[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۷۲
  • دوره جدید

مهم‌ترین بناهای تاریخی داراب، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- شیرازنوین
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داراب از ثبت ملی ۱۰اثر طبیعی در این شهرستان خبر داد.رئیس میراث فرهنگی افزود: ۱۰اثر طبیعی و محوطه تاریخی در این شهرستان به ثبت ملی رسیده است. در حال حاضر آبشار فدامی، سرو‌های کهنسال رستاق و چنار برفدان، سه جاذبه طبیعی شهرستان داراب است که در فهرست ملی جای دارد. از آثار شاخص این شهرستان نیز مسجد سنگی، مسجد جامع، شهر تاریخی دارابگرد، آسیاب‌ها، قلعه‌ها و چهارطاقی‌های ساسانی است. مرادی با بیان اینکه ۳اثر طبیعی این شهرستان در فهرست ملی قرار گرفته است افزود: در حال حاضر پرونده ثبتی جاذبه‌های  طبیعی چون تنگ رغز، چشمه گلابی، غار سهلک، درخت ۶۰۰ساله گردو و ۴سرو دوهزار ساله در رستاق، همچنین یک چشمه آب معدنی در شهرستان داراب تهیه شده و امیدواریم هرچه سریع‌تر این جاذبه‌ها در فهرست ملی قرار گیرد. به گفته وی، امسال بیش از یک میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت‌ها و ساماندهی جاذبه‌های گردشگری شهرستان اختصاص یافته است.مرادی اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها، بالغ بر ۲۰۰میلیون تومان اعتبار نیز برای مرمت آثار شاخص داراب درنظر گرفته شده است.رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داراب در ادامه با بیان اینکه شناسایی و معرفی جاذبه‌های طبیعی و گردشگری شهرستان در اولویت است افزود: سکوسازی، محوطه‌سازی، ایجاد پیاده‌راه و مسیرهای گردشگری مناسب و روشنایی از جمله اقداماتی است که در جاذبه‌های گردشگری طبیعی شهرستان مانند غار سهلک، تنگ رغز و آبشار فدامی در حال انجام است. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درخصوص پرونده آتش‌سوزی در آبشار فدامی نیز گفت: پیگیری‌های قضائی درخصوص شناسایی عامل یا عاملان آتش‌سوزی در منطقه ادامه دارد و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد. مرادی بر ضرورت حفاظت از آثار طبیعی و تاریخی شهرستان تأکید کرد.
فرونشست‌های زمین، آثار تاریخی داراب را تهدید نمی‌کند
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داراب در بخش دیگری از این گفت‌وگو به فرونشست‌های زمین در این شهرستان اشاره کرد و گفت: یک و نیم سال قبل شاهد ترک‌های نسبتاً عمیقی در اطراف و محوطه تاریخی دارابگرد بودیم که علت این موضوع به خشکسالی‌ها برمی‌گشت. وی ادامه داد: در حال حاضر ترک‌های جدیدی در منطقه دیده نشده و خوشبختانه فاصله شکاف‌ها و فرونشست‌های زمین تا آثار تاریخی شهرستان بسیار زیاد است. مرادی تأکید کرد: فرونشست‌های  زمین، آثار تاریخی در داراب را تهدید نمی‌کند. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داراب در ادامه درخصوص حفاظت از شهر تاریخی دارابگرد نیز گفت: این شهر تاریخی یکی از جاذبه‌های اصلی و تاریخی شهرستان محسوب می‌شود که طول دیوارهای آن به ۶متر می‌رسد.
وی درخصوص فنس‌کشی این محوطه و حفاظت بیشتر از آن نیز اظهار داشت: فنس‌کشی شهر دارابگرد باید به طول ۸کیلومتر صورت گیرد که هزینه زیادی دارد و تأمین اعتبار آن فعلاً ممکن نیست. مرادی اضافه کرد: برنامه‌ریزی برای جذب اعتبار کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه (دارابگرد) در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم قسمت‌هایی از این محوطه تاریخی را کاوش کنیم. به گفته وی، کاوش‌های باستان‌شناسی در دارابگرد به ۴۰سال قبل برمی‌گردد. مرادی در ادامه با بیان اینکه تاکنون یکصد اثر تاریخی شهرستان داراب در فهرست ملی به ثبت رسیده است افزود: پرونده حدود ۵۰اثر تاریخی و طبیعی شهرستان نیز در دست تهیه است و امیدواریم هرچه سریع‌تر این آثار در فهرست ملی به ثبت برسد. در حال حاضر آبشار فدامی، سروهای کهنسال رستاق و چنار برفدان، سه جاذبه طبیعی شهرستان داراب است که در فهرست ملی جای دارد. از آثار شاخص این شهرستان نیز مسجد سنگی، مسجد جامع، شهر تاریخی دارابگرد، آسیاب‌ها، قلعه‌ها و چهارطاقی‌های ساسانی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی