[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۸۹
  • دوره جدید

عضو شورای روابط خارجی آمریکا: اِعمال تحریم‌ها نقض آشکار برجام است، روزنامه شیراز نوین

عضو دوره‌‏ای شورای روابط خارجی‎ ‎آمریکا می گوید بازگرداندن تحریم‌ها و اعلام عدم پایبندی ‏ایران‎ به توافق هسته‌ای ازسوی ترامپ، نه‌تنها نقض آشکار برجام، بلکه به‌معنای انزوای بیشتر آمریکا در جامعه بین‌‏المللی خواهد بود.‏
کلسی داونپورت در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا افزود: گمانه‌زنی درباره موضع رئیس‌جمهور آمریکا درخصوص تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌‏ای و تصمیم وی درباره ادامه تعلیق تحریم‌های ایران ممکن نیست.
وی ادامه داد: اتحادیه اروپا باید برای ترامپ روشن کند که خروج از برجام، شکاف میان ایالات متحده و اروپا را افزایش داده و ‏به انزوای بیشتر آمریکا خواهد انجامید. ‏
مدیر سیاست‌گذاری منع گسترش جنگ‌افزار هسته‌ای در انجمن کنترل جنگ‌افزار واشنگتن اضافه کرد: ترامپ نشان داده است که فردی پیش‌بینی‌ناپذیر است. در گذشته وی ‏ثابت کرده است که اهمیتی برای چندجانبه‌گرایی قائل نیست و اینکه می‌دانیم که وی نمی‌خواهد به این درک برسد که برجام ‏مربوط به برنامه هسته‌ای ایران می شود و موضوعات دیگر را در بر نمی‌گیرد. 
داونپورت اظهار کرد: بر اساس این سابقه، جای تعجب نخواهد بود که وی تحریم‌های هسته‌ای را دوباره علیه ایران برقرار کند اما ‏تأکید می‌کنم که تصمیم وی پیش‌بینی‌پذیر نیست؛ هرچند مشاوران وی بر اهمیت حفظ برجام تأکید می کنند و آن را برای منافع ‏آمریکا مهم می‌دانند.‏
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تا اواسط ژانویه مهلت دارد با ارائه گزارشی مستند، پایبندی یا عدم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته‌ای را به کنگره اعلام کند.
این اقدام بر اساس قانون کنگره در سال 2015 انجام می‌شود که رئیس‌جمهور آمریکا را موظف کرده است هر 90 روز، گزارشی در این باره ارائه دهد.
پیش از این ترامپ در 13 اکتبر 2017 از تأیید پایبندی ایران به تعهدات برجامی امتناع کرد و توپ را به زمین کنگره انداخت تا بر اساس آن، مجلس نمایندگان و سنا در بازه زمانی 60 روزه نسبت به تحریم‌ها تصمیم‌گیری کنند اما کنگره با پایان یافتن این مهلت قانونی، اظهارنظری نکرد و به این ترتیب، رئیس جمهور آمریکا بار دیگر در روزهای آینده باید در این باره تصمیم بگیرد.
عضو دوره‌ای شورای روابط خارجی‎ ‎آمریکا با تأکید بر اینکه خودداری رئیس‌جمهور آمریکا از ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای نقض آشکار برجام ‏است، افزود: این تحریم‌ها می‌تواند فعالیت شرکت‌های اقتصادی در ایران را بسیار پیچیده کند؛ بنابراین اعمال تحریم‌ها ضربه ‏سنگینی به توافق وارد خواهد کرد اما اروپایی‌ها، روس‌ها و چینی‌ها تلاش خواهند کرد که توافق را حفظ کنند و ایران از ‏برجام خارج نشود. ‏
داونپورت درباره تلاش کاخ سفید برای بهره‌برداری از حوادث روزهای اخیر ایران علیه برجام هم تصریح کرد: ترامپ می‌تواند ‏بازگرداندن تحریم‌ها را به موضوع داخلی ایران و سرکوب اعتراض‌ها مرتبط کند اما باید بفهمد که برجام تنها مربوط ‏به برنامه هسته‌ای ایران است. 
وی تأکید کرد: اعمال تحریم‌های هسته‌ای به‌خاطر موضوعات سیاسی، دیگر نه‌تنها نقض برجام بوده، بلکه ‏نشان خواهد داد که ایالات متحده قابل‌اعتماد نبوده و به توافق‌های بین‌المللی خود پایبند نیست. ‏
این کارشناس آمریکایی در پاسخ به این پرسش که رئیس‌جمهور آمریکا تا چه اندازه نظر کارشناسان را ‏درباره موضوعات سیاست خارجی و برجام می‌پرسد، گفت: خیلی از پست‌های کلیدی کارشناسی در وزارت خارجه آمریکا، ‏خصوصاً مرتبط به موضوع خلع سلاح و غنی‌سازی، هنوز خالی مانده‌اند. 
داونپورت افزود: این مسئله باعث یک خلأ کارشناسی شده است که نه‌‏تنها در یک سیاست‌گذاری درخصوص ایران بلکه در پرونده‌های دیگر مانند مذاکره با کره‌شمالی نیز مسئله‌ساز شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی