[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۴۴
  • دوره جدید

معافیت چای خشک از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، روزنامه شیراز نوین

گمرک ایران اعلام کرد: عرضه و واردات چای خشک بدون هیچ‌گونه افزودنی اعم از اسانس و نظایر آن، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.
به گزارش ایرنا، مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک روز سه‌شنبه با ارسال تصویر نامه معاونت مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی، به گمرکات اجرایی سراسر کشور یادآور شد که طبق بند (ر) ماده 33 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، برخی خدمات از جمله خشک کردن مانند چای از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است.
بر این اساس «عرضه و واردات چای خشک بدون هیچ‌گونه افزودنی اعم از اسانس و نظایر آن از تاریخ لازم‌الاجرا شدن برنامه ششم (1فروردین 96) از پرداخت مالیات عوارض ارزش افزوده معاف هستند؛ اما این معافیت قابل تسری به خدمات بسته‌بندی، فرآوری و توزیع انواع چای خشک نخواهد بود.»
در بند (ر) ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه مراحل بسته‌بندی، انجماد، پاک کردن، درجه‌بندی، پوست‌گیری مانند شالی‌کوبی و خشک کردن مانند چای و تفت دادن مانند نخودپزی، فرآوری محصولات کشاورزی محسوب نمی‌شود و خدمات مزبور از تاریخ لازم‌الاجرا شدن قانون برنامه ششم توسعه، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.
به گزارش ایرنا، چای وارداتی از کشورهای تولیدکننده بزرگ دنیا همچون هند، سریلانکا، کنیا و برخی دبی، هلند، لهستان و ویتنام تأمین می‌شود.
طبق آمارها، ایران چهارمین کشور مصرف کننده چای خشک در دنیا بوده و سرانه مصرف چای خشک در کشور، بیش از 1.5کیلوگرم برای هر نفر است.
به گفته محمدولی روزبهان رئیس سازمان چای کشور، چای مصرفی کشور معادل 600میلیون دلار است که طی سال‌های گذشته با کاهش تولید چای داخلی، ضریب خودکفایی این صنعت به کمتر از 13درصد رسیده بود؛ اما در سال‌های اخیر و اقدامات حمایتی دولت از این صنعت میزان خودکفایی بین 20 تا 22درصد رسیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی