[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۵
  • دوره جدید

مبنای حرکت فاطمه (س) در عرصه سیاسی مسالمت‌آمیز و مدنی بود، روزنامه شیراز نوین

دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس بر لزوم راه‌اندازی کرسی فاطمه‌شناسی در مراکز دانشگاهی با هدف شناخت و بازتولید ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا(س) متناسب با اقتضای زمان تأکید کرد.
به گزارش دریافتی شیراز نوین، جمیله کریمی در آیین بزرگداشت مقام زن و روز مادر در دانسگاه شیراز، گفت: نسل امروز به دنبال الگویی است که با فطرت و نیازهای زمان منطبق باشد.
وی با اشاره به ضرورت تأمل و تعمیق در فلسفه آفرینش حضرت فاطمه‌زهرا (س) در آن مقطع خاص تاریخی در صدر اسلام، گفت: خداوند فاطمه (س) را آفرید تا بگوید «دختر» در کنار گرامی بودن به عنوان فرزند می‌تواند منشأ تحولات عظیم و نجات جامعه بشریت باشد.
کریمی با بیان اینکه در تاریخ اسلام دو زن پرچمدار استمرار حرکت و حراست از دین و آیین الهی می‌شوند، گفت: خداوند با آفرینش فاطمه زهرا (س) به بشریت پیام داد که زن دارای حقوق و کرامت است و باید امنیت داشته باشد.
دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس خاطرنشان كرد: در تعالیم الهی و نگاه قرآنی ملاک انسان بودن هست نه جنسیت، در ادامه تأكید كرد با این دیدگاه رسالت بسیار سنگین، طاقت‌فرسا و پرعظمت  در مقطعی حساس از تاریخ اسلام بر عهده دو زن گذاشته می‌شود.
كریمی با اشاره به ابعاد مختلف شخصیتی حضرت فاطمه زهرا (س) در ابعاد فردی، اجتماعی، خانوادگی و سیاسی، گفت: فاطمه (س)، زنی سیاست‌ورز بود و در خانواده‌ای که منشأ تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی جهان اسلام بود، تربیت شد و پس از رحلت پیامبر اعظم (س) در انجام رسالت سنگین امنیت جامعه بشری و حراست از دین نقش بزرگی ایفا كرد.
این فعال سیاسی افزود: مبنای حرکت فاطمه (س) در عرصه سیاسی مسالمت‌آمیز و مدنی بود و هیچگاه در مسیر این حرکت به دنبال به هم ریختن نظم اجتماعی نبود و متناسب با اقتضای زمان از وسایل و ابزارهای مختلفی استفاده می‌کرد.
كریمی تصریح کرد: فاطمه (س) وقتی حق علی (ع) مصادره می‌شود با مهاجرین و انصار به گفت و گو و روشنگری می‌پردازد و  در مصادره فدک با مناظره مبتنی بر استدلال و مبانی حقوقی كار را پیش می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: فاطمه (س) بنیان دفاع از حقوق شهروند را گذاشته و به عنوان یک شهروند از حقوق خودش در بحث مصادره فدک در مقابل خلیفه وقت دفاع می‌کند.
دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس، گفت: فاطمه (س) با ایراد خطبه‌های تاریخی، افکار عمومی را به روشنگری دعوت می‌کند و به خوبی از عهده رسالت خود در ابعاد و عرصه‌های مختلف برمی‌آید.
دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش منطقه فارس «نمادسازی سیاسی» را از دیگر ویژگی‌های برجسته کوثر درخشان نبوی دانسته و اضافه کرد: دفن شبانه فاطمه (س) یک نوع مقاومت مدنی و دفاع از حق است. فاطمه نمی‌خواهد کسانی که حق را زیر پا می‌گذارند با حضور در مراسم تشییع او برای خود مشروعیت کسب کنند و با وصیتش به عنوان تنها وارث پیامبر (ص) مشروعیت حکومت وقت را به چالش می‌کشاند.
کریمی افزود: نسل امروز به دنبال الگویی است که با فطرت و نیاز زمان منطبق باشد؛ لذا رسالت مراکز دانشگاهی و حوزه‌های  دینی ما تبیین این انطباق و به متن جامعه کشاندن آن است.
وی ایجاد کرسی فاطمه‌شناسی در مراکز دانشگاهی و مراكز دینی و فقه پویا برای پاسخگویی به الزامات زمانه بر اساس فطرت را مورد تأکید قرار داد و گفت: بخش معارف دانشگاه شیراز با تعریف برنامه‌هایی‌ مدون می‌بایست در این بحث پیش‌قدم شده و آن را به سراسر کشور تسری دهد.
وی تأکید کرد: در جامعه‌ای که از نظر مذهبی، فرهنگی و تمدن ملی دارای عقبه بسیار قوی است نباید گذاشت مسایل زنان به بحران و چالش برای جامعه تبدیل شود.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان این که جوانان باید در بحث گفت‌وگو در محور امور قرار گیرند، گفت: مسائل جوانان را با قوه قهریه نمی‌شود حل کرد.
وی با تأکید براینکه باید قبول کنیم با نگاه دهه 60 به جوانان، نمی‌شود با جوانان دهه 80 و 90 وارد گفت و گو شد، افزود: جوان اگر احساس کند صدا و حرف‌های او شنیده شده و دیدگاهش مورد احترام است به هنجارهای جامعه احترام خواهد گذاشت. گاهی اوقات برخی حرکت‌ها برای رساندن صداها به جامعه است.
کریمی تصریح کرد: محور گفت و گو با نسل جوان باید شنیدن صدای آنها باشد. هر چند در گفت و گوها قطعاً موضوعات مختلفی مطرح می‌شود که باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی