[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

یک برقی، صدرنشین بازیکنان لیگ برتر، روزنامه شیراز نوین

 شیرازنوین - میثم محجوبی
 فصل گذشته درست پس‌از برگزاری هفته بیست‌و‌ششم لیگ برتر فوتبال بود، که به بررسی بازیکنان شیرازی و استان فارسی یا به طور کلی هر بازیکنی که در سال‌های گذشته در یکی از تیم‌های شیرازی توپ زده است پرداختیم و آمار کاملی را از این بازیکنان ارائه دادیم. 
در شماره امروز، آماری مشابه را در مورد مسابقات فصل جاری لیگ برتر ارائه خواهیم داد. این‌بار درست پیش‌از برگزاری مسابقات هفته بیست‌و‌ششم!
نتیجه این بررسی شاید بتواند نشان‌دهنده بخشی از افول فوتبال شیراز باشد. شاید اگر هر‌چه به عقب‌تر برگردیم، تعداد بازیکنان فارسی لیگ برتر بیش از سال گذشته و امسال بوده باشد، اما آمار دقیقی از آن سال‌ها در دسترس نیست. مقایسه‌ای بین فصل گذشته و فصل جاری، نشان‌دهنده افت محسوس بازیکنان سابق فوتبال شیراز، در لیگ برتر امسال است.
مانند فصل گذشته، منبع ما وبسایت برنامه‌90 است که به صورت مو‌شکافانه، تک‌تک بازیکنان شاغل در لیگ برتر را زیر ذره‌بین قرار می‌دهد.
فصل گذشته این ساسان انصاری بود که تا پایان هفته بیست‌و‌ششم با درخشش خیره‌کننده در فولاد، رتبه دهم را در بین تمامی ‌بازیکنان لیگ برتری از آن خود کرده بود و بهترین فارسیِ این لیست به شمار می‌رفت. اما او امسال با افت فاحشی مواجه شده و در رتبه نودوهشتم قرار دارد و در رده‌بندی ما نیز از رتبه اول به رتبه نهم سقوط کرده!
اما صدرنشین بلامنازع بازیکنان لیگ برتری، یک شیرازی است! سید حسین حسینی دروازه‌بان با اخلاق تیم فوتبال استقلال تهران، متولد نهم تیرماه سال1371 در شیراز است. او فوتبال خود را از باشگاه برق شیراز آغاز کرده و سپس راهی استقلال شد. او خدمت سربازی خود را در تیم ملوان بندرانزلی گذرانده که همین نکته با توجه به حضور تیم نظامی‌فجرسپاسی در شیراز، جای بسی تأمل دارد! 
حسینی در 17بازی از 25بازی این فصل تیمش به میدان رفته و با میانگین 2.62‌امتیاز در هر بازی، صدرنشین است. طبق قوانین امتیاز دهی سایت 90، هر چه نمره پایین‌تر باشد، نشان‌دهنده کیفیت فنی بالای بازیکن است. در این وبسایت به هر بازیکن پس از هر بازی امتیاز از 1‌تا 5‌داده می‌شود که‌1‌متعلق به بهترین کیفیت است و 5‌ضعیفترین امتیاز ممکن به شمار می‌رود.
پس از حسینی استقلال، حسینی پرسپولیس(سید‌جلال) در رتبه دوم قرار دارد و علی علیپور، فوق ستاره این فصل پرسپولیس در جای سوم قرار گرفته است. مهدی ترابی از سایپا و سرور جپاروف از استقلال چهارم و پنجم هستند.
اما رتبه دوم بازیکنان فارسی متعلق به محمد انصاری، مدافع پرسپولیس است. او متولد اول‌مهرماه سال‌1370 در تهران است، اما دو‌سال خدمت سربازی خود را در فجرسپاسی گذرانده. انصاری که سابقه عضویت در تیم‌های ملی جوانان، امید و بزرگسالان را دارد، امسال در 22بازی تیمش به میدان رفته و میانگین 2.86‌صدم امتیاز در هر بازی را از آن خود کرده است. او چهاردهمین بازیکن برتر لیگ به شمار می‌رود.
در رتبه پانزدهم بازیکنان لیگ و رتبه سوم بازیکنان فارسی، یک بازیکن نورآبادی قرار دارد. سیدمحمدرضا حسینی، کشف محمود یاوری که در نیم‌فصل دوم فصل‌91-90 درخشش فوق‌العاده‌ای در لیگ برتر با لباس فجرسپاسی داشت، حالا یکی از ارکان اصلی تیم ذوب آهن اصفهان است. او امسال 22بازی انجام داده، 4گل زده و میانگین امتیاز 2.89در هر بازی را به ثبت رسانده است.
بنابراین در بین 20بازیکن برتر لیگ برتر، سه بازیکن سابق فوتبال شیراز حضور دارند. فصل گذشته در این مقطع، فوتبال شیراز 4نماینده در بین 20بازیکن برتر داشت. پس از ساسان انصاری، محمد ایرانپوریان در رتبه یازدهم قرار داشت، خالد شفیعی و فرشید اسماعیلی هم دوازدهم و چهاردهم بودند.
اما نکته جالب توجه، حضور داریوش شجاعیان در همان رتبه‌ایست که فصل گذشته در چنین روزهایی در آن قرار داشت! رتبه بیست و دوم بازیکنان لیگ برتر که فصل گذشته در اختیار این بازیکن بود، امسال هم در اختیار اوست و جالب‌تر اینکه میانگین امتیازات این بازیکن نسبت به فصل گذشته، فقط‌و‌فقط «یک صدم» افزایش داشته است! این بازیکن سابق بهمن شیراز که اصالتی نورآبادی دارد و متولد 18فروردین‌1371 است، در 20‌بازی امسال استقلال به میدان رفته و با زدن 4گل، میانگین 2.93امتیاز در هر بازی را به ثبت رسانده است.
رتبه چهل و دوم بازیکنان لیگ برتر و پنجمین بازیکن فارسی، در اختیار محمد ایرانپوریان است(مشترکاً با علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان پرسپولیس) او با اینکه درخشش فصل گذشته را نداشته اما همچنان یکی از بهترین‌هاست و در 23‌بازی 6‌گل زده و میانگین امتیاز 3.02‌را به ثبت رسانده است. او متولد 30‌شهریور 1364 در شهرستان سپیدان است. فوتبال خود را از مرصاد شیراز آغاز کرده و با فجرسپاسی به فوتبال ایران معرفی شده است.
فرشید اسماعیلی بازیکن سابق فجرسپاسی که متولد 4‌اسفند‌1372 در بندرلنگه‌ی استان هرمزگان است، به همراه دو بازیکن دیگر، رتبه چهل‌وهشتم بازیکنان لیگ برتر را اشغال کرده است. فرشید که فصل گذشته در این مقطع رتبه چهاردهم را در اختیار داشت، امسال در 16‌بازی تیمش به میدان رفته و با زدن 3‌گل، میانگین 3.03‌صدم امتیاز را به ثبت رسانده است. یکی از کسانی که رتبه‌ای مشترک با او دارد، جلال‌الدین علی‌محمدی است. بازیکنی که اصالتاً اهل شهرستان رودسرِ استان گیلان است، اما فوتبال خود را از اصفهان آغاز کرده و با درخشش در لباس فجرسپاسی به فوتبال ایران معرفی شده است. او دوران خدمت سربازی خود را در تیم فجر پشت سر گذاشت و در 34‌بازی 4‌گل به ثمر رساند که مهمترین آنها در بازی مقابل پرسپولیس به ثمر رسید. او در 16‌بازی امسال سپاهان به میدان رفته و 5‌گل هم به ثمر رسانده است.
بنابراین هفت بازیکن سابق فوتبال شیراز در بین 50‌بازیکن برتر لیگ برتر قرار دارند. فصل گذشته در این مقطع، فوتبال شیراز 9‌بازیکن در بین 50بازیکن برتر داشت. اما افت فاحش‌تر از این به بعد آغاز می‌شود. در بین 50بازیکنی که رتبه 51‌تا 100‌لیگ برتر را در اختیار دارند، تنها نام دو بازیکن سابق فوتبال شیراز به چشم می‌خورد. این درحالیست که فصل گذشته 6بازیکن سابق فوتبال شیراز به نام‌های محمد دانشگر، مهدی رجب‌زاده، ایوب کلانتری، جلال علی محمدی، وحید شیخ ویسی و جابر انصاری در رتبه 51 تا 100‌قرار داشتند.
رتبه پنجاه و دوم بازیکنان لیگ برتر و رتبه هشتم بازیکنان سابق فوتبال شیراز، به بازیکن نیم‌فصل نخستِ فصل گذشته فجرسپاسی اختصاص دارد. ابراهیم صالحی گوش چپ تکنیکی تیم پارس جنوبی جم، امسال در 25‌بازی برای تیمش به میدان رفته و 2‌گل به ثمر رسانده. او که متولد سال‌1370 در شهرستان بوشهر است، در 13‌بازی برای فجرسپاسی موفق به زدن 5‌گل شده بود. 
رتبه 98‌هم در اختیار ساسان انصاری است. ساسان هم اهل نورآباد ممسنی است و فوتبال خود را از تیم‌های پایه برق شیراز آغاز کرده است. اما او خیلی زود به فولاد پیوست و خاطره‌ای در لباس تیم‌های شیرازی از خود بر جای نگذاشت. او که متولد 14‌‌اردیبهشت 1370 است، در 24‌بازی این فصل 9‌گل برای سپاهان به ثمر رسانده و میانگین امتیاز 3.21‌را به نام خود ثبت کرده است. 
در بین بازیکنان فارسی که رتبه‌ای پایینتر از 100‌را در اختیار دارند، وحید شیخ ویسی دروازه‌بان استقلال خوزستان که سابقه 53‌بازی برای فجرسپاسی را دارد با میانگین 3.24امتیاز در رتبه 107‌قرار دارد. رضا خالقی فجر که در 83‌بازی برای فجر، 12‌گل به ثمر رسانده بود، امسال با پیراهن گسترش فولاد تبریز در 16بازی 5‌گل به ثمر رسانده و با میانگین 3.25امتیاز، نفر صد‌و‌هشتم لیگ برتر به شمار می‌رود.
رتبه‌118 در اختیار حسین ابراهیمی ‌است. مهاجم تند‌و‌تیز سابق تیم پیام مخابرات شیراز، متولد سال 1363 در شهرستان کازرون است و امسال با لباس گسترش فولاد در 17‌بازی هیچ گلی به ثمر نرسانده است.
محمد دانشگر مدافع سایپا رتبه 128را در اختیار دارد. او متولد‌1372 در برازجانِ استان بوشهر است، اما فوتبال خود را از باشگاه ولیعصر شیراز آغاز کرده و چند سال هم در اختیار تیم جوانان، امید و بزرگسالان فجرسپاسی بوده است. او در 21‌بازی این فصل یک‌‌گل به ثمر رسانده و میانگین 3.29را به نام خود ثبت کرده است.
یونس شاکری هم که یکی از گل نزن‌ترین مهاجمان تاریخ فجر به شمار می‌رود، امسال با لباس سیاه جامگان در 14‌بازی دو‌گل زده و با میانگین امتیاز 3.54، نفر 164‌جدول بازیکنان لیگ برتر است. او در سال‌های 90 و 91 با لباس فجرسپاسی 49‌بار به میدان رفت و فقط یک‌بار موفق به گلزنی شد!
و بالاخره آخرین شیرازی حاضر در لیست سایت‌90، یکی از ستارگان نیم‌فصل دومِ فصل گذشته فجرسپاسی است. علیرضا زندوی مدافع راست فجری‌ها که در هفته‌های پایانی فصل گذشته درخشش فوق‌العاده‌ای داشت، امسال با لباس استقلال خوزستان 13بازی انجام داده و میانگین‌3.62 را به ثبت رسانده است. سعید زارع و رضا مرادی دو بازیکن دیگر فصل گذشته فجرسپاسی هم همراه با زندوی به استقلال خوزستان پیوسته بودند اما بسیار کم به کار گرفته شدند. سعید زارع که یکی از بهترین‌های فصل گذشته فجر بود، امسال می‌توانست عصای دست علی اصغر کلانتری باشد. هر چند ابوذر صفرزاده و شاهین مجیدی نگذاشتند جای خالی او چندان احساس شود.
پوریا آریاکیا بازیکن نیم‌فصل اول برق جدید هم که از نیم‌فصل به پیکان پیوسته، هنوز نتوانسته جای خود را در ترکیب اصلی این تیم پیدا کند و فقط در چند دیدار به عنوان یار جانشین به میدان رفته است.
نگاهی به آمار و ارقام موجود در این مطلب، می‌تواند این حقیقت را تا حدودی نمایان کند که دور بودن فوتبال شیراز از سطح اول فوتبال ایران، تأثیر خود را گذاشته و شاید اگر این دوری یک‌سال دیگر هم به طول بینجامد، فصل آینده مجدداً شاهد کاهش تعداد بازیکنان فارسی(یا چهره شده در فوتبال فارس) در لیگ برتر باشیم. بنابراین صعود فجرسپاسی به لیگ برتر می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ فوتبال شیراز و فارس باشد. صعودی که باعث شکوفایی تعداد زیادی از فوتبالیست‌های این استان خواهد شد و البته شمار زیادی از بهترین بازیکنان سرباز فوتبال ایران را راهی این تیم خواهد کرد. ضمن اینکه نارنجی‌پوشان برق جدید هم شاید امید چندانی برای صعود به لیگ برتر نداشته باشند، اما در ادامه مسابقات با عملکرد خود می‌توانند چشم مربیان لیگ برتری را به روی خود باز کنند. اتفاقی که در نیم‌فصل نخست برای چند ستاره این تیم رخ داد و در این بین، یک بازیکن راهی بالاترین سطح فوتبال ایران شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی