[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

هشدارهای برجامی ایران به اروپا، روزنامه شیراز نوین

وزیران خارجه ایران و سه کشور اروپایی فرانسه، انگلستان و آلمان در بروکسل با یکدیگر دیدار می‌کنند تا ضمن جدی گرفتن هشدارهای تهران، نسبت به اقدام احتمالی آمریکا برای بی‌اعتبار کردن برجام رایزنی کنند.
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، تا یک هفته دیگر دولت ایالات متحده موضع خود را در قبال توافق هسته‌ای با ایران روشن خواهد کرد.
گرچه سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد هنوز رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم خود درمورد برجام را اتخاذ نکرده است اما بسیاری تحلیلگران اعتقاد دارند دونالد ترامپ این بار هم بدون تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، تعلیق تحریم‌ها را برای یک دوره دیگر تأیید و اجرا می‌کند. چند روز پیش مقام‌های کشورمان هشدار دادند که ایالات متحده در تلاش است تا برجام را نابود کند. 
اکنون اهمیت موضوع اتحادیه اروپا را بر آن داشت تا بر تلاش‌های دیپلماتیک خود بیفزاید و خود را برای هر سناریویی آماده کند.
اتحادیه اروپا از نقش‌آفرینان اصلی در توافق هسته‌ای سال 2015 بود که به‌شدت بر حفظ آن تأکید دارد. در چند ماه اخیر کشورهای اروپایی تلاش دیپلماتیک فراوانی را برای حفظ برجام به کار گرفته‌اند. سفرهای گوناگون مقام‌های قاره سبز به واشنگتن و مذاکره با دولتمردان و سیاست‌گذاران آمریکایی بخشی از این اقدامات بوده است. اکنون اروپا در تلاش است رایزنی‌های خود را با ایران بیشتر کند؛ زیرا کشورهای اروپایی برجام را معامله‌ای چندجانبه می‌دانند که یک کشور نمی‌تواند آن را ناکارآمد سازد و دستاوردهای اروپایی‌ها را نادیده بگیرد. رئیس‌جمهور آمریکا به صورت آشکار توافق برجام را بی‌اعتبار می‌داند؛ در حالی که باراک اوباما رئیس‌جمهور پیشین آمریکا آن را مهم‌ترین دستاورد خود در سیاست خارجی عنوان می‌کرد. اروپایی‌ها اما دیدگاهی مخالف ترامپ دارند و با توجه به تأیید چندباره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از پایبندی ایران، بر حفظ برجام تأکید می‌کنند. 
تارنمای شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» آمریکا در گزارشی نوشت فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هدف این دیدار را اطمینان یافتن از ادامه اجرای کامل توافق هسته‌ای سال 2015 عنوان کرد. براساس این توافق تحریم‌ها علیه ایران در قبال برخی محدویت‌ها در برنامه هسته‌ای آن متوقف شد اما ایالات متحده در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ با این توافق مخالفت می‌کند و از نابودی آن سخن می‌گوید.
موگرینی عنوان داشت که کنار کشیدن آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، غیرسازنده و دارای اثرات مخرب است. وی برخلاف ایالات متحده معتقد است دیگر مسائل با ایران را نباید به موضوع هسته‌ای پیوند زد، بلکه باید تلاش شود تا آن‌ها را به روش‌های دیگر حل و فصل کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی