[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۹۳
  • دوره جدید

بازگشت دوباره شپش به فارس، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- محمد شبیری

mohammad4838@yahoo.‌com

این روزها اخبار هشدار دهنده‌ای مبنی بر شیوع شپش در مدارس فارس، بین والدین دانش‌آموزان رد و بدل می‌شود؛ اخباری که توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز در حال پیگیری است. پیشگیری از ابتلا به این بیماری راهکارهای ساده دارد و البته دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گروه‌های مربوط به آن را برای درمان در سراسر فارس بسیج کرده و امکانات لازم را در اختیار آنان قرار داده است وهمکاری بین آموزش وپرورش ودانشگاه علوم پزشکی شیراز موجب شده این مهم در حال کنترل باشد.
رئیس اداره سلامت اداره کل آموزش و پرورش فارس مهمترین علت شیوع شپش در بین دانش‌آموزان استان را نبود مربی بهداشت در مقطع آموزشی مهدکودک وابتدایی می‌داند و می‌گوید امروزه بیشترین گزارش‌ها در مهدکودک وسپس ابتدایی گزارش شده است.
بهزاد جامعیان در گفت وگو با شیراز نوین، با اعلام این‌که امروزه درمان این بیماری از سرماخوردگی آسان‌تر است، گفت: در حالی که تشخیص این بیماری قدری دشوار است ولی  از طریق دانشگاه علوم پزشکی  شیراز  ودستگاه‌های  مربوطه نظارت و درمان در فارس به خوبی در حال انجام است.
جامعیان بابیان این‌که در حال حاضر آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در دست نیست، تصریح کرد: رعایت نکردن بهداشت فردی و به‌ویژه موی سر و استفاده از وسایل شخصی یکدیگر در ابتلا به این بیماری مؤثر است و ریشه‌کنی این مشکل از مدارس نیز بسته به رعایت دوره درمان و بهداشت فردی و گروهی دانش‌آموزان و خانواده آن‌هاست.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش‌ها پیش‌بینی می‌شود حدود 100دانش‌آموز فارسی به شپش مبتلا و با مراجعه به مراکز جامع سلامت به صورت رایگان درمان شده‌اند.
جامعیان با تأکید بر این‌که اولیا دانش‌آموزان باید برای پیشگیری از ابتلا به شپش باید به بهداشت فردی دانش‌آموزان توجه بیشتری داشته‌باشند، اظهارداشت: خانواده‌ها باید بر مقوله نظافت فرزندان نظارت بیشتری داشته‌باشند تا با ابتلای یک دانش‌آموز به شپش، سایر دانش‌آموزان نیز آلوده نشوند این در حالی است که شیوع شپش در بین دانش‌آموزان دختر بیشتر می‌باشد.
رئیس اداره سلامت اداره کل آموزش و پرورش فارس می‌افزاید: آموزش‌های لازم در رابطه با بهداشت فردی،‌ شستشو و شانه کردن موها در مدارس توسط مربیان بهداشت به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.
وی با تأکید بر این‌که ابتلای دانش‌آموزان به شپش در کشور مسئله جدیدی نیست و هرسال از تمام استان‌ها دراین‌باره گزارش می‌رسد، می‌افزاید: جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد؛ در حال حاضر خانواده‌های ما قبول‌دار این معضل نیستند و همین عامل تشدیدکننده این معضل می‌شود.
مدیرگروه بیماری‌های  واگیر دانشگاه علوم پزشكی شیراز نیز با اعلام این خبر که تاکنون در بین دانش‌آموزان فارس 5 هزار مورد مبتلا به شپش گزارش شده است، می‌گوید: تمامی این دانش‌آموزان تحت درمان رایگان قرار گرفته‌اند و مشکلات آنان برطرف شده است.
دکتر حسین فرامرزی که اعتقاد دارد مربیان بهداشت مدارس باید به این آلودگی بیشتر توجه کنند، می‌افزاید: ابتلا به شپش در فارس بیشتر متوجه كودكان دبستانی است و تاكنون با هماهنگی دانشگاه علوم پزشكی شیراز و اداره آموزش و پرورش استان نظارت دقیق بر آنها انجام گرفته است.
وی اضافه می‌کند: شناسایی به موقع افراد مبتلا و پیشگیری از انتقال شپش اهمیت قابل ملاحظه‌ای دارد و دانش‌آموزان با رعایت بهداشت فردی می‌توانند از این بیماری كه بیشتر در بین موها مشاهده می‌شود، پیشگیری كنند.
این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه می‌دهد: دانشگاه علوم پزشكی شیراز ملزومات درمان بیماران احتمالی مبتلا به شپش را پیش‌بینی كرده و در اختیار دارد، ضمن اینکه شامپوهای مربوط به درمان آن را به صورت رایگان توسط حوزه بهداشت در اختیار مبتلایان قرار می‌دهد.
مدیرگروه بیماری‌های  واگیر دانشگاه علوم پزشكی شیراز با اشاره شرایط رشد و انتقال شپش می‌گوید: این حشره به دنبال تماس‌های  نزدیك بین افراد یا هنگامی كه اعضای خانواده در فصول سرد لباس‌های بیشتری می‌پوشند رشد و به صورت دسته جمعی زندگی می‌كنند.
فرامرزی با بیان اینکه شپش به جامعه و یا طبقه اجتماعی خاصی تعلق ندارد، ادامه می‌دهد: بالا بردن سطح آگاهی‌های  جامعه، بهبود رفتارهای بهداشتی، تشخیص و درمان مبتلایان به ویژه در مراكز جمعیتی، از راه‌های  مهم و مؤثر مبارزه با شپش است.
وی انواع شپش‌ها را به سه دسته اصلی شپش سر، شپش بدن و شپش عانه تقسیم بندی می‌کند و می‌گوید: شپش سر اغلب در اثر تماس با اشیاء آلوده نظیر حوله، شانه، کلاه، روسری، بالشت و لباس‌های خواب که به طور مشترک مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا به وسیله صندلی‌های  سالن‌های  اجتماعات، کلاس‌ها، وسایل نقلیه عمومی و کمدهای لباس حمام‌های  عمومی و استخرها انتقال می‌یابد.
فرامرزی نقش معلمان و مربیان را در بیماریابی و شناسایی مخازن اصلی آلودگی شپش بسیار مهم توصیف می‌کند و می‌افزاید: در صورت وجود غدد لنفاوی متورم و دردناک در نواحی پس سر و پشت گوش ها و هر مورد زخم در ناحیه پس سر، ممکن است دانش‌آموز مبتلا به این بیماری باشد.
وی نشانه‌های  آلودگی به شپش سر را مشاهده تخم، وجود خارش سر و رؤیت شپش بالغ در موها می‌داند و می‌گوید: زیستگاه اصلی «شپش تن» درز و چین لباس‌ها به ویژه لباس‌های نزدیک به بدن است.
فرامرزی در خصوص  شپش عانه نیز می‌گوید: زیستگاه اصلی شپش عانه به طور معمول ناحیه عانه است و تمایل آن به زندگی در محل‌های  مرطوب بدن باعث انتخاب این زیستگاه می‌شود.
وی اضافه می‌کند: در مواقع آلودگی شدید در نواحی زیر بغل، سطح داخلی فوقانی ران‌ها و سطح قدامی شکم به ویژه در ناحیه ناف و نوک پستان و سینه در مردان پرمو، این شپش مشاهده می‌شود.
مدیرگروه بیماری‌های  واگیر دانشگاه علوم پزشكی شیراز خاراندن شدید را مهم‌ترین عارضه ابتلا به شپش برمی‌شمارد و می‌گوید: این بیماری فرد را کلافه، خسته، پریشان و بی‌خواب می‌سازد و همین امر می‌تواند یکی از علت‌های  افت تحصیلی در دانش‌آموزان باشد.
فرامرزی می‌افزاید: گاهی اوقات پوسته‌های  سفید ریز مثل شوره در مو ممكن است با تخم شپش اشتباه شوند، اما باید توجه داشت كه تخم‌های شپش به سختی كنده می‌شوند، زیرا به قسمت ساقه مو می‌چسبند، در حالی كه شوره سر یا سایر پوسته‌ها به راحتی با برس برداشته می‌شوند.
وی در خصوص راه‌های پیشگیری از ابتلا به شپش، اضافه می‌کند: شستشوی مرتب سر با شامپوهای معمولی، شانه كردن روزانه موهای سر و تمیز كردن همه روزه برس و شانه، شستشوی منظم لباس‌ها، روسری و كلاه، استفاده نکردن از وسایل شخصی دیگران و پرهیز از تماس با اشیاء و لباس‌های  افراد آلوده، استفاده نکردن از وسایل آرایش عمومی در آرایشگاه‌ها، معاینه مرتب موهای دانش‌آموزان و استفاده از ملحفه یك بار مصرف در زمان مسافرت با قطار یا اقامت در مسافرخانه، هتل یا زائرسراها و سالن‌های  ورزشی از راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.
فرامرزی با اشاره به این‌که شپش سر اغلب در خارج از بدن میزبان زیاد زنده نمی‌ماند، پاكسازی محیط خانه را در پیشگیری و درمان بسیار با اهمیت می‌داند و ادامه می‌دهد: جارو برقی کشیدن فرش‌ها، موكت و روكش ماشین و استفاده از شانه دندانه ریز و محلول آب سرکه با نسبت مساوی یعنی نصف پیمانه آب و نصف پیمانه سرکه برای شانه کردن مو از دیگر راهکارهای مبارزه با شپش است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی