[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۰
  • دوره جدید

شهردار شیراز: درآمدهای پایدار بستر قانونی می‌خواهد، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

 اولین نشست رسانه‌ایی شهردار شیراز دیروز برگزار شد. در این نشست رسانه‌ای مهندس حیدر اسکندرپور ترجیح داد بیشتر شنونده سؤالات خبرنگاران باشد تا در مقام پاسخ آنها برآید. سؤالات خبرنگاران بیشتر حول محور بافت فرسوده شیراز و تأمین اعتبارات آتی و بازپرداخت بدهی‌های کلان شهرداری چرخید.
شهردار شیراز در ابتدای این نشست گفت: شهدا ۲‌میراث مادی و معنوی برای ما به یادگار و امانت گذاشته‌اند. میراث معنوی همانا جمهوری اسلامی ‌ایران و پاسداشت آن است و میراث مادی سرزمین پهناور ایران اسلامی است که برای حفظ یک وجب آن خون‌های بسیاری ریخته شد. 
اسکندرپور گفت: مجموعه شهرداری تلاش دارد در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی و توسعه آن به مناسبت‌های مختلف خصوصاً روز مادر، بازدید‌های تنظیم شده‌ایی را به خانواده شهدا خصوصاً مادران شهدا داشته باشد و این بازدیدها تا چند روز آینده به همین مناسبت ادامه خواهد یافت.
اسکندرپور افزود: تمامی‌ مناطق شهری به طور یکسان از خدمات و برنامه‌های عمرانی برخوردار خواهند بود تا شیراز متناسب با حال شیراز به میهمانان معرفی شود. به گفته وی مناطق جنوبی شهر مطابق مناطق شمالی از خدمات و آراستگی بهار برخوردار می‌باشند.
وی در ادامه در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران پیرامون باغات قصردشت، بافت تاریخی فرهنگی و فرسوده شیراز، تخریب‌های انجام شده در این مناطق، حاشیه‌نشینی و افزایش آن خصوصاً در بافت تاریخی این شهر، تحقق بودجه شهرداری در سال آینده و نیز تأمین منابع بازپرداخت بدهی‌های سابق شهر به پیمانکاران و بانک‌هایی که تسهیلات در اختیار شهرداری قرار داده‌اند، راهکارهای تأمین منابع پایدار، ابعاد گردشگری شیراز و توجه به این صنعت اشتغالزا، مسایل مبتلا به ترافیک شهری و تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی، انجام پروژه‌های جدید در سال 97، انتقال پادگان‌های نظامی ‌از سطح شهر شیراز، انتقال کارخانه‌های بزرگ شیراز و ادامه پروژه‌های ساخت پل و بزرگراه‌های شهری، به بیان مشکلات و مسایل موجود پرداخت.
اسکندرپور گفت: درآمدهای پایدار وقتی تحقق خواهد یافت که فرهنگ شهروندی به آن‌سو حرکت کند. ما امروز نیازمند دریافت عوارض از 500‌هزار واحد مسکونی در شیراز هستیم که سال گذشته تنها 100‌هزار واحد مسکونی عوارض خود را پرداخت کرده‌اند. همچنین از 600‌هزار خودرو تنها 80‌هزار خودرو عوارض پرداخت کرده‌اند و از 75‌هزار واحد تجاری حدود 5‌هزار واحد تجاری عوارض پرداخت کرده‌اند. 
شهرداری شیراز افزود: تنها راه برون‌رفت از مشکلات تأمین درآمد جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است. وی در این رابطه که پادگان‌ها و کارخانه‌های بزرگ باید از شهر خارج شوند گفت: جلسات راهبردی در این رابطه در حال برگزاری و ادامه است، اما اگر قرار باشد به جای پادگان مجوزهای ساخت و ساز صادر کنیم همان بهتر که پادگان‌ها با فضای سبز موجود باقی بمانند. 
وی ضمن ابراز تأسف از برخورد عجولانه برخی افراد تا حد ارسال پرونده به بازرسی‌ها گفت: تصاویر فرسوده شهدا با تصاویر جدید و نوسازی شده در حال تعویض است، اما برخی در این رابطه موج ایجاد کردند. اسکندرپور گفت: برخی پروژه‌های عمرانی شهر به واسطه مسایل تملک و نبود اعتبارات برای آن متوقف شده‌اند. همین 97‌درصد بودجه سال آینده به خاتمه پروژه‌های عمرانی در حال اجرا از گذشته اختصاص یافته است. 
وی گفت: شهرداری ماهیانه 46‌میلیارد تومان حقوق پرسنل پرداخت می‌کند که با هزینه‌های جانبی به 63‌میلیارد تومان می‌رسد، در‌حالیکه درآمد روزانه شهرداری شیراز حدود 4میلیارد تومان است. وی با اشاره به راه‌های قدیمی‌ تأمین بودجه شهرداری اضافه کرد: شهرداری‌ها در تنگنای مالی راهی به جز شهرفروشی نداشته‌اند. همان اتفاقی که در اکثر کلانشهرها مانند تهران افتاده است. 
اسکندرپور معتقد است تحقق درآمدهای پایدار شهرداری بسترهای قانونی می‌خواهد که این گره به دست دولت، مجلس و شوراهای شهر بازخواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی