[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۴
  • دوره جدید

دانش و فرهنگ و اخلاق با مدرسه‌سازی توسعه پیدا می‌کند، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سید محی الدین حسینی ارسنجانی

Arsanjani.moiin@gmail.com

کلنگ احداث پنجمین آموزشگاه خیرساز منطقه سیاخ‌دارنگون به زمین زده شد. دبستان ۶کلاسه شهیدزنگنه‌مدار۲ که دومین مدرسه خیر مدرسه‌ساز شیرازی، حاج ایرج زنگنه‌مدار، است تا چهارماه آینده بهره‌برداری خواهد شد. به گزارش خبرنگار روزنامه شیرازنوین، نصرالله کیانی مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شیراز با اعلام این خبر در آیین کلنگ‌زنی دومین آموزشگاه خیرساز حاج زنگنه در جمع مسئولان نوسازی فارس و اهالی این روستا، خیرین مدرسه‌ساز، بخشدار مرکزی و معاون فرمانداری شهرستان شیراز، فرهنگیان، دانش‌آموزان و خانواده خیرین مدرسه‌ساز استان اظهار داشت: خدای رحمان و رحیم را شاکر و سپاسگزاریم که در روز بزرگ و ماندگار نوزدهم دی که سالروز قیام مردم قم و حوزه‌های علمیه و سالروز رحلت حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است، کلنگ دومین مدرسه احداثی ازسوی خیر بزرگوار حاج زنگنه و فرزند شهیدشان محمودزنگنه به زمین می‌خورد. خیری که سال قبل متقبل ساخت مدرسه‌ای با هزینه یک میلیاردتومان در روستای حسین‌آباد سیاخ‌دارنگون شد و امروز، مدرسه‌ای برای دانش‌آموزان روستای خانه‌خمیس علیا می‌سازد. امیدواریم با تلاش اداره کل نوسازی و تعهدات مهندس ناظران و پیمانکاران، هر دو مدرسه در سال آینده و در یک روز بهره‌برداری و افتتاح شود و عزیزان دانش‌آموز بتوانند از این لطف و عنایت خیر ارجمند استفاده کافی و وافی ببرند.
کیانی گفت: لازم می‌دانم از حضور همه سروران گرامی و میهمانان ارجمندی فرمانداری و شورای اسلامی و بخشداری مرکزی و همچنین خیرین عزیز و بزرگواری که قدم‌رنجه کرده و به این مراسم آمدند، تقدیر و تشکرکنم؛ خصوصاً از برادر بزرگوارم موصلی، مدیرکل خوش‌نام و خوش‌فکر و ساعی و توانمند اداره کل نوسازی و همکارانش، به ویژه برادر بزرگوار رضازاده، مدیرعامل مجمع خیرین مدرسه‌ساز استان فارس و به نمایندگی از همه خیرین از حضور دالکی، پیشکسوت امر خیر و مدرسه‌ساز قدیمی استان که پدر خانم دالکی، معاونت فنی اداره کل نوسازی هستند و هر دو عزیز هم در جلسه حضور دارند و از همه بزرگواران، اصحاب رسانه و خبرنگاران و فرهنگیان و دانش‌آموزان و همکاران خودم در شورای معاونان ناحیه، خانواده‌های معظم شهدا، پرسنل خدوم و زحمت‌کش اداره کل نوسازی مدارس فارس به ویژه معاونان و مشاوران و ناظران و پیمانکاران این پروژه، دهیاران و تیم فیلم‌بردار و تصویربرداران  و گروه استقبال‌کنندگان و نوازندگان و هنرمندان، رضایی مسئول نمایندگی آموزش و پرورش منطقه سیاخ دارنگون و اکبر نامداری، دهدار روستای خانه خمیس علیا، برادر ارجمندم جهانخواه معاونت پشتیبانی و اداری مالی فرمانداری شهرستان شیراز، نجفی رییس اداره آموزش و پرورش عشایر سیار فارس که خود، فرزند شهید بزرگوار دفاع مقدس است و همه عزیزان و دست‌اندکاران برپایی این مراسم که شرف حضور پیدا کرده و محفل و مجلس ما را رونقی دوچندان دادند، صمیمانه تشکر کرده و خیرمقدم عرض می‌نمایم.
مدارس جزء اولین مراکز حاکمیتی و دولتی مستقر در روستاها هستند
  دبیر شورای آموزش و پرورش شیراز افزود: عزیزان من، مردم قدرشناس روستای خانه خمیس از عشایر باصفای منطقه و استان ما هستند و ما باید خود را خادم این مردم بدانیم. این روستا امروز شاهد اتفاق میمون و مبارکی است؛ اتفاقی که بعداز قریب به چهل سال از عمر انقلاب ما برای اولین بار در این روستا افتاده و نخستین نهاد حاکمیتی و دولتی در این روستا، ایجاد می‌گردد، آن‌هم با کمک خیر نوع‌دوست حاج ایرج زنگنه. ما باید به درگاه الهی شاکر باشیم که موهبت‌هایی ارزنده مثل خیرین و نیکوکاران را نصیب ما نموده است.
 عضو شورای آموزش و پرورش فارس همچنین خاطرنشان کرد: با انتشار خبر کلنگ‌زنی مدرسه‌ای خیرساز، نام روستای خانه خمیس علیا در تمام پایگاه‌های خبری و سایت‌ها و روزنامه‌ها و خبرگزاری در سطح استانی و ملی و در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و اینترنت می‌درخشد. روستایی که در طول جنگ شهدا و جانبازان و آزادگان و رزمندگان و دلاورمردان و قهرمانانی شایسته تقدیم نظام و انقلاب نموده و مردمانی فهیم و متدین و ولایتمدار دارد.
بیشترین مدارس خیرساز درحال احداث در ناحیه یک شیراز است
کیانی یادآورشد: آموزش و پرورش استان فارس با۸۰۰هزار دانش‌آموز و ۵۹منطقه آموزشی تحت مدیریت آذری، مدیرکل محبوب و ساعی آموزش و پرورش فارس و ناحیه یک شیراز با برخورداری از ۹۲۳۰۰دانش‌آموز، یعنی ۱۲درصد از کل دانش‌آموزان استان، به عنوان یکی از مناطق مهم و بزرگ آموزشی در کشور به حساب می‌آید و خوشبختانه، به همت والای خیرین مدرسه‌ساز، دارای بیشترین پروژه‌های احداثی در حوزه مدرسه‌سازی و بالغ بر ده‌ها میلیارد تومان کمک‌های خیرین به سرعت هرچه تمام‌تر در طی مسیر محرومیت‌زدایی از روستاها و مناطق حاشیه‌ای شهر شیراز قرار گرفته است. منطقه سیاخ دارنگون با دارابودن افزون بر دوهزار و صد دانش‌آموز و سی باب واحد آموزشی، چند سالی است مورد لطف و عنایت مسئولان و خیرین مدرسه‌ساز قرار گرفته و طرح‌ها و پروژه‌های مدرسه‌سازی، در آن درحال اجراست که تا امروز، ساخت ۵واحد آموزشی خیرساز در حال احداث را در این منطقه شاهدیم و مدارس شهیدمحمود زنگنه ۱ و ۲ در سال آتی و هم‌زمان باهم در دو روستای حسین‌آباد و خانه خمیس علیا از منطقه سیاخ‌دارنگون شیراز افتتاح خواهند شد.
رییس کارگروه ماده ۱۸ شهرستان شیراز در ادامه خاطرنشان کرد: کار خیر در هر حوزه‌ای که باشد، ارزشمند و ماندگار است؛ اما کار مدرسه‌سازی از همه امور خیر ماندگارتر و ارزشمندتر است؛ چراکه مدرسه‌سازی امری مقدس است و نیات خیر مدرسه‌سازان به عدالت آموزشی و تعلیم و تربیت فرزندان ما کمک بسیار خواهد کرد.
این مقام مسئول در آموزش و پرورش فارس همچنین تصریح کرد: بنده امیدوارم حاج ایرج زنگنه توفیق یابد مدارس بعدی را به نام ۱۴معصوم بسازد و پس از دومین مدرسه شاهد کلنگ‌زنی، احداث و افتتاح و بهره‌برداری سایر مدارسی باشیم که توسط وی و خانواده و فامیل این بزرگوار ساخته می‌شود.
مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شیراز با تأکید بر این نکته که تا لطف خدا نباشد هیچ اتفاقی نمی‌افتد گفت: قطعاً خداوندگار حکیم و دانا به نیات الهی این خیر بزرگ نگاه کرده و به او توفیق ساخت مدرسه را عطا نموده است.من معتقدم روح فرزند شهیدشان هم در این کار پدر و حضور ما دخیل بوده و ناظر است. یاد و روح همه شهدا، به ویژه شهیدمحمود زنگنه و شهدای منتسب به این خانواده و این روستا را گرامی می‌داریم و بر ارواح پاک آنان، سلام و درود می‌فرستیم.
افتتاح هر مدرسه، مساوی است با بستن درب یک زندان
کیانی بیان داشت: با ساختن هر مدرسه، درب زندانی بسته می‌شود و مدرسه‌سازی نقش مؤثری در کاهش مشکلات و تقلیل آسیب‌های اجتماعی داشته و دارد. درواقع، مدرسه‌سازی به توسعه علم و دانش و اخلاق و فرهنگ و توسعه جامعه می‌انجامد.
وی در پایان با یادکردی از مرحوم محمد بهمن‌بیگی، بنیان‌گذار فقید تعلیم و تربیت عشایر کشور گفت: این استاد فرزانه که معلم خود بنده و بسیاری از استادان و پزشکان و مهندسان و معلمان و کارمندان جمع حاضر و هزاران نفر از فرهیختگان علمی و فرهنگی استان و کشور بود، ۶۰سال پیش علم و دانش و سواداندوزی را در جامعه عشایری رواج داده و مانع جهل و بی‌خبری آنان شد. محصول کارکرد این مرد بزرگ، تربیت نخبگان و دانشمندانی ارزشمند همچون پروفسور ملک‌حسینی، جراح بزرگ پیوند اعضا و دیگر معلمان تاریخ‌ساز و نویسندگان و اندیشمندانی است که هریک، موجب افتخار شهر و استان و کشور و بشریت هستند.
 لازم به ذکر است دومین دبستان خیرساز حاج زنگنه در روستای خانه خمیس علیا در ۱۷کیلومتری جنوب غرب شیراز با عنوان دبستان دوره اول و دوم شهید محمود زنگنه‌مدار ۲ با هزینه شخصی این  پدر شهید و با متراژ  ۵۰۰مترمربع، در ۶کلاس درس زیرنظر مهندسان و ناظران اداره کل نوسازی مدارس و با پیگیری‌های کیانی و همکاران وی در شورای معاونان و فضای آموزشی ناحیه یک شیراز در مدت زمان چهارماه ساخته شده و همزمان با دیگر مدرسه در حال ساخت این خیر ارجمند در روستای حسین‌آباد منطقه سیاخ دارنگون در سال آینده افتتاح و در سال تحصیلی ۹۷- ۹۶ بهره‌برداری آموزشی خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی