[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۳
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

 پروسه بازیگری و مربیگری 

 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

بسیاری از بازیکنان وقتی فوتبالشان تمام می‌شود فکر می‌کنند چون درمورد بازی کردن خیلی چیزها می‌دانند پس این مسئله مربی بزرگی از آن‌ها خواهد ساخت. 
بعضی‌ها فکر می‌کنند در این طبقه از افراد هستند اما بین بازیگری و مربیگری بی‌اندازه تفاوت وجود دارد. خیلی از آن‌ها در زمان بازیگری تحت هدایت مربیان بزرگی بازی کردند و از آن‌ها چیزهای متفاوتی آموختند که در حقیقت آن‌ها تمایل داشتند بیشتر مدیریت کنند تا اینکه مربیگری و فکر می‌کردند می‌توانند مربی بزرگی شوند اما وقتی به گذشته نگاه می‌کنند می‌بینند که هیچ مدرک آکادمیکی ندارند. هیچ ایده‌ای برای چگونه مربیگری کردن، چگونه آموزش دادن به بازیکنان و چگونه سازمان‌دهی کردن تمرینات ندارند اما چون یک بازیکن پیش‌کسوت بودند فکر می‌کنند که کافی است به بازیکنان بگویند چه کاری انجام دهند که این شیوه صحیح مربیگری نیست. شما باید از ابزار‌های مختلف برای آموزش دادن به بازیکنان استفاده کنید.
جمع‌بندی:
مربیگری پروسه‌ای پیچیده و فرایندی بسیار متفاوت از بازیگری است. برای مربی شدن فقط بازیکن یا فوتبالیست بودن کفایت نمی‌کند بلکه می‌تواند مسیر پیشرفت شما در حرفه مربیگری را هموارتر کند. 
شما برای بازیکن بودن به اطلاعات زیادی نیاز ندارید؛ در واقع در طول دوران زندگی توسط آموزش‌های سازمان‌دهی شده می‌توانید به مهارت‌هایی در بازی کردن برسید. در واقع بیشتر به مهارت‌های فیزیکالی و در مراحل پیشرفته به تکنیک‌های روانی ذهنی نیازمند هستید. 
اما برای مربی شدن علاوه بر اینکه ابتدا باید فلسفه کاری داشته و از یک نگرش حرفه‌ای برخوردار باشید و ضمن دارا بودن صلاحیت‌های اخلاقی و رفتاری، می‌بایست در دوره‌های مربیگری و دانش‌افزایی شرکت نمایید تا به‌طور آکادمیک یاد بگیرید که چگونه باید به بازیکنان از سن ۶ سال تا بزرگسالان آموزش دهید و آن‌ها را هدایت کنید. اما این پایان کار نیست. در واقع شرکت در دوره‌های مربیگری به معنای مربی شدن شما نیست بلکه آن‌ها دروازه ورود شما به یکی از سخت‌ترین شغل‌های جهان است. 
شما نیازمند آن هستید که همواره درمورد دانش‌های مختلف فوتبالی مطالعه کنید و به‌روز باشید، علومی چون:
تکنیک، تاکتیک، تغذیه، آنالیز، کوچینگ، مدیریت، روان‌شناسی، طراحی تمرین و... نکته مهم‌تر برای مربی شدن را نباید فراموش کرد و آن «تجربه» است. مربیگری حرفه‌ای عملیاتی و میدانی است. بله شرکت در کارهای عملیاتی است که تجربیات ارزشمندی به شما می‌دهد و در این بین باید توجه داشته باشید، قطعاً کار بسیار سختی است. 
ـ مربی خوب قبل از هر چیز یک انسان سالم (یا نرمال) است.
ـ او به‌خوبی خود را می‌شناسد و از ویژگی‌های خود با خبر است.
ـ شرایط اجتماعی جامعه را می‌فهمد و نیازهای روز جامعه خود را بدون منفعت‌خواهی می‌بیند.
ـ این انسان سالم به‌خوبی می‌داند که حرفه مربیگری نیاز به چه افرادی با چه خصوصیات و مهارت‌هایی دارد. 
مربی و مربیگری از چنان اهمیتی در جامعه بر خوردارند که می‌‌تواند باعث شکوفایی یا سرکوب توانایی‌های یک نسل باشد. 
مربی خوب به اندازه یک پزشک حاذق می‌بایست مطالعه داشته باشد. 
اما تفاوت اصلی مربی خوب با مربی نه‌چندان خوب در سه کلمه است؛ سه کلمه بسیار مهمی که در درون خود دنیایی از دانش و تجربه را می‌طلبد. 
حتی اگر یک انسان سالم از این سه کلمه برخوردار نباشد، هرگز نخواهد توانست مربی خوبی باشد و در واقع این سه کلمه پیش‌نیاز اصلی حرفه مربیگری است و مربیانی که فاقد این سه کلمه باشند از اساس صلاحیت مربیگری را ندارند. 
مربی خوب قبل از اینکه وارد عرصه مربیگری بشود این سه کلید مربیگری را دارد:
1. معلمی (برای تدریس علوم و فنون فوتبال)
2. رهبری (ایجاد کاریزما برای نفوذ و تأثیرگذاری مثبت)
3. شخصیت (فضایل اخلاقی و شناخت جایگاه حقیقی، تعهد)
اگر یک مربی این سه کلید را داشته باشد صلاحیت لازم و اولیه برای ورود و تداوم در فوتبال را دارد؛ سپس می‌تواند با شرکت در دوره‌های معتبر، تحقیق و مطالعه، و به‌روز بودن برای خود یک فلسفه کاری صحیح ایجاد کند. آن‌وقت می‌شود از او انتظار داشت که در زمین فوتبال یک مربی خوب و با صلاحیت کافی باشد تا در میدان عمل تجربه‌اندوزی کند. 
در پایان اگر شما هنوز مربی نشده‌اید یا در ابتدای این حرفه هستید، نخست باید خود را در این پیش‌نیاز‌ها (سه کلید مربیگری) مورد ارزیابی قرار دهید تا اگر در هر کدام ضعفی دارید، بتوانید آن‌ها را برطرف کرده و سپس برای ادامه کار وارد دنیای مربیگری شوید. این برای آینده شما و جامعه بهتر است و اگر در حال حاضر مربی هستید و مربیگری می‌کنید، باز هم ضعف‌های خود را مورد ارزیابی قراردهید و برای رسیدن به مهارت‌های مورد نیاز آن‌ها را تقویت نمایید. 
برای مربی بزرگی شدن ابتدا باید مربی خوبی شویم و برای مربی خوبی شدن می‌بایست انسان سالمی باشیم. 
مربیگری یک هنر است و مربی خوب یک هنرمند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی