[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۲۱۶۰
  • دوره جدید

عوارض جدی و مضرات شیرینی برای کودکان، روزنامه شیراز نوین

شیرینی از خوردنی‌های محبوب در بین کودکان است، اما آیا از مضرات شیرینی برای کودکان باخبر هستید؟ خوردن زیاد شیرینی باعث به وجود آمدن مشکلاتی در کودکان می‌شود.
به گزارش نمناک، مصرف شیرینی زیاد توسط کودک و نوجوان، می‌‌تواند عامل بسیاری از مشکلات باشد، زیرا شکر در صورت مصرف زیاد، دشمن بدن انسان است و این موضوع برای کودکان هم صدق می‌‌کند. در این بخش بیشتر راجع به آن توضیح خواهیم داد.
سرکوب سیستم ایمنی
شکر باعث سرکوب سیستم ایمنی می‌‌شود، حالت تدافعی در برابر بیماری‌های عفونی را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که کودک بیشتر در معرض بیماری‌ها، سرماخوردگی و آنفلوانزا قرار بگیرد.
بیش‌فعالی و کاهش سطح تمرکز
مصرف شکر و شیرینی باعث می‌‌شود که سطح آدرنالین در کودکان به یک‌باره خیلی زیاد شود. آنها بیش از حد فعالیت می‌‌کنند و علائمی شبیه به بیش ‌عالی در آنها به وجود می‌‌آید؛ از طرفی سطح تمرکزشان کاهش پیدا می‌‌کند.
تضعیف بینایی
اگر کودک بیش از حد شیرینی مصرف کند، سطح قند خون او بالا می‌رود و باعث می‌شود که لنز چشمش متورم شود، توانایی بینایی او کاهش پیدا می‌‌کند و در نتیجه بینایی‌اش به طور کلی تضعیف خواهد شد.
دل‌درد و سوهاضمه
اگر کودک مدام به دل‌درد مبتلا می‌شود، سوهاضمه دارد و یا اسید معده‌اش بالا می‌‌زند، بدانید که خیلی از شیرینی، شکلات، کلوچه یا نوشابه استفاده کرده است و شکر موجود در آنها باعث ایجاد مشکلات گوارشی خواهد شد.
افزایش احتمال آسم
آسم ممکن است به دلیل مصرف زیاد شیرینی و قند و شکر در کودکان به وجود بیاید که این مسئله برای نوجوانان هم وجود دارد، زیرا باعث می‌شود که سیستم ایمنی تضعیف شود. همچنین مسیر تنفسی دچار التهاب آلرژیک خواهد شد که این التهاب مسیر جریان هوا را باریک می‌کند، تولید مخاط را در آن مختل می‌‌کند و عامل ایجاد تنگی نفس و افزایش احتمال به آسم خواهد شد.
دیابت
هنگامی که کودکان خیلی زیاد شیرینی و شکلات مصرف کنند، سطح حساسیت به انسولین در بدن آنها کاهش پیدا می‌‌کند، انسولین به طرز عجیب و غیرطبیعی بالا می‌‌رود و در نهایت به دیابت دچار می‌شوند؛ این موضوع در بین نوجوانان هم به شدت رایج شده است.
آلرژی به غذا در کودکان
بسیاری از کودکان و نوجوانان ممکن است به خاطر چیزهای مختلف، آلرژی بگیرند که آلرژی جدی به خاطر مصرف بعضی از غذاهای حاوی قند و شکر بالاست که شاید حتی برای کودک خطر مرگ و میر هم به همراه داشته باشد.
اگزما
اگزما یک وضعیت التهابی در پوست است که معمولاً کودکان زیر 2 سال را هم درگیر می‌کند، اما ممکن است در هر سنی برای کودک اتفاق بیفتد. علت آن هم می‌تواند مصرف زیاد غذاهای فرآوری‌شده و صنعتی یا قند و شکر زیاد در غذاها باشد.
کاهش سطح توانایی برای یادگیری
ممکن است کودک با مصرف قند و شکر از لحاظ یادگیری دچار اختلال شود، زیرا قند و شکر زیاد و چربی بالا به مغز آسیب وارد می‌کند و حافظه و یادگیری را کاهش می‌دهد که همه این‌ها توانایی کودک را تغییر خواهد داد.
آیا شکر و شیرینی زیاد باعث بیش‌فعالی می‌شود؟
بسیاری از خانواده‌ها اصرار دارند که ثابت کنند کودکشان با مصرف شکر و شیرینی زیاد، رفتارش تغییر پیدا می‌‌کند و خیلی فعال می‌شود؛ بله این موضوع حقیقت دارد. بعضی از کودکان هم به شکر حساسیت دارند و این مسئله برای آنها شدیدتر است. پس باید همه علائم را در نظر بگیرید، اما در هر صورت باید مصرف شیرینی و شکر را محدود کنید، زیرا رنگ‌‌های مصنوعی، مواد نگهدارنده و شکر بالا، همگی عامل ایجاد رفتارهایی شبیه به بیش‌فعالی در کودک هستند.
شکر در بدن کودک چه اثراتی را به وجود می آورد؟
هنگامی که کودک شما مدام شیرینی، شکلات و شکر بخورد، فضای بسیار کمی برای دیگر مواد مغذی در بدن مانند میوه و سبزیجات، غلات کامل و لبنیات کم‌چرب و پروتئین ایجاد می‌‌شود و باعث اضافه وزن و افزایش خطر ابتلا به مشکلات می‌گردد.
آیا مصرف زیاد شیرینی ابتلا به بیماری‌‌های مزمن را افزایش می‌‌دهد؟
بله؛ مصرف زیاد شیرینی و شکلات که یک وعده غذایی ناسالم برای کودک است، خطر ابتلا به فشارخون و کلسترول بالا، دیابت نوع 2 و بیماری‌‌های خطرناک این‌چنینی را افزایش می‌دهد ؛ اضافه وزن و چاقی هم یکی از بزرگترین خطرات آن مخصوصاً برای کودکان است.
آیا می‌توانیم شکر و شیرینی را به طور کامل از رژیم غذایی کودک حذف کنیم؟
بهتر است که این کار را انجام ندهید، زیرا حذف یک نوع ماده خوراکی از مواد غذایی کار درستی نیست، اما باید مصرف آن را متعادل کرده و کاهش دهید، زیرا محدودیت کامل آنها هم باعث کمبود بعضی از مواد در بدن می‌شود که راهکار مناسبی نخواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی