[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

 بررسی هفته آغازین نیم‌فصل دوم لیگ یک آزادگان 

 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

بازی‌هایی که هفته گذشته برگزار شد و تیم‌هایی که خودشان را برای نیم‌فصل سخت و نفس‌گیر آماده می‌کردند.
بازی‌هایشان شروع شد. نیم‌فصلی که امتیاز گرفتن در آن واقعاً کار سخت و دشواری است تیم‌ها الان دیگه با شناخت کامل مقابل هم قرار می‌گیرند. با نگاهی به نیم‌فصل اول و کم‌گل بودن بازی‌ها و همین‌طور بازی‌های فیزیکی و درگیرانه تیم‌ها، فضای نیم‌فصل دوم بهتر و پرهیجان‌تر است. هفته اول دور برگشت هم واقعاً کم‌گل بود متأسفانه غیر از بازی صبا و آلومینیوم اراک که ۵ گل داشت در ۸ بازی ۱۲ گل به ثمر رسید که آمار بسیار پایینی است می‌توانیم تأثیرات آقای کی‌روش را که روی تاکتیک‌های تدافعی تبحر خاصی دارد و در تیم‌ملی می‌توانیم آن را مشاهده کنیم، تأثیراتش را در لیگ یک هم می‌توانیم ببینیم. اکثر تیم‌ها، برای نباختن بازی می‌کنند و بعد امیدوارند که اتفاقات در شرایط بازی به نفع آن‌ها تمام شود و برنده بازی باشند. 
در اولین هفته نیم‌فصل دوم تیم صدر جدولی مسجدسلیمان در تبریز مقابل ماشین‌سازی تبریز بدون گل متوقف شد تا محمود فکری نیم‌فصل سختی در انتظارش باشد. باید ببینیم می‌تواند تیم نفت مسجدسلیمان را به لیگ برتر بیاورد یا خیر؟ 
برق جدید شیراز مقابل تیم ملوان انزلی قرار گرفت که دو تیم در مرحله اول برای نباختن به میدان رفته و جلوی هم ظاهر شدند و از قبل دنبال این بودند که در این بازی بازنده نباشند و بتوانند از ضدحملات استفاده کنند و به نتیجه برسند که این‌طور نشد و در پایان امتیازات را تقسیم نمودند. 
مس رفسنجان با علی سامره موفق شد تیم خوب جواد نکونام را که هفته‌ها بود نمی‌باخت شکست بدهد با یک گل بالاخره پس از هفته‌ها خونه به خونه شکست را تجربه کرد. بازی دو تیم بسیار تاکتیکی و جذاب و از کیفیت بالایی برخوردار بود و علی سامره سه امتیاز شیرین از این بازی به دست آورد. البته تیم خونه‌ به خونه با حضور جواد نکونام انگیزه مضاعف گرفته و بسیار باانگیزه و زنده فوتبال بازی می‌کند. 
نساجی مازندران هم که پس از تغییرات در کار فنی خودش و رفتن مهدی پاشازاده که مقداری عجیب هم بود، با آمدن داوود مهابادی با یک گل ایرانجوان بوشهر را شکست داد و به رده سوم آمد. مهابادی کارش را بلد است و خیلی خوب می‌داند چطور در فوتبال ایران نتیجه بگیرد. 
بادران در تهران فرصت نزدیک شدن به مسجدسلیمان را از دست داد و در یک بازی کم‌موقعیت و بدون گل با فجر شهید سپاسی صفر ـ صفر مساوی کرد و در رده دوم ماند اما تیم‌های تعقیب‌کننده‌اش به او نزدیک شدند. درست است که فجر در بیرون خانه توانست یک مساوی بگیرد ولی باید این موضوع را فراموش نکنند که در بازی‌های سه امتیازی مساوی و باخت فرق چندانی با هم ندارند. 
صبای قم در ادامه سقوط آزاد خود از لیگ برتر به لیگ یک با چهار گل در قم مغلوب آلومینیوم اراک شد. در این بازی صبا نشان داد امیدواری خیلی سختی را در لیگ یک دارد و باید فکر چاره باشد. باید دید مدیران این باشگاه چه تصمیمی برای این تیم می‌گیرند. 
راه‌آهن هم که امسال وضع خوبی ندارد و از الان انگار که به لیگ دو سقوط کرده در ماهشهر با سه گل مغلوب شهرداری شد. تیم باسابقه راه‌آهن متأسفانه حال و روز خوشی ندارد و در انتهای جدول با اختلاف جای گرفته است و با این تفکرات در پایان فصل مطمئناً یکی از گزینه‌های سقوط‌کننده می‌باشد. 
کار بزرگ هفته گذشته را سیروس دین‌محمدی با شهرداری تبریز انجام داد. تیم شهرداری که در انتهای جدول بود و در منطقه سقوط است، در کرمان موفق شد تیم مس میان‌جدولی را با دو گل شکست بدهد و امیدوار به بقا در لیگ یک بشود. 
بازی جذاب و دیدنی اکسین البرز و گل‌گهر سیرجان ۴ گل داشت که سهم هر تیم دو گل بود و  امتیازات را تقسیم کردند. 
نیم‌فصل دوم شبیه جنگ می‌ماند و تیم‌ها با چنگ و دندان مسلح برای صعود به لیگ برتر و فرار از سقوط با هم مبارزه می‌کنند. باید دید در ادامه بازی‌ها چه اتفاقاتی خواهد افتاد و چه نتایجی رقم می‌خورد. در حال حاضر تیم نفت مسجدسلیمان، بادران، نساجی، خونه به خونه و برق جدید شیراز برای صعود به لیگ برتر تلاش می‌کنند و در انتهای جدول تیم‌های راه‌آهن و صبای قم و شهرداری تبریز برای فرار از سقوط می‌جنگند.
و اما بررسی دو تیم شیرازی لیگ یک فجرشهیدسپاسی و برق جدید شیراز...
تیم برق که برنامه‌های بلندمدت خود را برمبنای باشگاه‌های آسیا بسته بود، حالا بدجوری با حاشیه‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند.
در نیم‌فصل سرمربی خود را از دست می‌دهد و مجدداً یک فرد غیربومی را در رأس کادر فنی به کار می‌گیرد، هنوز نتوانسته مالی کادر فنی و بازیکنان را به‌خوبی پرداخت نماید، کَل‌کَل کردن مدیرعامل باشگاه با مسئولین فوتبالی و ورزش استان و... به نظر می‌رسد که آقای بردبار باید از یک مشاور کارکشته جهت روند رو به رشد باشگاه استفاده کند.
فجرشهیدسپاسی، مشکل این تیم مدیران نظامی است که به‌عنو ان مدیرعامل در این باشگاه به کار گرفته می‌شوند. به نظر می‌رسد که اگر قرار است مدیران ارشد این باشگاه نظامی باشند بهتر است که از پیش‌کسوتان و استخوان‌خرد‌کرده‌های فوتبال مشاوره بگیرند. نه اینکه مدیرعامل باشگاه یک‌شبه تصمیم بگیرد و به اتفاق چند دوست به‌صورت رفاقتی برای باشگاه فرهنگی و ارزشی که هزاران هوادار دارد، تصمیم‌گیری کند. نتیجه می‌شود بازی با گل‌گهر سیرجان در VIPحافظیه و آن رفتار زننده مدیرعامل باشگاه که از خود نشان داد... 
نصیحت برادرانه به مدیران عزیز هر دو باشگاه، دست از چشم  و هم‌چشمی بردارید و به فکر صعود به لیگ برتر باشید نه اینکه فقط به این فکر باشید که در جدول لیگ یک بالاتر از رقیب همشهری خود باشید و از همه مهم‌تر سعی کنید از مشاوران و پیش‌کسوتان کارکشته برای هم‌فکری و تبادل نظر جهت صعود تیمتان به لیگ برتر استفاده کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی