[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۵۴۴
  • دوره جدید

کارشناس بهداشت عمومی: سالمندان بیش از دیگران نیازمند فعالیت‌های ذهنی و جسمی هستند، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس گروه بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تأکید دارد که سالمندان بیش از سایر گروه‌های جامعه نیازمند فعالیت‌های ذهنی و جسمی برای جلوگیری از بروز عوارض سالمندی هستند.
به گزارش روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، مهناز زادانی‌فرد گفت: ذهن و بدن انسان در طول زمان دستخوش تغییر شده و با افزایش سن هیچ عضوی مثل گذشته كار نمی‌كند.
او با بیان اینکه عملكرد ذهن انسان با افزایش سن دچار كاهش می‌شود؛ انجام فعالیت‌های ذهنی و جسمی همراه با تغذیه سالم را عاملی مهم در کمتر کردن تغییرات منفی دوران سالمندی دانست و گفت: افت عملكردها در افراد سالمند بیشتر در جنبه‌های از دست دادن حافظه كوتاه مدت، فراموشی و فقدان تمركز رخ می‌دهد.
این کارشناس با یادآوری اینکه افت عملکردهای ذهنی و جسمی می‌تواند باعث ایجاد مشکل در کسب مهارت‌های جدید و كاهش اعتماد به نفس شود، انجام فعالیت‌های ساده مثل حل جدول و سودوكو را برای فعال نگه‌داشتن ذهن و عملکرد مغزی سالمندان لازم دانست و گفت:‌ ورزش و تغذیه، یادگیری مهارت جدید، داشتن سرگرمی در زندگی و معاشرت با دیگران می‌تواند باعث حفظ عملكرد مغز در پیری شود.
زادانی‌فرد با بیان اینکه، ورزش در سالمندان از اهمیت زیادی برخوردار بوده و ضروری است، توصیه کرد: افراد مسن سعی كنند فعال باشند تا از عواقب بی‌تحركی دور بمانند، فعالیت ورزشی در سالمندان گذشته از این كه موجب حفظ تحرك، استقامت و كاهش بروز بیماری‌ها می‌شود، نشاط، ایجاد نیروی جوانی و همچنین برخورداری از یك زندگی سالم را به وجود می‌آورد.
به گفته این کارشناس بهداشت عمومی، پوكی استخوان از مشكلات عمده مربوط به دوران سالمندی است که امکان دارد منجر به شكستگی لگن شود؛ در مقابل ورزش سبب افزایش استحكام استخوان‌ها شده و شروع پوكی استخوان را به تأخیر می‌اندازد.
وی وابستگی یا تحمیل شدن به دیگران را یكی از نگرانی‌های مهم در افراد مسن عنوان و اضافه کرد: ورزش كمك می‌كند تا افراد مسن، ظرفیت بیشتری برای انجام فعالیت‌های روزمره زندگی داشته باشند، انجام تمرین‌های قدرتی سوخت و ساز یا متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد که منجر به كاهش درصدی از كل چربی بدن می‌شود.
این کارشناس بهداشت عمومی گفت: با گذر عمر، رفته رفته افراد سالمند دچار كاهش تعادل و هماهنگی بدن می‌شوند؛ با انجام فعالیت ورزشی این وضعیت نیز به تعویق افتاده و سبب افزایش تعادل و مانع زمین خوردن آنها خواهد شد. 
زادانی‌فرد با اشاره به این‌که بسیاری از افراد وقتی كه سن آنها رو به سالمندی می‌رود، خانه‌نشنین می‌شوند، گفت: ورزش سبب افزایش روابط اجتماعی در بسیاری از سالمندان شده و دوستی‌های جدید ایجاد شده به واسطه شرکت در فعالیت‌های ورزشی گروهی به شرکت‌کنندگان انگیزه خواهد داد؛ از طرفی فعالیت‌های فیزیكی باعث كاهش میزان انحطاط مهره‌ها و افزایش قدرت قفسه سینه شده، در نتیجه عملكرد ریه را بهبود می‌بخشد.
این کارشناس بهداشت عمومی افزود: ورزش می‌تواند باعث كاهش بروز افسردگی، افزایش اعتماد به نفس و باعث احساس موفقیت در سالمندان شود و مطالعات نشان داده است كه فعالیت‌های بدنی مانند ورزش ایروبیك می‌تواند ابزار مهمی برای پیشگیری و درمان دیابت غیروابسته به انسولین باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی