[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۴
  • دوره جدید

ارائه ۵ بسته اشتغال‌زا برای برون رفت از بیکاری، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس گفت: نرخ بیکاری در سپیدان 11.4 درصد و آمار بیکاران در این شهرستان سه هزار و 500 نفر است.
به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز و نقل از روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سهراب مختاری در جلسه شورای اشتغال شهرستان سپیدان اظهار داشت: معضل اصلی امروز جامعه ما بحث اشتغال و بیکاری است که دولت تمام هم‌وغم خود را برای برون‌رفت از این معضل به کار گرفته است.
وی افزود: دولت با استفاده از تجارب گذشته، 5 بسته را در راستای ایجاد اشتغال و توانمندسازی نیروی کار ابلاغ کرده که انتظار می‌رود با اجرایی شدن این طرح‌ها و تلاش مدیران استانی و شهرستانی شاهد روند رو به رشد در ایجاد اشتغال در سطح استان باشیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره این‌که نگاه دولت در بسته‌های اشتغال فراگیر نگاه پایین به بالاست، گفت: در این بسته‌ها سعی بر این شده است که در اختیار فرمانداران در شهرستان‌ها سپرده شود و آن‌ها متناسب به ظرفیت‌های شهرستان عمل کنند.
مختاری مطرح کرد: سهم شهرستان سپیدان در بخش کشاورزی 51.5 درصد، در بخش صنعت 23.5 درصد و خدمات 25 درصد است که با توجه به ظرفیت این شهرستان می‌توان حساب ویژه‌ای روی بخش خدمات باز کرد.
وی نرخ مشارکت اقتصادی در سپیدان را نسبت به گذشته قابل‌قبول دانست و خاطرنشان کرد: در سال 91 نرخ مشارکت اقتصادی در شهرستان سپیدان 38.7 درصد که همین نرخ در سال 95 به 47.2 درصد رسیده است.
این مقام مسئول بابیان این‌که نرخ بیکاری در سپیدان 11.4 درصد و آمار بیکاران در این شهرستان سه هزار و 500 نفر است، ادامه داد: با رفع انحصار، تولید ثروت، سیاست‌گذاری‌های داخلی و خارجی می‌تواند در افزایش بهره‌وری و تولید اشتغال مؤثر باشد.
مختاری با اشاره به معافیت کارفرما با جذب نیرو جدید از پرداختن بیمه در طرح مشوق‌های بیمه‌ای، بیان کرد: میزان تسهیلات شهرستان سپیدان در طرح مشاغل خانگی 437 میلیون تومان بوده که 80 درصد این مقدار پرداخت‌شده است.
وی تصریح کرد: بر اساس شاخص‌های بیکاران شهرها و روستاها که توسط مرکز آمار ایران مشخص‌شده، 15 میلیارد طرح اشتغال فراگیر و 20 میلیارد طرح اشتغال فراگیر روستایی برای سپیدان پیش‌بینی‌شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با اشاره به اهمیت طرح کارورزی دانش‌آموختگان دانشگاهی،گفت: تعداد کل ثبت‌نام کنندگان در این شهرستان 211 نفر است که تاکنون تعداد 3 مجوز صادر و 2 قرارداد اخذشده و با توجه به ظرفیتی که در شهرستان سپیدان وجود دارد باید این آمار افزایش پیدا کند.
مختاری طرح مهارت‌آموزی در کارگاه‌ها را برای ایجاد اشتغال در سپیدان مهم برشمرد و افزود: میزان تعهد شهرستان سپیدان جهت ایجاد اشتغال در طرح مهارت‌آموزی 50 نفر بوده که تعداد افراد به کار گرفته‌شده تاکنون صفر است و باید تلاش کنیم تا پایان سال این آمار را به تعداد قابل قبولی برسانیم.
وی به تشریح اجرای بسته 16 گانه توسعه اشتغال روستایی و عشایری پرداخت و تصریح کرد: کنترل طرح یا رسته‌های اولویت‌دار در دبیرخانه کارگروه اشتغال شهرستان جهت تأیید یا رد طرح مذکور در ابتدا در دستور کار قرار خواهد گرفت و سپس بررسی و توجیه طرح در کارگروه اشتغال شهرستان و در صورت تأیید پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضی جهت کنترل طرح به کارگروه اشتغال استان فرستاده خواهد شد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس به تشریح اولویت‌های 15 گانه کارگروه اشتغال و اقتصاد مقاومتی سپیدان پرداخت و ادامه داد: ایجاد اشتغال از طریق احیای مشاغل سنتی، عملیاتی نمودن طرح دهکده مشاغل روستایی در 3 روستای مارگون، کمهر و کهکران از اولویت‌های کارگروه اشتغال دربسته 15 گانه است.
فرماندار شهرستان سپیدان گفت: شهرستان سپیدان با توجه به ظرفیت‌های نظیر نزدیکی به شیراز، آب‌وهوای مناسب و امنیت همیشه موردتوجه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی قرارگرفته است. شبیر زارع خفری مطرح کرد: سپیدان با داشتن جمعیت روستایی 72 درصد ازجمله شهرستان‌هایی است که زمینه رشد و توسعه و اشتغال پایدار در روستاها را فراهم کرده است.
وی با اشاره به سه بخش کشاورزی، دامداری و دامپروری و صنعت در سپیدان، خاطرنشان کرد: در بخش صنعت اقدامات خوبی انجام‌شده اما کمبود آب بخش کشاورزی را با مشکل مواجه کرده است. فرماندار سپیدان با اشاره به ظرفیت عظیم صنعت گردشگری در این شهرستان، گفت: صنعت توریسم که در دنیای امروز در اقتصاد، تولید و اشتغال نقش بسیار مهمی دارد باید بیش‌ازپیش در این شهرستان موردتوجه قرار گیرد که خوشبختانه زیرساخت‌های خوبی در این شهرستان وجود دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی