[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۴۴
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

حواله موج بیکاری به 97

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

بین عملکرد اقتصادی سیاسی مسئولان و بیکاری مردم، رابطه تنگاتنگی وجود دارد. مسئولان باید باور کنند در این رابطه کم کاری کرده‌اند و ایضاً درمقام اصلاح امور برآیند. با انتشار آمارهای بزرگ وکوچک هم نمی توان مشکل بزرگی چون بیکاری را حل کرد. باید به فکر تولید اشتغال بود. امروز اگر مدیران و مسئولان درجه یک استان فارس میز گفتگویی با مردم ترتیب دهند و بخواهند پای درددل آنان بنشینند تنها موضوع مهم و قابل بیان همین داستان بیکاری است.  از ابتدای سال 96 تاکنون همه مباحث مهم البته در گفتار، سمت و سوی جذب مشارکت اقتصادی داخلی و خارجی را هدف گرفته بود اما هنوز سفره مردم خالی است و با ورود به سال 1397 این موج بیکاری است که با خود به سال جدید می بریم تا به‌علاوه آمارهای تازه رسیده کنیم، درست  مثل آمار مسکن که چه تعداد مسکن باید می‌ساختیم و نساختیم و درسال جدید باید به‌علاوه آمارهای جدید متقاضیان مسکن خصوصاً مسکن اولی‌ها بکنیم. سیاست بهبود اشتغال و صنعت در استان فارس در سال 96 همان موضوع توزیع تسهیلات بود که باید به واحدهای به زانو درآمده صنعتی تزریق می‌شد‌. دراین رابطه آمارهایی اعلام شده که ارقام میلیاردی را نشان می‌دهد، اما این تسهیلات چگونه و درکجا درحال صرف شدن است‌. آیا صاحبان صنایع این تسهیلات را برای پرداخت بدهی‌های میلیاردی خود صرف می‌کنند و یا به توسعه خط تولید‌، نوسازی و افزایش اشتغال معطوف می‌دارند‌؟
آنچه مسلم است نوع عملکرد اقتصادی- سیاسی مسئولان ما در سالیان گذشته به گونه‌ای بوده که عوارض عملکرد آنان روی تولید و درآمدهای ریالی و ارزی صاحبان صنایع اثر گذاشته و حالا آنان با بدهی‌های سنگینی مواجه‌اند و هر ورودی نقدی به آنان قطعاً به امر پرداخت بدهی‌ها معطوف خواهد شد تا نوسازی و توسعه خطوط تولید واشتغال‌. هر چند محاسبات‌، همان موضوع تقویت اشتغال را مورد هدف قرار داده و می‌دهد اما در عمل باید دید چه اتفاقی خواهد افتاد‌.
درسال‌96 جذب سرمایه‌گذاری برای ایجاد صنایع اتفاق نیفتاد و در مراسم‌های مختلف تجلیل از صنعتگران و یا حامیان حقوق مصرف‌کننده همان قدیمی‌های صنعت وخدمات مورد توجه قرار گرفتند و از چهره‌های جدید خبری نبود‌. با این اوصاف باید پذیرفت اتفاق جدیدی نیفتاده تا بتوان روی آن در موضوع اشتغال حساب کرد‌. 
انگار در موضوع سرمایه‌گذاری یک‌گیر بزرگ وجود دارد که بیشتر فعالان اقتصادی این گیر بزرگ را در نحوه اجرای قوانین دولتی می‌دانند و انتظار می‌رود مجلسیان در بازنگری قوانین تولید و صادرات تجدید نظر کنند‌. چراکه بین نرخ بیکاری و مشارکت اقتصادی ارتباط تنگاتنگی وجود دارد‌. 
نبض اشتغال همچنان ضعیف می‌زند‌. پیکره اقتصاد دچار استرس شدیدی است‌. دراین رابطه باید به آمارهای موجود معلولان فارس هم که متقاضیان اشتغال هستند توجه نمود‌. سهم معلولان در تقسیم فرصت‌های شغلی باید درنظر گرفته شود‌. این سهم به‌علاوه سهم مشارکت اجتماعی- اقتصادی بانوان رقم‌های جدیدی را نشان می‌دهد که علاوه بر مردان‌، بانوان هم باید از اشتغال وفرصت‌های ایجاد شده همسان با مردان در تمام زمینه‌های اقتصادی‌، سیاسی‌، اجتماعی‌، فرهنگی و ورزشی برخوردار شوند‌. میل به تنها زیستی در دنیای امروز و تغییر و تحولات فرهنگی خود چالشی بزرگ در مسیر ایجاد اشتغال است‌. چراکه با کاهش آمارهای ازدواج و افزایش طلاق باید به این مهم اندیشید که افراد به تفکیک جنسیت در شرف ورود به بازارهای کار هستند. مع‌الوصف با بحران جدی روبرو هستیم که با شعار حل‌وفصل نخواهد شد. 
مسئولان باید مدیران و برنامه‌ریزان را وادار کنند در روند موجود‌، دیدگاه‌های خود را تغییر دهند و به سمت ایجاد سهولت در امور پیش روند‌؛ چراکه با مطالعه بسیاری اخبار وگزارش ها براین اصل متفق خواهیم شد که تسهیل در امور و فرصت‌های سرمایه‌گذاری شاه‌کلید موفقیت در این راه است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی