[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۷۹
  • دوره جدید

روش‌هایی فوق‌العاده برای جرم‌گیری دندان در خانه و بدون هزینه‌های اضافی!، روزنامه شیراز نوین

یکی از ملاک‌های زیبایی صورت داشتن دندان‌های سفید و بدون جرم است. متأسفانه بر روی دندان‌های انسان به علت عدم رسیدگی مناسب و مسواک نزدن صحیح جرم‌هایی تشکیل می‌شود که به مرور به رنگ نارنجی و قهوه‌ای درآمده و زیبایی دندان‌ها را از بین می‌برد بنابراین همه نیاز به جرم‌گیری دندان خواهیم داشت. جرم دندان در حقیقت جرم تجمع محکم و سخت شده پلاک‌های میکروبی است که به دندان‌ها چسبیده‌اند و با مسواک‌زدن نیز تمیز نمی‌شوند. هدف از مسواک زدن حذف لایه میکروبی فوق (پلاک میکروبی) است.
پلاک میکروبی نه تنها باعث پوسیدگی دندان می‌شود، بلکه فعالیت میکروب‌های موجود در آن باعث آسیب به لثه و ایجاد التهاب در ناحیه لثه (ژنژیویت) نیز خواهد شد. اگر شخصی خوب مسواک نزند، پلاک‌های میکروبی کاملاً حذف نمی‌شوند و به تدریج بر ضخامت آنها افزوده می‌شود. پلاک‌های میکروبی ضخیم شده، تحت تأثیر کلسیم بزاقی می‌توانند به مواد معدنی موجود در دندان اتصال شیمیایی پیدا کنند. این فرایند منجر به تشکیل جرم می‌شود. یعنی یک جسم سخت غیر از دندان در کنار دندان تشکیل می‌شود که از طریق کلسیم بزاقی، اتصال ضعیفی به دندان پیدا می‌کند.
اتصال به دندان در حدی قوی نیست که نتوان آن را توسط ابزار دندان‌پزشکی جدا کرد، اما آن قدر قوی هست که با مسواک زدن و یا شست‌شو قابل پاک شدن نباشد. هر چند که این پلاک‌های میکروبی بی‌رنگ هستند، اما جرم دندان تجمع مواد معدنی است که به راحتی در نزدیک خط لثه قابل مشاهده است. شایع‌ترین نوع جرم لثه یک نوار زرد و یا قهوه‌ای بر روی دندان و یا خط لثه است.
افراد سیگاری و افرادی که چای و قهوه زیاد می‌نوشند بیشتر از سایرین دندان‌هایشان جرم می‌گیرد و جرم‌گیری دندان برایشان مهم تر است.
چگونه از تشکیل جرم دندان جلوگیری کنیم؟
قبل از این که به راه‌های از بین بردن جرم لثه بپردازیم بهتر است راه‌های جلوگیری از تشکیل آن را بدانیم.
همیشه پیشگیری بهتر از درمان است!
مسواک زدن منظم
دوبار مسواک زدن در طول روز می‌تواند کمک زیادی به از بین بردن پلاک‌های میکروبی از روی دندان کند.
رژیم غذایی مناسب
مثل همیشه و در همه مواردی که صحبت از سلامتی بدن است، رژیم غذایی جایگاه ویژه‌ای دارد. رژیم‌های غذایی سرشار از مواد قندی، یک فاکتور اصلی برای نابودی دندان‌هاست. مصرف میوه و سبزیجات مخصوصا خیار، هویج و سیب یک راه عالی برای جلوگیری از تشکیل باکتری‌ها بر روی دندان‌ها است.
استفاده از نخ دندان
مسواک نمی‌تواند تمام قسمت‌های دندان‌ها را تمیز کند. بنابراین باید از نخ دندان برای تمیز کردن این محل‌ها استفاده کرد.
مراجعه به دندان‌پزشک
اگر تمام نکات بهداشتی را در مورد دندان‌هایتان رعایت کنید ولی حداقل سالی یکبار برای جرم‌گیری دندان به دندانپزشک مراجعه نکنید، غیر ممکن است که از شر همه پلاک‌های دندان‌هایتان خلاص شوید! به طور کل رسیدگی و شست‌شوی منظم دندان‌ها راهی برای جلوگیری از تشکیل جرم روی دندان است. پلاک‌ها ۴ الی ۱۲ساعت بعد از مسواک زدن شروع به تشکیل شدن می‌کنند و اولین قدم برای عدم تشکیل آن‌ها مسواک کردن دندان‌ها حداقل دو بار در روز است.
استفاده از مسواک و نخ دندان به طور منظم به همراه چند داروی گیاهی خانگی می‌تواند از تجمع پلاک و ایجاد جرم دندان جلوگیری کند و دندان‌هایی سفید و زیبا و سالم را برای شما به ارمغان بیاورد.
درمان‌های خانگی برای جرم‌گیری دندان
سرکه سیب
این‌بار از خاصیت سرکه سیب بر روی دندان‌ها خواهیم گفت. مسواک تان را با سرکه سیب خیس کنید و به صورت معمولی دندان‌هایتان را مانند همیشه مسواک کنید.
این کار را ۱ الی ۲بار در هفته انجام دهید. فقط مراقب باشید که سرکه به مدت طولانی روی دندان نماند!
میوه‌های قرمز
شما می‌توانید با استفاده از میوه‌های قرمز رنگ مانند گوجه‌فرنگی و توت‌فرنگی دندان‌هایتان را سفید کنید. آب این میوه‌ها را ۵دقیقه در دهانتان نگاه دارید و طوری دردهان بگردانید تا به همه دندان‌ها برسد. بعد از ۵دقیقه دهان‌تان را با آب‌گرم و جوش‌شیرین بشویید تا دندان‌هایتان براق شوند.
شما صاحب یک لبخند طلایی هستید! همچنین می‌توانید از فلفل قرمز، انواع توت‌ها، لیمو و پرتقال نیز استفاده کنید.
جوش شیرین
کمی‌جوش شیرین و نمک را با هم مخلوط کنید و به جای خمیر دندان از آن استفاده کنید. همچنین با استفاده از این مواد می‌توانید یک دهانشویه عالی و طبیعی برای حذف پلاک‌های دندان تهیه کنید:
یک دوم فنجان آب
۲قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین
۲قطره از اسانس درخت چای (روغن تی‌تری)
۲قطره از عرق نعناع
این مخلوط را در ظرف شیشه‌ای در بسته نگه‌داری کنید و روزی ۱ الی ۲بار از آن استفاده کنید. این دهانشویه جادویی کار خود را به خوبی بلد است!

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی