[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

«کوچه زنبورک خونه» رونمایی شد، روزنامه شیراز نوین

تازه‌ترین کتاب دکتر مصطفی ندیم با عنوان «کوچه زنبورک خونه» در اقامتگاه بومگردی سووشون رونمایی شد؛ یکشنبه شب با حضور معاون زیارتی و گردشگری استانداری فارس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس حوزه هنری و رئیس انجمن دوستداران میراث فرهنگی اثری دیگر از دکتر مصطفی ندیم رونمایی شد که به گفته بیژن کیا منتقد ادبی می‌توان آن را رمانی تاریخی با ویژگی‌های منحصر به فرد به شمار آورد. در ابتدای این آیین که در محله نارنجستان قوام شیراز در منزلی تاریخی «سووشون» برگزار شد، کیا با یادآوری اینکه نام اولیه کتاب پیش رو «نوری در خانه» بود، بیان کرد: کتاب «کوچه زنبورک خونه» دانشنامه‌ای از آداب، رسوم و آیین‌های گذشته شیراز را همراه دارد که برای هر خواننده‌ای خاطره ساز است. این منتقد ادبی با اشاره به اینکه نویسنده در این اثر تلاش و انرژی بسیاری صرف کرده، ادامه داد: ویژگی دکتر ندیم در خلق آثار ادبی تاریخی روحیه پژوهشی و پیگیر اوست. کیا با برشمردن پیشینه نویسنده در خلق آثاری نظیر «خیابان زند» و «نامه‌های برازیلیا» بافت ادبی درون کتاب را نمونه‌ای از آثاری برشمرد که به رمان تاریخی معروف اند. وی استنادگرایی نویسنده در «کوچه زنبورک خونه» را نشانه‌ای بر رمان تاریخی آورد و افزود: مسیر نگارش نویسنده در این اثر حاکی از رفتن او به سوی ادبیات داستانی هم هست. کیا با توجه به فصل‌های پایانی کتاب، عنوان کرد: تصویرهایی که نویسنده در «کوچه زنبورک خونه» ایجاد می‌کند، خیال انگیز است و مسیر بالندگی عشقی را در این فصل‌ها نویسنده رقم می‌زند که در برهه‌هایی از رمان به روشنی مشهود است. این منتقد ادبی در ادامه افزود: خواننده لا به لای کتاب الگویی از خانواده‌های موفق شیرازی در عین حال سنتی را می‌بیند که این اثر را برای زمان‌های طولانی مورد استفاده نسل‌های مختلف قرار می‌دهد. زیرا این کتاب در سپهر زندگی معاصر حرکت می‌کند. کیا ویژگی دیگر کتاب «کوچه زنبورک خونه» را مورد اشاره قرار داد و گفت: نویسنده در میان واژگان این اثر مستنداتی را ارائه می‌کند که با رویه داستان نویسی به شیوه رمان مطابقت نداشته باشد. وی این کتاب را برای گردشگران ایرانی و خارجی جذاب دانست و افزود: نویسنده در این اثر مخاطب را در کوچه پس کوچه‌های شیراز به گردش وا می‌دارد و تلنگرهایی به او وارد می‌سازد. این منتقد ادبی در عین حال ساختار کتاب «کوچه زنبورک خونه» را علی‌رغم ویژگی‌های رمان دارای ساختاری گیرا معرفی کرد. در ادامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس هم با توجه به برگزاری آیین رونمایی کتاب «کوچه زنبورک خونه» در اقامتگاه بوم گردی سووشون این فضاها را در گسترش گردشگری فرهنگی مؤثر دانست و گفت: گریزی نیست که در تقویت گردشگری فرهنگی ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی باید مورد توجه قرار گیرد. سپس بهزاد مریدی با اشاره به کتاب «کوچه زنبورک خونه» نوع نوشتار را در دوره‌های پیشین مورد اشاره قرار داد و گفت: در دوره‌های گذشته شعرای ما نقش مورخان این مرز و بوم را بر عهده داشتند. وی مردم نگاری و تاریخ نویسی را از قالب‌هایی به شمار آورد که توسط شاعران در دوره‌های مختلف تاریخی مورد استفاده قرار گرفته و افزود: در دوره کنونی حس نوستالژی ما را به ریشه‌های هویتی سوق می‌دهد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس حس نوستالژی را در مسیر رسیدن به هویتی واحد برشمرد و پیرامون تاریخ نگاری تأکید کرد: مورخان ما در طول زمان نشان دادند بسیار محتاط اند و بدون مستندات کاری را انجام نمی‌دادند؛ زیرا ذهن مورخ مستند است و ایمن بودن واژگانی از خصایص آنان است. مریدی در عین حال با اشاره به تلاش‌های مصطفی ندیم در تدوین کتاب «کوچه زنبورک خونه» تصریح کرد: خیلی سخت است که مورخی داستان نویس هم باشد. این در حالی بود که دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس در خصوص شهر خلاق ادبی با توجه به اینکه شیراز سال گذشته سومین شهری بود که پایتختی کتاب ایران را کسب کرد، تصریح کرد: امسال با وجود اینکه ٢شهر از استان به مرحله نهایی راه یافته و ٢نقطه فارس در میان روستاهای دوستدار کتاب قرار دارند، شیراز وارد رده بندی ١٠شهر اول انتخاب پایتخت کتاب ایران قرار گرفته و اوز در رده ٥شهر نخست مورد داوری قرار می‌گیرد. مریدی یادآور شد: هیچ یک از استان‌های ایران نیست که ٢شهر و ٢روستا را همزمان در این مرحله داشته باشند. همچنین رئیس حوزه هنری فارس هم که در میانه این برنامه به جمع حاضران پیوست، با بیان اینکه موفق به ٢بار خوانش کتاب شده، تلاش مصطفی ندیم را در نگارش «کوچه زنبورک خونه» ستود و گفت: او دارای شخصیتی چند وجهی است و هیچ گاه بسنده به یک کار نکرده است. محمد کرم الهی با اشاره به اینکه هویت‌های گمشده نیاز به تکاپو دارند، ادامه داد: ندیم در این اثر ظرافت‌هایی هم به کار بسته که دوست داشتنی است؛ زیرا خصوصیات مردم کوچه و بازار و محله‌های قدیم شیراز را بازگو می‌کند و هویت شگفتی به این شهر تاریخی می‌بخشد.
وی به نکاتی در این کتاب اشاره کرد و افزود: چنانچه به شیوه فیلمنامه به این اثر نگریسته شود، بدون دوربین نویسنده نمی‌توان وارد آن شد و به خوبی درکش کرد. زیرا جاهایی در این اثر نویسنده میزانسن‌هایی می‌دهد که مخاطب گاهی می‌اندیشد آیا رمان می‌خواند یا در مقابل یک فیلمنامه قرار دارد؟ کرم الهی نگاه جهاندیده ندیم را بر اساس صعود افقی او دانست و گفت: پیوند شگفتی میان عناصر کتاب و نویسنده در «کوچه زنبورک خونه» وجود دارد. از این رو این اثر، کتابی خاص است که نباید به تنهایی در عرصه فرهنگی یا ادبی مطرح شود؛ بلکه نیاز است با نگاهی میراثی و گردشگری به آن توجه داشت. وی در عین حال کتاب «کوچه زنبورک خونه» را حاوی عشق عفیفانه‌ای در میان خانواده‌های شیرازی اصیل دانست.
ندیم شیراز را در مسیر شهر خلاق ادبی قرار می‌دهد. در این مراسم که با حضور معاون زیارتی و گردشگری استانداری فارس برگزار شد، شاپور رستمی احساس دلسوزی و دلبستگی نویسنده را به شهر شیراز مثال زدنی عنوان کرد و گفت: کاری که مصطفی ندیم در نگارش چنین آثاری آغاز کرده، در مسیر پیوستن شیراز به شهرهای خلاق ادبی بسیار راهگشاست و باید مورد توجه قرار گیرد. این مقام مسئول در خصوص ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی مانند سووشون که توسط مصطفی ندیم راه اندازی شده، تأکید کرد: جا دارد به این چنین فضاهایی ارزش و بها داده شود. وی در عین حال خواستار ایجاد حلقه‌های اتصال میان میراث فرهنگی و حوزه‌های ادبی و هنری شد و گفت: باید هویت و فرهنگ شیراز با فضای تاریخی استان پیوند بیابند که مطمئناً با وجود ندیم‌ها این هویت استمرار خواهد یافت. کتاب «کوچه زنبورک خونه» رمان تاریخی در بررسی تاریخ اجتماعی شیراز قدیم در میانه سال‌های ١٣١٣ تا ١٣٣٢ است که توسط دکتر مصطفی ندیم عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز نوشته شده و از سوی انتشارات رخشید در هزار نسخه به چاپ رسیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی