[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

بوم‌گردی هم مدیریت می‌خواهد و هم تحول، روزنامه شیراز نوین

سرپرست معاونت گردشگری و امور زائرین استاندار فارس گفت: تعدادی از شهرها و روستاهای هدف گردشگری این استان نیاز به تدوین طرح و برنامه مشترک اجرایی دارند که باید این مهم در دستور کار مسئولان ذی ربط قرار گیرد.
محمد ابراهیم فروزانی، در نشست کارگروه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در شیراز، افزود: برای تدوین این طرح‌ها و برنامه‌های مشترک، توجه به ویژگی‌های جوامع محلی از عمده مسائلی است که باید مد نظر قرار گیرد. 
وی، نقش اقامتگاه‌های  بوم گردی را در اقتصاد روستا و عشایر فارس بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: اعمال مدیریت بر این اقامتگاه‌ها نیازمند تحول است و افزون بر این ارائه آموزش‌های  لازم به متولیان این اماکن از دیگر مواردی است که باید در این حوزه لحاظ شود.
سرپرست معاونت گردشگری و امور زائرین استانداری فارس، همچنین بر مرمت و بازسازی قلعه باستانی ایزدخواست آباده تأکید کرد و اظهار داشت: احیای این یادمان تاریخی ارزشمند، می‌تواند برای این منطقه رونق گردشگری و اقتصادی به همراه داشته باشد.
فروزانی افزود: انتظار می‌رود که شهرداری شیراز برای منظر سازی این شهر که یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور است از هنرهای دستی مرتبط با معماری شهری بهره گیرد. وی، همچنین خواستار راه اندازی خانه کاشی شیراز از سوی شهرداری این شهر شد.
فروزانی گفت: با توجه به این‌که صنعت گردشگری، ماهیتی میان بخشی دارد ضروری است برای رونق هر چه بیشتر این صنعت، همکاری میان بخش خصوصی و دولتی افزایش یابد و موانع سرمایه گذاری در حوزه گردشگری برطرف شود.
دژ یا قلعه ایزدخواست که با نام‌های  دیگری مانند قلعه سرسنگ یا قلعه‌کهنه از آن یاد می‌شود، از یادمان‌های  تاریخی متعلق به دوره ساسانیان است و در 75 کیلومتری شمال آباده قرار دارد.
چهار طاقی درون این قلعه با شمار 376 در سال 1327خورشیدی به ثبت ملی رسید، اما این مجموعه تاریخی با شماره 9800 در شهریورماه سال 82 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی