[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۹۳
  • دوره جدید

فرار از خانه، راه نجات از مشکلات نیست ، روزنامه شیراز نوین

من اهل یکی از شهرستان‌های اطراف هستم ولی متأسفانه بدون اطلاع خانواده‌ام، خانه را ترک کرده و به اینجا آمدم. 
دختری وحشت‌زده وارد مرکز مشاوره فرماندهی انتظامی استان فارس شد. او 17 ساله، رنگ‌پریده و بی‌جان به نظر می‌رسید. مشاور مرکز مشاوره او را به آرامش دعوت کرد. دختر با صحبت‌های مشاور شروع به بیان مشکلش کرد:
در این لحظه گریه امانش را برید و صحبتش قطع شد. بعد از چند لحظه گفت: مدت‌ها بود که از محیط خانه بیزار شده بودم. پدرم معتاد و بسیار سخت‌گیر است، اهمیتی به هیچ یک از اعضای خانواده نمی‌دهد، هرگاه که موادش تأمین نشود تمام ناراحتی‌اش را سر ما خالی می‌کند. مادرم هم به‌خاطر وضعیت پدرم حسابی به هم ریخته و همیشه از دست من و سه خواهر و برادرم سیر است. هر روز در خانواده ما بحث و جدل و درگیری تکرار می‌شود، خواهرها و برادرم هم درگیر مشکلات خودشان هستند و هیچ‌کس کاری به دیگری ندارد. احساس تنهایی می‌کردم و از این وضعیت در خانواده احساس ناخوشایندی داشتم.
وی ادامه داد: وضعیت مالی‌مان هم بسیار ضعیف است؛ حتی کوچک‌ترین نیازهایم تأمین نمی‌شد. در بین دوستانم احساس بدی پیدا می‌کردم، خجالت می‌کشیدم. همین مسائل باعث شد در مدرسه هم با کسی ارتباط برقرار نکنم و هیچ دوستی نداشتم. به مرور زمان دچار افت تحصیلی شده و از مدرسه رفتن متنفر شدم و بالاخره ترک تحصیل کردم.
اوضاع بدتر شد. فقط در خانه کار می‌کردم، همه اعضای خانواده مثل طلبکارها با من رفتار می‌کردند تا اینکه یک روز متوجه شدم پدرم تصمیم دارد مرا به عقد یکی از دوستان خود که تقریباً هم‌سن و سال پدرم بود درآورد. علتش هم بدهی پدرم به او بود که توان پرداختش را نداشت و در واقع پدرم قصد داشت با او معامله کند. از اینکه هیچ ارزشی برای خانواده‌ام نداشتم احساس سرخوردگی می‌کردم. همان شب تا صبح گریه کردم. خیلی از این اوضاع خسته شده بودم؛ به‌خاطر همین بعضی اوقات به این مسئله فکر می‌کردم که به نحوی خودم را از شر خانه و خانواده‌ام خلاص کنم تا اینکه یک روز که مادرم برای دیدن مادربزرگم به خانه آن‌ها رفته بود و کسی در خانه‌مان نبود، وسایلم را جمع کردم و از خانه بیرون زدم. همین که راه افتادم حسابی ترسیدم و از تصمیمم پشیمان شدم ولی با خودم گفتم بهتر است خودم را از این وضعیت و بدبختی نجات دهم. 
دختر 17 ساله ادامه داد: سوار اتوبوس شده و راهی شیراز شدم. در راه استرس شدیدی به من دست داده بود، احساس می‌کردم همه کسانی که سوار ماشین هستند به من نگاه می‌کنند. بالاخره به شهر رسیدم، وقتی پیاده شدم سردرگم بودم و نمی‌دانستم کجا باید بروم. بی‌هدف در خیابان‌ها پرسه می‌زدم. به یک پارک رسیدم و روی یک صندلی نشستم و به مردم نگاه می‌کردم. چند لحظه همان‌جا خوابم برد. پسری کنارم نشست و مرا صدا زد. شروع به صحبت کرد، خیلی ترسیدم، کم‌کم پسر تهدیدم کرد و گفت باید با او بروم وگرنه من را به‌عنوان دختر فراری به پلیس تحویل می‌دهد. گریه کردم و سریع دویدم و از آنجا فرار کردم. در بین راه زنی حال بد مرا دید و خواست به من کمک کند ولی من می‌ترسیدم. او هم چون دید نمی‌توانم به وی اعتماد کنم مرکز مشاوره شما را معرفی کرد تا به اینجا بیایم شاید مشکلم حل شود ولی خودم می‌دانم مشکل من حل‌شدنی نیست؛ چون به‌محض اینکه خانواده‌ام متوجه فرار من از خانه شوند حتماً مرا خواهند کشت.
نظر مشاور
همه انسان‌ها در برابر سختی‌ها و مشکلات واکنش‌های یکسانی از خود نشان نمی‌دهند. معمولاً هر فردی بنا به درجات مختلفی واکنش‌های خاصی را از خود نشان می‌دهند. متأسفانه یکی از واکنش‌ها در مقابل سختی‌ها و مشکلات، فرار از خانه است. این واکنش مهمی است که به‌سرعت از طرف فرد آسیب‌دیده برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود که ممکن است عواقب بسیار ناخوشایندی داشته باشد. به‌طور کلی عوامل متعددی را می‌توانیم به‌عنوان عوامل ایجادکننده چنین واکنشی مطرح کنیم که برخی از آن‌ها را به‌طور مختصر بیان می‌کنیم:
1. کمبود محبت به فرزندان و بی‌توجهی به آنان: خانواده‌ای که در آن محبت کافی به کودکان، نوجوانان و جوانان وجود ندارد، خانواده‌ای نابسامان است و موجب نارسایی در ابعاد مختلف رشد جسمانی، روانی، عاطفی و به‌خصوص اجتماعی فرزندان می‌شود. بیشتر اوقات دختر نوجوان در خانواده احساس تنهایی می‌کرده و دچار خلأ و فشار عاطفی شدید گشته و اجبار به ازدواج باعث احساس زیادی بودن در خانواده را ایجاد کرده و همین مسئله او را به سمت انحراف اجتماعی و فرار از خانه کشانده است. 
2. اختلاف خانوادگی بین والدین: خانه‌ای که اختلاف، نزاع، سرزنش، ناسازگاری و... در آن اتفاق می‌افتد بر رفتار و روان والدین و کودکان آثار نامطلوب و زیان‌باری برجای می‌گذارد. درگیری‌های شدید بین والدین، احساسات منفی کودکان را به دنبال دارد و زمینه ایجاد آسیب و انحراف را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. از جمله عوامل دیگر را می‌توان تحت عناوین زیر مطرح کرد:
ـ از هم‌گسیختگی و نابسامانی در خانواده
ـ اعتیاد شدید پدر خانواده و مشکلات اقتصادی
ـ عدم نظارت صحیح خانواده بر فرزندان
ـ عدم دستیابی دختر نوجوان به اهدافش
ـ میزان تحصیلات والدین
ـ سطح درآمد والدین
ـ محیط مسکونی خانواده
راهکارهای پیشگیرانه
ـ فراهم کردن فضای روانی مناسب برای فرزندان از طرف والدین
ـ آموزش مهارت‌های زندگی به خانواده‌ها و فرزندان
ـ آموزش مهارت‌های حل مسئله به والدین و فرزندان
ـ شناسایی دانش‌آموزانی که علائم ناسازگاری دارند. حمایت از خانواده‌های آسیب‌پذیر

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی