[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

آتش فرهنگ‌ستیزی
 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

خوشه های خشم و عقده‌‎های سرکوب شده، جامعه را به سوی تباهی رهنمون می سازند. فرد بیمار و هنجارستیز، سودای مقابله با اجتماع را در ضمیر پنهان خود می‌پروراند و به دنبال بهانه ای برای تخلیه گره‌های شخصیتی است. گاهی شکست سرخابی‌ها در شهرآورد بهانه تخریب اموال عمومی می‌شود و گاه نیروهای امدادی و خدماتی باید تاوان عقده‌های سرکوب شده را پرداخت کنند. خبرهای ناگوار لحظه به لحظه مخابره می شوند. دو جوان شیرازی، به پیشواز چهارشنبه آخر سال رفته‌اند و دچار جراحات اساسی و سوختگی شدید شده‌اند. در کمال ناباوری اخباری مبنی بر قطع عضو و مرگ هم شنیده می‌شوند و کودکان و نوجوانان، اصلی‌ترین طیف سنی مجروحان و جان‌باختگان را تشکیل می دهند. متأسفانه گروهی از خانواده‌ها نتوانسته‌اند اسلوب صحیح شادی را به فرزندان آموزش دهند و در حالی که زیر بار فشارهای اقتصادی طاقتشان به سرآمده، حوصله ای برای تربیت صواب فرزندان ندارند با این‌حال این‌بار انگشت اتهام فرهنگ‌ستیزی به سمت گروهی از ماست؛ گروهی که انگشت‌شمار هم نبودیم و ناجوانمردانه به هرچه پیش‌از‌این قول و قرار گذاشته بودیم‌، تاختیم. همه ما برای پلاسکو و حادثه جانسوزش عزادار شدیم و به یاد آتش‌‌نشانان شهید سخت متأثر گشتیم. در همان‌جا‌، میثاق‌نامه نانوشته امضا شد که در موسم چهارشنبه سوری‌ها به اصالت‌‌های ایرانی بازخواهیم گشت و پول زحمت‌کشی‌‌مان را به جیب زباله‌سازان برون‌مرزی نخواهیم ریخت. اما امان از این آلزایمر مزمن؛ همان آلزایمری که سخت به جانمان افتاده و سبب می‌شود همه رخدادها و قول و قرارهای پیشین را به فراموشی بسپاریم. 
« کمپین نه‌به چهارشنبه‌سوزی » ازسوی هیچ نهاد و تشکل دولتی و سیاسی مطرح نشد که گروهی آن را برنتابیده و به مقابله همیشگی برخیزند. بلکه آحاد جامعه تصمیم گرفتند چهارشنبه آخر سال، شهر را به تباهی نکشند و برای سلامتی خودشان هم که شده، این مراسم را به شیوه درست خودش اجرایی کنند. اما گزارش‌های تصویری و آنچه در خیابان‌های شیراز دیدیم، با میثاق‌نامه برگزاری درست این آیین سنتی هیچ سنخیتی نداشت. جای چیزی شبیه یک بمب کوچک بر پیکره اتومبیل آتش‌نشانی و آمبولانس‌های اورژانس نشانگر مفاهیم اسف‌باری است؛ مفاهیمی‌که در ویترین بی‌فرهنگی، فرسنگ‌‌ها فاصله از تمدن اجتماعی و ناسپاسی از نیروهای خدمات اجتماعی و انتظامی ‌را به دنبال دارد. وقتی درون یک اتومبیل راهنمایی و رانندگی که برای برطرف نمودن معضل ترافیک به میدان اصلی شهر آمده، مواد محترقه پرتاب می‌شود و سرنشینان مجبورند مدت زیادی بر اثر سوختگی در بیمارستان بستری شوند، چه پاسخی برای وجدان پایمال شده خود خواهیم داشت. 
درون تعداد معدودی از ما، خوشه‌های خشم و عقده‌‌هایی انباشته شده که سنگینی می‌‌کند و شاید برخورد قهرآمیز با این مسئله، تنها راه حل درست نباشد. وقتی بیماری بر روح و روان قشری از جامعه سایه می‌افکند، باید به همان میزان از کارشناسان حوزه فرهنگ اجتماعی و روان درمانان طلب استمداد کرد تا دلایل وقوع اعمال ناپسندی همچون این مسئله را کالبدشکافی نموده و به مقابله اصولی با آن بپردازند. اکنون همه ما در پیشگاه آتش‌نشانان شجاع، پاکبانان زحمت‌کش شهرداری، بیمارانی که از صدای بمب‌ها به ستوه آمدند و پرسنل ایثارگر اورژانس شرمساریم. البته بیشترین میزان شرمندگی برای جوانی که سرشار از عقده‌های درونی شده نیست؛ بلکه برای آن تاجر فربه است که زباله‌های فرهنگی گوش خراش را از مجاری غیرقانونی وارد کشور می‌کند و در زمان وقوع ناهنجاری، از گزند آن به دور می‌ماند. در موسم چهارشنبه‌سوری، جشنی در خیابان‌های شهر برقرار نبود و بسیاری از شهروندان با اتومبیل‌هایی که جای مواد محترقه بر آنان سنگینی می‌کرد روبرو شدند و فضای سبز شهری، تاوان هنجارگریزی گروهی از ما را پس داد. 
پی‌نوشت: در چهارشنبه سوری امسال ٢١٢٥‌تماس با خطوط اورژانس شیراز برقرار شد که نسبت به سال گذشته رشد نگران کننده 65‌درصدی داشته است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی