‌احمدی و تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی است که در آن، بازیگرانی چون رضا عطاران، هومن سیدی، بابک حمیدیان، میرطاهر مظلومی، هادی کاظمی، مزدک میرعابدینی، سیامک صفری و مهران احمدی بازی کرده‌اند. 
در خلاصه داستان فیلم آمده است: «ایران خیلی بزرگه ولی ما هم خیلی بدشانسیم...».

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی