[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

دیدگاه، روزنامه شیراز نوین

 به یاد رفیق خوب؛ حسام طاعت 
 

شیرازنوین- محمد شفيعي

رئیس کانون مربیان فوتبال فارس

در چهار شنبه‌ای تلخ وناگوار با یار صمیمی‌و وفادر فوتبال فارس وداع کردیم!
پدر فوتبال فارس، رفتی، خیلی دردناک است‌، این دار‌دنیا زیادی نامرد و بی‌رحم است وقتی فقط می‌توانی بایستی و ذره‌ذره آب شدن قهرمان زندگیت را ببینی. مگر با اسمت دل ما قرص و محکم نمی‌شد؟ چرا، چرا انقدر دردناک؟ حالا که رفتی، هوای این فوتبال بی‌خودت را داشته باش‌، سلام ما را به کهزاد، عباسی و منجمی برسان. به آنها نگو چقدر سخت بود. نگو چقدر با این فوتبال سختی کشیدی. 
طاعت عزیز، قلب‌های فوتبالی به یادت می‌تپند‌، آرام بخواب. دیگر آن دنیا حرص فوتبال استان فارس را نخور‌، نگران برد و باخت‌های تیم‌های استانت هم نباش، اگر خدا بخواهد تیم دوست داشتنی سپاسی که مزین به نام شهید مجید سپاسی است دارد با قدرت پیش می‌رود تا تنها آرزوی تو که داشتن، تیمی ‌در لیگ برتر ایران بود را بر‌آورده کند‌؛ فقط هوایش را داشته باش. 
دوست خوبم، آرام بخواب ولی هوای دوستانت در انجمن پیشکسوتان و کانون مربیان فوتبال فارس را داشته باش. 
و اما زندگینامه حسام طاعت 
خوشا آنان که باعزت زگیتی 
بساط خویش برچیدند و رفتند 
خوشا آنان که بر این صحنه خاک 
چو خورشیدی درخشیدند و رفتند 
بله دوستان دوشنبه صبح هفته گذشته حسام طاعت پدر و دایرةالمعارف فوتبال فارس به لقا الله پیوست. مردی از جنس فوتبال، کسی که تنها آرزویش، داشتن یک‌تیم در لیگ برتر ایران بود. 
پس از خبر فوت این عزیز از طرف خانواده‌اش، جناب سپهری مدیر عامل و بقیه دوستانش در انجمن پیشکسوتان ورزش فارس، که همیشه بانی خیر در تمامی زمینه‌های کاری پیشکسوتان گرامی ‌استان عزیزمان را در دستور کار خود داشتند از طریق شبکه‌های مجازی اطلاع‌رسانی را انجام دادند و به‌همین منظور دوستان این مرحوم در دالرحمه دور هم جمع شدند و ضمن بازگو کردن خاطرات گذشته با او، پیکر این بزرگوار را تا آرامگاه ابدیش تشییع کردند. 
حسام طاعت از چهره‌های شناخته شده فوتبال استان فارس و ایران متولد نیمه اول‌۱۳۱۴ و از تاریخ ١٣٣٠ در شیراز از محله دروازه سعدی، محلی که ورزش‌کاران مستعد و نام‌آور استان فارس و کشور همچون محمد علی فرخیان قهرمان ارزنده کشتی ایران و جهان از آن جا پا گرفته‌اند. طاعت مانند بسیاری از نوجوانان و جوانان دهه‌۳۰ شیراز با وجود عشق و علاقه فراوان به ورزش به دور از امکانات و مربی خود‌رو و خود‌ساخته به فوتبال رو آورد. 
فوتبال را از سال‌۱۳۲۴ در زمین فوتبالی روبروی پست‌۱۰۳ دروازه سعدی همراه با دیگر دوستان ورزشکار آن محله در سن ۱۸‌سالگی با تمرین‌های مستمر به عضویت تیم منتخب فوتبال استان فارس درآمد. و در سال‌١٣٣۴ به سرپرستی شادروان رضا رهنما رییس وقت تربیت‌بدنی و به مربیگری ایرج هوشیدر و حضور بازیکنانی چون محمد حسین مشکین‌قلم و عبدالعلی زمردیان در مسابقات قهرمانی کشور در کرمان به مقام چهارم کشور نائل شدند.
طاعت بعد از دو دهه حضور در فوتبال باشگاه‌های شیراز خود را بازنشسته کرد. او یکی از بازیکنان بزرگ شاهین تهران بود که همراه با تنی چند از فوتبالیست‌های ملی‌پوشان کشور در آن دوره، مثل بهزادی، شیرزادگان، دهداری، عرفان و... همدوره بود. 
او از شاگردان خوب اکرامی ‌رییس باشگاه شاهین تهران و بازیکنان شاخص باشگاه بود. 
در چند کلاس داوری و مربیگری فوتبال زیر نظر فدراسیون و با گزینش فدراسیون وقت برای کسب تجربه بیشتر در وظیفه مربیگری راهی کشور فرانسه شد و پس از بازگشت از کلاس مربیگری سکان تیم منتخب فوتبال جوانان فارس را به‌دست گرفت و در مسابقات قهرمانی کشور موفق به کسب عناوین برجسته‌ای شد. او سال‌ها در تیم برق شیراز به‌عنوان بازیکن در دهه ٣٠ از استعداد‌های آن زمان بودند. طاعت سال‌ها عضو هیئت فوتبال استان فارس بود و زحمات زیادی برای فوتبال استان و ورزشکاران استان فارس کشید.
در حقیقت او مردی لایق و انسان دوست‌داشتنی و از بزرگان استان فارس بود و علاوه‌بر کار ورزشی، معلمی ‌لایق و از فرهنگیان خوشنام و مورد احترام همه ورزشکاران و مربیان بود. 
در حقیقت او یک پدیده به‌نام، در ورزش استان بود. او دوستان فوتبالی زیادی داشت که همیشه با او بودند و می‌توان گفت قدیمی‌ترین دوستان او آقایان مجید فهندژ، محمود وزیری و نظام زارع بودند که سابقه دوستی آنها حدود ۶۵‌سال بود. 
طاعت در سن ۷۶سالگی به عضویت هیئت مدیره انجمن پیشکسوتان ورزش استان فارس در آمد و در کنار دیگر دوستان در هیئت مدیره انجمن پیشکسوتان خصوصاً یار همیشگی و دوست داشتنی خود منصور سپهری در این سمت انجام وظیفه می‌کرد. او سال‌ها در کسوت مربیگری فوتبال فارس خدمات ارزنده‌ای داشت و تیم فوتبال شهباز استان فارس که در حقیقت تیم فوتبال کلنی‌(منتخب) استان بود را هدایت می‌کرد. 
طاعت از سال ١٣٩۵ با توجه به علاقه شدیدی که به فوتبال و مربیان فوتبال استان داشت به عنوان عضو افتخاری در کنار هیئت مدیره کانون مربیان استان فارس بود و در بیشتر جلسات رسمی‌ کانون مرداول جلسه بود و مورد احترام همه اعضای هیئت مدیره کانون مربیان استان فارس بود. و خود من به شخصه از این بزرگوار چه در زندگی اجتماعی و چه در زندگی ورزشی درس‌های بسیاری آموختم. 
هرگز در باورمان نمی‌گنجید آنگونه استاد حسام طاعت ازما و عشق درونش فوتبال جدا شود و رخت بر بندد و به سوی ابدیت پرواز کند‌! اسطوره‌ای که با تعصب وعرقی نا‌گسستنی برای شرافت و بقای فوتبال فارس و بلاخص شیراز دل می‌سوزاند؛ مرثیه‌خوان رحلت او باشیم‌! زمانی تأثر و تأسف ما فزونی می‌گیرد، در شرایطی که می‌توانستیم از برکت تجربیات و داشته‌های علمی‌او بهره‌گیریم بخت با ما یار نبود!
متأسفانه عمر او کفاف نداد و صبح دوشنبه هفته گذشته با یک بیماری شش‌ماهه در سن ۸۳‌سالگی زندگی را وداع گفت و طی مراسمی ‌ماندگار از طرف دوستان روز چهارشنبه مورخ ۲۴‌اسفند ۹۶ در قطعه پیشکسوتان شیراز به خاک سپرده شد. 
حیف و صد حیف که زود از سر دیوار گذشت‌!
روحش شاد و یادش گرامی‌باد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی