[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۴۴
  • دوره جدید

بیماری خطرناکی که علائم سرماخوردگی دارد، روزنامه شیراز نوین

مسئول واحد کار‌درمانی مرکز جامع توانبخشی هلال‌احمر گفت: علائم این بیماری‌ در کودکان، شبیه سرماخوردگی است که با تب، علائم تنفسی و درد استخوانی همراه است. این بیماری عمدتاً با التهاب در بافت مفاصل مانند زانو، آرنج‌، مچ‌پا و گردن همراه است.‌
پریسا رشید‌زاده  در ارتباط با انجام بخشی از فعالیت‌های مرکز جامع توان‌بخشی در زمینه درمان بیماری‌های روماتولوژی در کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: روماتولوژی اصطلاحی است که برای بیماری‌های مفصلی و ضایعات بافت نرم (مانند تاندون‌ها) به کار می‌رود که عوارض و مشکلات ناشی از این موارد با توجه به نوع بیماری و اختلالات زمینه‌ای متفاوت است.
مسئول واحد کار‌درمانی مرکز جامع توانبخشی هلال‌احمر با اشاره به اینکه عوارض جدی بیماری‌های روماتولوژی اطفال شامل تخریب مفاصل، اختلالات بینایی و معلولیت است افزود: این آسیب‌های روماتولوژی در کودکان در واقع مجموعه‌ای از بیماری‌هایی است که به‌خاطر بروز علائم مشابه تحت یک عنوان قرار گرفته‌اند. این بیماری‌ها می‌تواند در هر سنی شروع شود ولی اغلب قبل از سن 5سالگی شروع می‌شود و بیشتر در دختران بروز می‌کند، اغلب‌ تا جوانی‌ بهبود می‌یابد.
رشید‌زاده در ادامه عنوان کرد: علائم این بیماری‌ در کودکان، شبیه سرماخوردگی است که با تب، علائم تنفسی و درد استخوانی همراه است. این بیماری عمدتاً با التهاب در بافت مفاصل مانند زانو، آرنج‌، مچ‌ پا و گردن همراه است.‌
مسئول واحد کار درمانی مرکز جامع توانبخشی هلال احمر با تأکید بر اینکه دسته بزرگی از این بیماری‌ها ناشناخته‌اند و ژنتیک در ابتلای فرد به این بیماری‌ها نقش مهمی‌دارد عنوان کرد: چنانچه بیماری‌های روماتولوژی به موقع تشخیص داده نشوند، کیفیت زندگی فرد تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و هزینه زیادی به سیستم بهداشتی تحمیل می‌کند.
رشید‌زاده با اشاره به بروز نوع دیگر این بیماری در نوجوانان، گفت: روماتیسم در نوجوانان قبل از سن 16سالگی آغاز می‌شود و به دلایل ناشناخته، یک یا تعداد بیشتری از مفاصل فرد، ملتهب، متورم، دردناک و سفت شده و نمی‌توانند به‌طور طبیعی آن را حرکت دهند.
وی با تأکید بر نقش ویژه و مهم خانواده در بهبود شرایط و بیماری، عنوان کرد: استفاده از درمان‌های ممکن تحت نظر متخصصان روماتولوژیست، استفاده از داروهای مناسب، تمرینات ورزشی، تغذیه مناسب، کاردرمانی و فیزیوتراپی و... منجر به بهبود این بیماری در فردمی‌شود و گاهی باعث از بین رفتن دائمی‌ نشانه‌های بیماری خواهد شد.
مسئول واحد کاردرمانی مرکز جامع توان‌بخشی هلال‌احمر خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت درمان این دسته از بیماری‌ها در کودکان و نوجوان، مرکز جامع توان‌بخشی جمعیت هلال‌احمر نیز از سال‌ها پیش با استفاده از علم، توان، تجربه و تخصص نیروهای کارآمدی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، به ارائه خدمات توان‌بخشی خاص می‎پردازد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی