[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۹۳
  • دوره جدید

آموزش برای تغییر رفتار غذایی کودکان مؤثر است ، روزنامه شیراز نوین

قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه در همایش آموزش همگانی تغذیه، بیماری‌های غیرواگیر را در حال حاضر مهمترین علت مرگ و میر در كشور عنوان كرد و هشدار داد: مصرف زیاد نمك، شكر، شیرینی و چربی، باعث ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون و انواع سرطان‌ها می‌شود كه بایستی با تغییر در رفتار و عادات زندگی، از ابتلا به این بیماری‌ها پیشگیری كرد.
به گزارش «وب دا» در شیراز، دكتر «عبدالرسول همتی» در این همایش آگاهی افراد جامعه در زمینه مصرف مواد مضر را بسیار با اهمیت دانست و افزود: تغییر در رفتار و عادات از جمله مسائلی است كه هنوز در جامعه نهادینه نشده و بایستی اقداماتی در این زمینه صورت گیرد.
او در ادامه با اشاره به افزایش آمارهای مربوط به چاقی در دانش‌آموزان در دهه گذشته، گفت: بایستی تغییر در سبك زندگی و عادات غذایی را از كودكی در نظر داشته باشیم تا موجب تغییر رفتار در فرد شود.
دكتر «همتی» نقش معلمان در مدارس را از دیگر راهكارهای تأثیرگذار در تغییر رفتار دانش‌آموزان عنوان کرد و افزود:‌ پدر و مادرها و معلمان می‌توانند نقش مؤثری در تغییر رفتار و عادت غذایی كودكان داشته باشند.
این مقام مسئول، فراهم کردن زیرساخت‌های  شهری را نیز راهکاری دیگر در پیشگیری از چاقی عنوان كرد و ادامه داد: با  بستر سازی ‌مناسب شهرداری شیراز در زمینه راه‌اندازی پیاده رو سلامت در سطح شهر، گام خوبی در مسیر سلامتی شهروندان برداشته شده است، اما مواردی مانند عرضه مواد غذایی غیر بهداشتی و عدم نظارت صحیح یا جایگزینی ساعات آموزشی در مدارس به جای زنگ ورزش، کماکان خطر چاقی در دانش‌آموزان را به همراه می‌آورد.
او تغییر در برگزاری همایش‌های مراكز بهداشتی درمانی، از آموزش‌های تئوری به آموزش‌های  جامعه محور را حركتی بسیار ارزشمند دانست و از صدا و سیما، آموزش و پرورش و شهرداری‌ها تقاضا كرد در زمینه فرهنگ‌سازی كاهش چاقی و اصلاح سبك زندگی، نقش مؤثرتری ایفا كنند. مسئول گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی نیز در این همایش با تأكید بر روند رو به رشد بیماری‌های  غیرواگیر در جامعه، گفت: وزارت بهداشت هر ساله كمپین‌های  آموزش همگانی تغذیه را با هدف حساسیت زایی مردم  و مسئولان برگزار می‌كند كه امسال نیز با توجه به شیوع بالای چاقی و اضافه وزن، شعار «چاقی یا سلامتی، انتخاب با شماست»، در نظر گرفته شده است.
مهندس «رضیه شناور» با اشاره به این‌كه اكثر بیماری‌های  قلبی عروقی و انواع سرطان‌ها ارتباط مستقیمی با چاقی و اضافه وزن دارد، افزود: تغییر الگوی مصرف از مهمترین دلایل شیوع چاقی به‌شمار می آید، به طوری كه این الگوی نامناسب در كشور ما بر اساس مصرف زیاد برنج، كربوهیدرات، مواد نشاسته‌ای و همچنین مصرف روغن‌های  غیرمفید و از همه مهمتر نبود تحرك به وجود آمده است و می‌توان با اطلاع‌رسانی و بالا بردن آگاهی جامعه، به الگو و عملكردی صحیح دست یافت.
او با اشاره به برگزاری پویش ملی آموزش همگانی تغذیه، از پانزدهم تا سی ام دی همزمان در سراسر كشور، هدف از برگزاری آن را دستیابی به ساز و كار و همكاری‌های مشترك برای طراحی مداخلات كاهش چاقی و اضافه وزن عنوان كرد.
در ادامه مسئول واحد بهبود تغذیه جامعه مركز بهداشت شهدای انقلاب، در خصوص شركت بیماران كلینیك‌های تغذیه در این همایش، گفت: در این برنامه، میزبان جمعی از مراجعه‌كنندگان به كارشناسان تغذیه بودیم كه توانسته بودند با رعایت رژیم‌های  تخصصی و اصلاح الگوی غلط غذایی خود به جاده سلامت نزدیك‌تر شوند.
«طاهره رامش» اضافه كرد: این همایش فرصتی شد تا افرادی كه از چاقی خود رنج می بردند، با استفاده از تجربیات افرادی كه با موفقیت به وزن ایده آل رسیده بودند، با انگیزه بیشتری رژیم درمانی خود را ادامه دهند.
این برنامه به همت واحد بهبود تغذیه مركز بهداشت شهدای انقلاب و با حضور بیش از یكصد مراجعه كننده به مشاوران تغذیه مراكز جامع سلامت تحت پوشش، برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی