[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

بسیاری پژوهش‌های معلمان دیده نمی‌شوند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

سوسن رمضان‌پور، پژوهشگر عضو کمیته علمی پژوهشی ناحیه یک شیراز در جلسه اعضای این کمیته با معاون پژوهشی اداره کل استان اظهار داشت: معلمان در زمینه اقدام‌پژوهشی مشتاق هستند. خودم بدون نیاز به حمایت اداره، به دنبال کارهای اقدام‌پژوهی نداشته و ندارم. من می‌خواهم بتوانم کمکی به همکارانم دهم تا کمی رو به جلو آیند. اقدام‌پژوهی امری پراکنده است و گاه کارهای موازی در این عرصه انجام می‌شود. بسیاری اقدام‌پژوهی‌ها ماندگار نیست و آنها که محتوایی دارد، دیده نمی‌شود. سامانه اقدام‌پژوهی لازم است. نظرات استادان اقدام‌پژوه در این سامانه لازم است. حمایت اداره کل از کارهای پژوهشی و ارزیابی و نظارت بر کارهای اقدام‌پژوهی نیز ضرورت دارد. 
ورودی سامانه اقدام‌پژوهی، مسئولان و استادان و معلمان حوزه پژوهش است. این دکترای روان‌شناسی گفت: اقدام‌پژوهی‌‌ها دیده شوند و سوابق پژوهشی برای افرادی که پژوهش می‌کنند محسوب گردد؛ به این معنی که در حقوق یا اعتبار اجتماعی و سوابق شغلی آنان محاسبه شود. هر اقدام‌پژوهی باید منتظر نقد عملکرد خودش نیز باشد. کارهای همکاران به نحوی ثبت گردد که دسترسی به آنها هم آسان باشد و هم در اختیار مراکز و مدارس و علاقه‌مندان قرار گیرد. امروز برای ما پژوهشگران پذیرفتنی نیست که هرکاری را بدون دلیل و مستندات کافی بپذیریم. 
رمضان‌پور افزود: رواست طرح‌های پژوهشی اداره کل و هر جای دیگری، به وقتش در اختیار ما قرار بگیرد تا بتوانیم از آن بهره کافی ببریم و قطعاً در اجرای هر طرح پژوهشی که گروهی است، افراد متخصص آن طرح دخالت داده شوند و اینگونه نباشد که فرد پژوهشگری در همه ارکان پژوهش و در تمامی طرح‌ها و فعالیت‌های پژوهشی میدان داده شود و حضور او حضوری پررنگ باشد، حال آنکه افرادی هم هستند که تخصص و مهارت خاص خود را دارند. عضو هیئت علمی و مدرس دوره‌های مختلف پژوهشی، در پایان به عدالت آموزشی و پژوهشی توامان در آموزش و پرورش اشاره کرده و خاطرنشان کرد: قطعاً در مسیر دستیابی به اهداف پژوهشی، چه در سطح ناحیه و استان یا در سطح کلان، مسئولان اجرایی نیازمند بهره‌گیری از نظرهای دانشوران و پژوهشگرانی هستند که اگر مورد بی‌مهری و بی‌حرمتی قرار گیرند نمی‌توانند به رشد و بالندگی و پویایی خود و مجموعه کاری خویش برسند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی