[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

سخنگوی وزارت امورخارجه: عربستان دچار توهم است، روزنامه شیراز نوین

آفتاب‌‌نیوز: سخنگوی وزارت امورخارجه اظهار کرد: عربستان هنوز دچار یک توهم و اشتباه است و درگذشته هم این اشتباه، عربستان را با مشکلاتی مواجه کرد.
بهرام قاسمی در خصوص مواضع عربستان و امارات علیه ایران، اظهار  کرد: مواضع عربستان طی دوران اخیر نسبت به جمهوری اسلامی ایران همیشه از روی ناآگاهی و عدم اطلاع کافی نسبت به وضعیت منطقه و جمهوری اسلامی ایران بیان شده و از امارات هم نمی توان توقع زیادی داشت چون تا حدی متحد عربستان  است.
قاسمی افزود: اگر فرض را بر این بگیریم که با آمدن ترامپ و شعارهایی که مطرح کرده، این دو کشور (امارات و عربستان) یا کشورهای دیگر، مواضع خود را نسبت به ایران تندتر کرده یا سیاست دیگری را پیشه کرده اند، فکر می‌کنم باید به آن‌ها توصیه کرد که دچار چنین خطای تاریخی نشوند، چون به هرحال زمان درحال گذار و گذر هست و تحولات سریع اتفاق می‌افتد و نمی شود آینده را خیلی پیش بینی کرد و وضعیت و قدرت و جایگاه ایران در منطقه کاملاً روشن هست و بهتر هست که آنها با واقعیت‌های منطقه و واقعیت ایران در منطقه، سیاست‌های خود را تنظیم کنند، زیرا همسایگان هم هستند و کشورهای همسایه هستند و سرنوشت خود را به شعارهایی که دیگرانی از نقاط دوردست مطرح می‌کنند، گره نزنند و در آینده هم خیلی مشخص نیست که آن مواضع واقعاً پایدار بماند یا نماند.
قاسمی روز یکشنبه در برنامه «من طهران» شبکه خبری العالم درخصوص سفر اخیر فرستاده ویژه امیر کویت به ایران، گفت: سفر وزیر خارجه کویت که عمدتاً روابط خوبی با این کشور داریم و ان شاالله روابط بهتر را خواهیم داشت، در پاسخ به سفر سال قبل آقای دکتر ظریف به کویت انجام شد. آقای ظریف بعد از بحث برجام، شاید اولین سفرش را به کویت انجام داد.
این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: ایشان حامل پیام امیر کویت برای دکتر روحانی رئیس جمهوری ایران بود و این سفر بیشتر در چارچوب مسائل و روابط میان ایران و کویت بود و درحوزه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی صحبت کردیم و درباره چگونگی روابط در آینده صحبت شد و همین طور درباره موضوعات و مسائل مهم منطقه مانند سوریه و لبنان و عراق و مسائل کشورهای حاشیه خلیج فارس و در این باره تبادل نظر کردیم.
قاسمی خاطرنشان کرد: سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران داشتن روابط متعادل و منصفانه با همسایگان و کشورهای منطقه است و ما علاقه‌مند نیستیم که این کشورها تحت تأثیر بددلی‌ها و بدخواهی‌های دول خارجی و کشورهای دوردست و حتی رژیم صهیونیستی در منطقه قرار بگیرند، زیرا آن‌ها نمی خواهند که کشورهای اسلامی بتوانند درکنار دیگر روابط خوب و مسالمت آمیز داشته باشند.
قاسمی درپاسخ به این سؤال که چرا عربستان مذاکره با ایران را قبول نمی‌کند، گفت: این سؤال را باید از مقامات ریاض کرد . قاسمی خاطرنشان کرد: برداشت ما این است که عربستان هنوز دچار یک توهم و اشتباه است که درگذشته هم این اشتباه، عربستان را با مشکلاتی مواجه کرد.
وی افزود: ولی تصور ذهنی من این است که عربستان نمی تواند در این مسیر به راه خود ادامه دهد و تحت تأثیر دیگر قدرت‌ها یا برخی رژیم‌ها مانند رژیم صهیونیستی بخواهد هزینه‌های سنگینی را برای خودش در منطقه و جهان بپردازد، عربستان امروز سعی دارد با هزینه زیادی علیه ایران فعالیت کند و دشمنانی را برای ایران ایجاد کند که می‌توانند در زمان‌های بسیار کوتاه به دستاوردهای کوچک برسند، اما واقعیت‌ها خود را بر همه تحمیل کردند، همان‌طور که در طول تاریخ شاهد هستیم که عبرت‌ها و تجارب زیادی وجود دارد که واقعیت‌ها پنهان نخواهد ماند.
بهرام قاسمی در خصوص تبلیغات منفی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران اظهار داشت: زمان زیادی از مستقر شدن ترامپ در کاخ سفید نمی‌گذرد. وی در تبلیغات انتخاباتی برخلاف اسلاف خود سخنان جنجالی و جدیدی را مطرح کرد، و همچنان سخنانی را درباره اروپا، استرالیا، آمریکای لاتین و خاورمیانه و مسائل داخلی آمریکا می‌زند.
وی افزود: با توجه به نوع بیان ترامپ و مواضعی که اتخاذ کرده است، احساس می‌شود که هنوز کار خودش را جدی شروع نکرده است، و به نوعی آن مبارزات انتخاباتی همچنان ادامه دارد.
قاسمی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا یک ارزیابی از دولت ترامپ و کاخ سفید وجود دارد، گفت: با دلایلی می‌توان گفت که می‌توانیم یک ارزیابی از هیئت حاکمه آمریکا و کلاً سیاست‌های دولت آمریکا درباره مسائل جهانی داشته باشیم. از جهتی هم می‌توان گفت که ارزیابی وجود ندارد زیرا در درون خود آمریکا در دهه‌های گذشته کمتر شاهد بودیم که یک رئیس جمهور در همان روزهای اول نشستن بر مسند ریاست جمهوری اعتراضات، تظاهرات و تنش‌هایی را علیه خود شاهد باشد.
 سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سؤال که اگر دولت ترامپ سیاست دشمنی با جمهوری اسلامی ایران را در پیش بگیرد، چه سیاستی را در پیش خواهید گرفت، اظهار داشت: اگر از زوایایی نگاه کنیم، حرف‌های ترامپ در الفاظ و قالب‌های جدیدی مطرح می‌شود ولی نهایتاً ما با یک چیزی به نام سیاست‌های آمریکا نسبت به مسائل منطقه و جهان خصوصاً ایران مواجه هستیم.
وی گفت: ما حداقل 38 سال با سیاست‌های آمریکا آشنا هستیم و سیاست‌های خصمانه آمریکا را نسبت به جمهوری اسلامی ایران تجربه کرده ایم و گهگاه تنش‌های بسیاری داشتیم و گهگاه شاید تنش‌ها کمتر شده و کمتر مقطعی بوده است که ما احساس بکنیم آمریکا می‌تواند نگرش دیگری نسبت به ایران داشته باشد و همواره این دشمنی و خصومت و زیاده خواهی‌ها وجود داشته است و این خصومت‌ها در حد و حدود حرف باقی نمانده است و اقداماتی علیه ایران انجام شده است که از اول انقلاب تاکنون وجود داشته که  جنگ تحمیلی و بدعهدی هایِ پس از توافقات هسته‌ای از جمله این اقدامات است که باید به تعهدات خودشان عمل می‌کردند ولی عمل نکردند و مشکلاتی را هم در حوزه کارخودشان با ایران و هم در حوزه جهانی و حوزه کشورهای اروپایی ایجاد
 کردند.
قاسمی خاطرنشان کرد: وضعیت جدیدی در کاخ سفید وجود دارد که آثار خودش را بر سایر نقاط جهان باقی گذاشته است. پدیده جدیدی به اسم ترامپ وجود دارد که هر چند ماهیت سیاست‌های آمریکا تغییری نکرده اما در قالب الفاظ جدیدی مطرح می‌شود که با واکنش‌های زیادی در جهان و به خصوص کشورهای اروپایی مواجه شده است.
سخنگوی وزارت امورخارجه تأکید کرد: اروپایی‌ها نیز به سهم خود دچار نگرانی‌های جدی هستند و سیاست صبر و انتظار را دنبال می‌کنند و تا رسیدن به وضعیت روشن در روابط خود با آمریکا به زمان نیاز دارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی