[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

عابدینی: به چشم قهرمان جهان به ما نگاه نمی‌کنند، روزنامه شیراز نوین

کاپیتان تیم‌ملی شمشیربازی سابر می‌گوید، قهرمان و نایب قهرمان جهان شده‌ایم، اما به چشم قهرمان نگاه نمی‌کنند. به گزارش خبرگزاری فارس، سال 96 برای شمشیربازی سابر ایران با کسب مدال نقره جهانی تیمی‌ در لهستان به پایان رسید تا ملی‌پوشان کشورمان با روحیه و انگیزه بالایی خود را برای سال 97 که رقابت‌های مهم آسیایی و جهانی در آن برگزار می‌شود، آماده کنند.
شمشیربازی ایران به نقطه‌ای رسیده است که مردم در هر مسابقه از آنها انتظار مدال دارند، اما این مدال‌هایی که کسب می‌شود با امکاناتی که وجود دارد همخوانی ندارد.
برهمین اساس در روزهای پایانی سال جاری به سراغ مجتبی عابدینی کاپیتان تیم ملی سابر و نماد شمشیربازی ایران رفتیم تا در خصوص شرایط تیم ملی و خودش صحبتی داشته باشیم که در زیر می‌خوانید:
سال 96 را با نقره جهانی به پایان رساندید؟
خدارا شکر که این اتفاق افتاد، چون حق‌مان بود و تلاش زیادی برای آن کرده بودیم. همه بچه‌ها در این یک‌سال از خیلی چیزهای خود زده بودند و با تمام کمی ‌و کاستی‌ها فقط به موفقیت شمشیربازی فکر می‌کردند و این مدال به خاطر همین برای ما ارزشمند بود.
از شرایط خودت هم راضی بودی؟
راضی بودم، چون هیچ کم‌کاری‌ای نکردم. نتایج آنچنانی که نتوانستم کسب کنم، اما شاید یک مقدار هم شانس خوب من بود که روی نقاط ضعفم و اشکالاتی که دارم بیشتر کار کنم و برای بازی‌های مهمتر در سال‌97 آماده و آماده‌تر شوم و با قدرت شروع کنم.
افت ورزشی طبیعی بود یا مشکلاتی وجود داشت؟
افت ورزشی در تمام رشته‌ها وجود دارد و شما نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید. یک‌ماه بعد از المپیک ریو دوباره مسابقات جهانی‌مان آغاز شد استراحت کافی نداشتیم. شمشیربازی 10‌مسابقه در سال دارد و طبیعتاً نمی‌توانید در همه آنها در اوج باشید. بازیکنان کره‌ای، آمریکایی و فرانسوی هم در افت قرار داشتند و نتیجه نگرفتند، چون بدن نمی‌تواند همیشه در فشار مسابقات و اردوها باشد.
به نظر می‌رسد علی پاکدامن با استرس کمتر از این فرصت استفاده کرد و مدال جهانی هم گرفت.
بله خوشبختانه علی هم به مدالی که حقش بود و سال‌ها برای آن زحمت کشیده بود، رسید. البته خدارا شکر دوران افت من به بازی‌های حساس مانند بازی‌های آسیایی جاکارتا و جهانی سال آینده نرسید. قطعاً این رقابت‌ها بسیار مهم هستند و باید بتوانیم در جاکارتا بهترین عملکرد را داشته باشیم و در جهانی هم روی سکو برویم، چون بعد از المپیک مهمترین آوردگاه است.
به بازی‌های آسیایی اشاره کردید، نقره دوره قبل در این دوره به طلا تبدیل می‌شود؟
طبیعتاً هدف‌مان همین است. بعد از بازی‌های آسیایی گوانگژو، کره‌جنوبی را در جایزه بزرگ‌ها شکست داده‌ایم، اما بازی‌های آسیایی شرایطش فرق دارد و همه چیز به روز مسابقه باز‌می‌گردد. کره برترین تیم جهان است و در 10‌مسابقه قبلی تیمی‌جهان، رتبه نخست را کسب کرده است. 
شمشیربازی ما به مرحله‌ای رسیده که به نظر می‌رسد همه ملی‌پوشان توان کسب مدال جهانی دارند. نظرتان چیست؟
دقیقاً به همین مرحله رسیده‌ایم و همه بچه‌ها شایستگی این را دارند. در جایزه بزرگ‌های جهانی کشورهای صاحب سبک مانند کره‌، آلمان، فرانسه، آمریکا و مجارستان با 10‌نماینده حاضر می‌شوند، اما اینکه ما با 4‌ورزشکار می‌رویم و مدال هم می‌گیریم، کار بسیار بزرگی است. چون آنها 10‌شانس برای کسب مدال دارند و ما 4‌و این ارزش زیادی دارد که باید قدر دانسته شود. جوانانی هم که می‌خواهند ادامه دهنده همین راه باشند باید تمرین و تلاش زیادی کنند. مطمئن در آینده خبرهای خوبی هم از آنها خواهید شنید.
مسئولان ورزش می‌گویند کسی فکر نمی‌کرد شمشیربازی به این مرحله از موفقیت برسد، آیا به اندازه همین صحبت‌ها حمایت می‌کنند؟
هیچ‌گاه دنبال حاشیه‌ای نبوده و نیستیم، اما باید حق شمشیربازی داده شود. یک مثالی می‌زنم؛ زمانی که ایتالیا به تیم ما باخت، آنها از روی پیست پایین نمی‌آمدند، چون می‌دانستند وقتی به کشورشان برسند باید برای آن همه حمایت‌هایی که شده، توضیح بدهند که چرا به ایران باخته است، اما ما واقعاً شرایط‌مان متفاوت است و مشکل زیاد داریم.
و یکی از این مشکلات همچنان نداشتن سالن است؟
سالن،کوچکترین چیزی است که می‌توانند به ما بدهند. باید بودجه فدراسیون آنقدر باشد که به همه اسلحه‌ها توجه شود و همه ورزشکاران حمایت شوند. تیمی‌که قهرمان و نایب قهرمان جهان می‌شود نیاز به خیلی از چیزها دارد. اگر قهرمان جهان هستیم باید به چشم قهرمان به ما نگاه کنند که متأسفانه اینطور نیست. با تمام این مشکلات باقرزاده، رییس فدراسیون حمایت خوبی داشته و لیگ را با شرایط مناسبی برگزار می‌کند و مشکلی در اعزام‌ها وجود ندارد.
فخری، سرمربی تیم ملی هم گفته است همه کارهای آماده‌سازی را به تنهایی انجام می‌دهد.
واقعاً همین‌طور است. مربی، فیزیوتراپ، ماساژور، پزشک و روانشناس است و همه این کارها را به تنهایی انجام می‌دهد که واقعاً سخت است. به هرحال مربی باید حریفان را هم آنالیز کند و نمی‌تواند به این مسائل برسد.
این شرایط تا چند سال می‌تواند ادامه داشته باشد؟
به هرحال 4- 5سال با همین روند ادامه داده‌ایم و شاید 20‌سال دیگر هم ادامه دهیم، اما در نهایت یک روزی خسته می‌شویم و مشخص نیست! امیدوارم یک اسپانسری پیدا شود و حمایت کند. یک‌سال‌ونیم است که دنبال اسپانسر هستم، اما هنوز کسی کمک نمی‌کند و فقط نباید به فوتبال بچسبیم. اگر نتیجه نمی‌گرفتیم جای صحبت نداشتیم، اما حالا که مدال جهانی داریم و پرچم ایران را بالا می‌بریم، انتظار حمایت داریم.
در روزهای پایانی سال 96 چه صحبتی با مردم دارید؟
امسال سال پر‌حادثه‌ای برای مردم ما بود؛ غرق شدن کشتی سانچی و سقوط هواپیما. مسائل اقتصادی هم که وجود دارد. من به عنوان کاپیتان تیم ملی از طرف سایر بچه‌ها و مربی تیم، مدال جهانی لهستان را به مردم ایران تقدیم می‌کنم. ما مردم بسیار خوبی داریم و در سال 97 برای همه هموطنان روزهای شادی را آروز می‌کنم و امیدوارم در مسابقات بین‌المللی نیز ورزشکاران ما موفق باشند و همه روی سکو بروند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی