[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۵
  • دوره جدید

تخلیه چندین روستای فارس در پی سیلاب اخیر جهرم و قیروکارزین، بیشترین میزان بارندگی را داشته‌اند، روزنامه شیراز نوین

تسنیم: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده در خصوص افزایش شدت بارندگی در ساعات آتی، احتمال بروز سیلاب در شهرستان‌های جنوب و شرق فارس، وجود دارد. مدیران دفتر مدیریت بحران با بیان این‌که تاکنون حجم بارندگی در استان فارس حداکثر 98 و حداقل 30 میلی‌متر بوده است، از تداوم این بارش‌ها تا ساعات پایانی امشب در اکثر نقاط فارس خبر داد و خواستار همراهی بیشتر مردم در پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از تداوم بارندگی‌ها شد. مدیرکل هواشناسی فارس گفت: بیشترین میزان بارندگی در این سامانه در شهرستان‌های جهرم با 100میلی متر و قیروکارزین با 98میلی متر ثبت شده است.
 مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در شرق استان فارس بخش‌هایی نیاز است که مردم نهایت همکاری را مسئولان ذی‌ربط داشته باشند و منازل خود را که در نقاط پست قرار گرفته تخلیه کنند. آنها باید در محل‌های پیش‌بینی شده توسط هلال احمر سازمان‌های امداد و نجات و دستگاه‌های خدماتی مستقر شوند؛ همچنین در پی این بارش‌ها به ساکنان تعدادی از روستاهای در مسیر سیلاب اخطار تخلیه روستا داده شده است. در همین زمینه عبدالرضا قاسم‎پور در شیراز، با اشاره به شدت بارندگی اظهار داشت: 4 روستای پاسالاری، کوه سفید، رمبه و زین‎آباد داراب در وضعیت بحرانی قرار گرفتند که تاکنون روستای پاسالاری و کوه سفید تخلیه شدند. وی با بیان اینکه روستاهای بالادست سد به حالت آماده‎باش هستند، گفت: بخشی از اهالی روستای رمبه و زین‎آباد نیز روستا را تخلیه کردند و بخشی هنوز در روستا باقی ماندند. فرماندار داراب افزود: در حال حاضر خطری روستاهای سلطان‏‎آباد، رشیدآباد و شهرک فجر را تهدید نمی‎کند با این حال به این روستاها نیز هشدار برای ترک روستا داده شده است. 
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان جهرم در مورد آخرین وضعیت ساکنان روستای یرج که در خطر سیلاب هستند گفت: تخلیه روستا در حال انجام است.علیرضا صحرائیان، با بیان اینکه 20 خانوار در این روستا که در حدود 35 کیلومتری جهرم واقع شده، ساکن هستند اظهار داشت: در حال حاضر نیروهای عملیاتی و امدادی با اتوبوس و کامیون در حال انتقال ساکنان این روستا به شهر جهرم هستند. وی بیان کرد: انتقال روستاییان توسط بخشداری مرکزی در حال انجام است و برای جلوگیری از سرقت اموال روستانشینان نیز پیش‌بینی لازم انجام شده است. فرماندار شهرستان جهرم خاطرنشان کرد: مردم روستای یرج در سالن سرپوشیده هلال احمر شهر جهرم اسکان داده شده و امکانات لازم نیز در اختیار آنان قرار می‌گیرد. براساس این گزارش، مدیرکل بحران استانداری فارس عصر دیروز با اشاره حضور نمایندگان دستگاه قضایی برای تخلیه روستای یرج در شهرستان جهرم که در خطر زیر سیلاب رفتن است اظهار داشت: متأسفانه برخی از روستانشینان مقاومت می‌کنند.
 حسن فیاض‌پور افزود: روستای یرج از توابع شهرستان جهرم در زیردست سد سلمان فارسی واقع شده و بر اثر شدت بارندگی‌های شبانه‌روز گذشته در این منطقه هم اکنون در معرض خطر سیلاب است و باید ساکنان روستا که به طور غیرقانونی نیز در محل اسکان یافته‌اند خانه‌های خود را تخلیه کنند. وی بیان کرد: سازمان آب منطقه‌ای استان فارس سال‌های گذشته قبل از افتتاح سد سلمان فارسی تمام املاک، منازل و حتی باغ‌های زیر دست را از مالکان خریداری کرده و از مردم روستای یرج درخواست تخلیه منازل خود را کرده اما عده‌ای مقاومت کرده‌اند؛ اما  در همین زمینه معاون فرماندار فسا تخلیه روستای مجاور سد کاظم آباد را منتفی دانست و گفت: با توجه به ظرفیت بالای آبگیری سد «کاظم‌آباد» نیازی به تخلیه روستای «کاظم آباد» که در مجاورت آن قرار دارد نیست. سیده راضیه فنایی با بیان اینکه تخلیه روستای «کاظم آباد» فسا به دلیل  احتمال شکستن سد و بروز سیل منتفی است اظهار داشت: با توجه به ظرفیت بالای آبگیری سد «کاظم‌آباد» نیازی به تخلیه روستای «کاظم آباد» که در مجاورت آن قرار دارد نیست.
 فنایی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از بروز خسارت صبح دیروز منطقه «خندق» در زاهدشهر فسا و شهرک شهید جاویدی شهر فسا به صورت کامل تخلیه شد و ساکنان این مناطق در محل امن اسکان داده شده‌اند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی