[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

آغاز انتقال آب دریا به فارس ، روزنامه شیراز نوین

معاون امور عمرانی استانداری فارس از تداوم عملیات اجرایی سه‌هزار و 193‌پروژه عمرانی با ویژگی استانی با اعتبار 2‌هزار و 500‌میلیارد تومان و 149‌پروه ملی در سال آینده خبر داد و تأکید کرد که تکمیل سدها و شبکه‌های زیردست با هدف تأمین آب شرب مورد نیاز استان در سال آتی اولویت است. 
به گزارش ایسنا منطقه فارس، عنایت‌الله رحیمی یکشنبه‌27‌اسفند در یک کنفرانس خبری ضمن تشریح پروژه‌های نیمه‌تمام عمرانی استان و با تصریح اینکه در حوزه عمرانی علی‌رغم گستردگی وظایف سعی بر این بوده که اولویت‌هایی برای حرکت‌های رو به جلو برداشته شود، گفت: امروز بیشترین مطالبه به حق جامعه مطالبه رفع مشکلات ناشی از اشتغال و معیشت است که ما نیز در این راستا تلاش کرده‌ایم که پروژه‌های عمرانی را در چارچوب اقتصادی تعریف کنیم. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس با اشاره به شناسایی چالش‌ها و تنگناها و مزیت‌ها و توانمندیهای فارس، خاطرنشان کرد: با شناسایی مشکلات و رفع آنها باید بر مبنای کاهش مشکلات و استفاده مطلوب‌تر از توانمندی‌ها حرکت کرد. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه بحران آب و خشکسالی از مهمترین چالش‌های فعلی فارس محسوب می‌شوند، به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این زمینه جهت استحصال آب روان مانند آبی که در سدها ذخیره می‌شود، اشاره و اضافه کرد: در سال آینده شاهد بهره‌برداری و یا تداوم عملیات اجرایی تعدادی از سدهای استان خواهیم بود. 
رحیمی سدهای ‌هایقر، نرگسی و کوار به ترتیب با پیشرفت فیزیکی 95، 50 و 35‌درصد را از مهمترین سدهای در دست احداث استان فارس برشمرد و ادامه داد: معتقدیم اگر آبی استحصال می‌شود باید شبکه‌های زیر دست آن در قالب شبکه‌های آبیاری، زهکشی و خطوط انتقال نیز در دستور کار و طراحی قرار گیرد. 
وی همچنین بیان کرد: تکمیل شبکه آبیاری و زهکشی سد ‌هایقر، نرگسی، تنگاب و کوار در سال آینده اجرایی خواهد شد. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس همچنین به عملیات اجرایی تعدادی از پروژه‌های آبرسانی استان برای رفع مشکل آب شرب مردم هم اشاره و اضافه کرد: آبرسانی به شهرستان‌های استهبان و فسا از سد رودبال، خط دوم انتقال آبرسانی از سد درودزن به شیراز و خرامه، آبرسانی به شهرستان جهرم از سد قیر، آبرسانی به شهرهای داراب، جنت‌شهر، زرین‌دشت و حاجی‌آباد، پیگیری تأمین آب شرب شهرهای شمالی فارس مانند آباده، اقلید و خرمبید از خطوط انتفال آب این موقعیت‌های مکانی از جمله پروژه‌هایی است که در حوزه آبرسانی تعریف شده‌اند. 
آغاز عملیات اجرایی انتقال آب از خلیج فارس به لامرد
رحیمی با اعلام این خبر که پایان سال آینده از خط دوم انتقال آب از سد درودزن به شیراز بهره‌برداری خواهد شد، انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس را از آروزهای دیرینه مردم این استان و یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر خواند و گفت: با همکاری وزارت نیرو، صنعت و معدن و استانداری فارس سرمایه‌گذار اجرای پروژه خط انتقال آب به لامرد جذب، مناقصه برگزار و پیمانکار انتخاب شده است و سال آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد. 
وی با یادآوری این موضوع که انتقال آب از خلیج فارس به لامرد تنها برای مصرف شرب و صنعت خواهد بود در پاسخ به چرایی این مهم خاطرنشان کرد: به علت گرانی انتقال آب از طریق دریا، این انتقال تنها برای شرب و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس گفت: از طریق جذب سرمایه‌گذاری، فاینانس انتقال آب از دیگر نقاط دریا به سمت مناطق جنوبی استان در دستور کار قرار دارد. 
رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هم‌اینک چهار هزار و 243‌روستا با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 500هزار نفر در استان فارس وجود دارد که دو هزار و 360روستای آن بالای 20‌خانوار است و آبفای روستایی باید آنها را پوشش دهد، گفت:به علت خشکسالی‌ها و کمبود منابع آبی مستمر و همچنین افزایش عمق سطح آبهای زیرزمینی، تأمین آب در برخی نقاط با مشکل مواجه شده که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امید است بر مشکلات فائق آییم. 
وی با بیان اینکه انتظار میزان مصرف آب در سال‌های خسکسالی و تر‌سالی با یکدیگر متفاوت است تأکید کرد: اطلاع‌رسانی‌ها در این زمینه اثرگذار خواهد بود. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس به شبکه انتقال و جمع‌آوری و تصفیه‌خانه شش شهر در استان فارس با استفاده از تسهیلات بانک توسعه اسلامی اشاره کرد و افزود: افزایش پوشش شبکه‌های فاضلاب را در دستور کار قرار داده‌ایم و در سال آینده نیز آن را دنبال خواهیم کرد. 
رحیمی تصفیه خانه شماره‌1 درشرق شیراز، تصفیه خانه شماره دو شیراز با دو مدول در قسمت جنوبی، تصفیه خانه‌های شهر صدرا با سه مدول در غرب، شرق و لوکال را از مهمترین پروژه‌های حوزه آبی استان فارس برشمرد و گفت: تاکنون به میزان دو هزار و 22‌کیلومتر شبکه فاضلاب انجام شده و 816‌کیلومتر دیگر یا در دست اجرا و یا در دست انتخاب پیمانکار قرار دارد. 
وی به پروژه‌های حوزه حمل‌ونقل در استان فارس اشاره و عنوان کرد: اولویت نخست ما در این بخش تکمیل آزاد راه شیراز-اصفهان به طول 222‌کیلومتر است که هم‌اینک از پیشرفت فیزیکی 70‌درصدی برخوردار است و فاصله این دو استان را 135‌کیلومتر با صرفه‌جویی زمانی دو ساعته کاهش خواهد داد. 
به گفته رحیمی، شبکه‌های اتصال این آزاد راه به استان بوشهر، اتصال جنوب غربی به جنوب شرقی شیراز، اتصال به بزرگراه حسینی‌الهاشمی، اتصال به جاده فعلی شیراز-مرودشت و اتصال این آزادراه به کمربندی شمالی شیراز از جمله طرح‌های تعریف شده در‌پی تکمیل این آزاد راه خواهد بود که برخی از آنها هم‌اینک در دست اجرا قرار گرفته است. 
وی ادامه داد: آزاد راه لامرد به پارسیان به طول 217‌کیلومتر و سرمایه‌گذاری یک‌هزار و 500میلیاردی با سه باند رفت و برگشت نیز از دیگر آزاد راه‌هایی است که در دستور اجرا قرار دارد. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس انتقال بار از خطوط ریلی استان فارس را از اهدافی ذکر کرد که در حوزه حمل‌و‌نقل ریلی مدنظر قرار گرفته و در این راستا فارس در حال تلاش برای انتقال گندم، توزیع سوخت و سنگ از طریق ریل‌های موجود برآمده است. 
رحیمی پروژه راه آهن شیراز به بوشهر با هدف انتقال به دریا جهت ترانزیت بار، پروژه راه‌آهن شیراز به گل‌گهر که در حال حاضر دو قطعه آن در حال تکمیل شدن است و دو قطعه یک و دو آن در دست جذب سرمایه‌گذار قرار دارد و پروژه راه‌آهن اقلید به یزد از پروژه‌های اولویت‌دار در بخش حمل‌و‌‌نقل ریلی اعلام کرد. 
وی با تصریح بر اینکه اگر نگاهی به فارس انداخه شود فعالیت‌های راهسازی آن کاملاً چشمگیر خواهد بود، پیشرفت فیزیکی این پروژه‌ها را حدود 66درصد اعلام کرد. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه گاز‌رسانی به 29‌شهر استان معادل 45‌درصد سال‌های قبل از دولت تدبیر و امید بوده، از گازدار شدن همه روستاهای بالای ‌خانوار تا پایان سال 97 خبر داد. 
رحیمی بهره‌برداری از 20‌هزار واحد مسکن مهر و مقاوم‌سازی 82 هزار و 762 واحد مسکن روستایی و شهری را از مهمترین پروژه‌های بخش مسکن در استان فارس برشمرد. 
وی طرح تکمیل ترمینال هوایی بین‌المللی شیراز و جمع‌آوری شبکه فاضلاب فرودگاه را هم از پروژه‌های حمل‌ونقل هوایی استان نام برد. 
معاون امورعمرانی استانداری فارس همچنین پیگیری احداث 300‌زمین چمن مصنوعی و بهره‌برداری فاز نخست ورزشگاه 50‌هزار نفری پارس شیراز را از مهمترین فعالیت‌های عمرانی بخش ورزشی در استان فارس عنوان کرد. 
وی با تأکید بر این موضوع که نیازهای فراوان و منبع مالی محدود موجب اولویت‌بندی پروژه‌ها شده است، موجودی ذخیره آب استان را 11. 9‌میلیارد مترمکعب دانست که از این میزان حدود 8. 9‌میلیارد مترمکعب برداشت می‌شود. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس گفت: 92‌درصد از برداشت‌ها برای بخش کشاورزی، 6‌درصد شرب و 2درصد برای استفاده صنایع خواهد بود. 
رحیمی انطباق نداشتن نیازها با درآمدهای پایدار را از مهمترین چالش‌های شهرداری‌ها عنوان و به شهرداران توصیه کرد که از منابع موجود بهینه‌ترین استفاده را داشته باشند. 
وی همچنین میزان تخصیص اعتبارات مصوب دولتی در سال 96‌را در بخش پروژه‌های استانی 47‌درصد و پروژه‌های ملی را بالای 80‌درصد اعلام کرد. 
معاون امور عمرانی استانداری فارس در‌خصوص میزان بدهی پیمانکاران از بخش‌های مختلف دستگاه‌هایی اجرایی را بدون اشاره به آمار گفت: پرداخت مطالبه پیمانکاران از طریق اسناد خزانه، تهاتر و اوراق تسویه در حال انجام است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی