[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۸۹
  • دوره جدید

میراث‌های باستانی خرامه، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- شیرازنوین
آثار تاریخی فراوانی متعلق به دوران قبل از اسلام در منطقه خرامه و کربال وجود دارد. ازجمله این آثار باستانی می‌توان به قلعه بهرام گور، چهارطاقی گبران در شهر خرامه و کاروانسرای دیوان مشهور به ریودان واقع در روستای جهان‌آباد و تل‌های موجود دربعضی از روستاها اشاره کرد که جهت آشنایی بیشتر درباره تعدادی از این آثار به اختصار توضیحاتی به شرح ذیل ارائه می‌گردد.
چهارطاقی          
در فاصله 500متری مغرب شهر خـرامه بنای تاریخی چهارطاقی یکی  از آثـاردوره ساسانی قرار دارد. این بنای آتشکده که آن را چــهارطاقی گـبران نیز می‌نامیدند، از سنگ و ساروج ساخته شده و به فاصله بسیار کمی از قبرستانی متعلق به گبران قرار گرفته و از نظر معماری ساختمان و گنبد و کاربندی شیبه آتشکده بهرام خیر استهبان و از جهاتی نیز شبیه آتشکده‌های دوران اولیه ساسانیان است. این بنا به منظور برگزاری مراسم مذهــبی احداث شده، چنانچه بر اساس اظهارات تعدادی از کهنسالان، تا سالیان نه چندان دور اهالی در ایام عید نوروز و سیزده بدر، فرزندان خود را از زیر طاق‌های این بنا عبور می‌دادند و عـقیده داشـتـند تا سـالی دیگر از سلامت برخوردار خواهند بود.
قلعه بهرام گور
این قلعه كه از نشانه‌های تمدنی ارزنده و مربوط به دوره ساسانیان است، امروزه در مركز شهر واقع گردیده است. براساس آنچه از پیشینیان سینه به سینه نقل شده و در تعدادی از اسناد دست‌نوشته به ما رسیده، قله بهرام گور یا گنبد کبود که اهالی آن را قلعه بالا می‌نامند، به فرمان بهرام گور و به دست سپاهیانش با خاک رس و دست‌ریز به صورت تلی با ارتفاع تقریبی ده مترو وسعتی قریب به 4000متر مربع ایجاد شده و دور آن را حصار و برج و بارو احداث نموده و اهالی، منازل خود را در میان آن حصار بنا نمودند و برای در امان ماندن از گزند دشمنان و تأمیـن امنیت ساکنان اطراف قلعه را خندقی حفر کرده و بر آن نگهبان گماشتند. بخشی از حصار اولیه این قلعه تا سال 1364پابرجا بود.         
اهالی نیز تا 25سال قبل در منازل مسکونی ساخته شده از خاک و خشت و چوب داخل حصار این قلعه سکونت داشتند و شـهرداری خرامه با هدف ایجاد فضای سبز در قـبال واگذاری زمین معوض در اراضی شهری به مالکان، اقدام به تـخریب این بافت مسکونی و حصار تاریخی قلعه (بالا) نمود و امروز متأسفانه نه اثــری از آن میراث تاریخی برجای مانده و نه اقدام مؤثری در جهت ایجاد فضای سبز صورت گرفته و فقط تصاویری از آن به یادگار باقی است. 
ابن بلخی در وصف این قلعه گفته است: «قلعه خرّمه قلعه محكم است در میان عمارت‌ها و هوای آن معتدل و آب مصنعه دارد.»
و محمد خوافی چنین آورده است كه: «یعقوب لیث از رفتن به فارس و جنگ با ابن واصل قلعه خرمه را گرفت و چهل هزار با درم که در آن قلعه بود به دست آورد.»
در شرق خرامه در كنار روستای جهان‌آباد نیز به ویرانه‌های كاروانسرایی مربوط به این دوران برمی‌خوریم.
همچنین سنگ‌ قبرهایی در مركز باغ‌های خرامه كشف شده است كه ابعاد این سنگ‌ها مكعب‌مستطیل و خطوط ثلث و كوفی منقوش بر آنها، گویای حال عارفانی متعبد است که از قرون ششم تا هشتم هجری در این شهر می‌زیسته‌اند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی