[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

تیترهای تاریخ گذشته، روزنامه شیراز نوین

انتقال پتروشیمی‌های فارس از سه سال قبل كلید خورد
نتایج این انتقال چه خسارت‌هایی‌به فارس وارد می‌کند؟

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

 ششم مهر ماه 1396 بود که نماینده لامرد ورئیس مجمع نمایندگان فارس این خبر را منتشر کرد. خروج پتروشیمی‌های  استان و استقرار در سایر مناطق کشور که البته حجم بسیار بالا یی از سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص می‌دهد. با این رویکرد غلط نه تنها امتیازات اقتصادی بسیاری از فارس سلب می‌شود که سرمایه‌گذاران احتمالی خارجی و داخلی و آن دسته از سرمایه گذاران بخش‌های تجهیز پتروشمی‌ها نیز از ورود به خاک فارس صرفه نظر می‌کنند و به جایی می‌روند که پتروشمی‌ها رفتند. محسن علوی نماینده لامرد با کالبد شکافی موضوع آنرا متوجه عدم انسجام نمایندگان ومسئولان فارس می‌کند. بی‌توجهی که باعث شده این امتیازات بزرگ از دست فارسیان خارج شود. شانزدهم خرداد ماه 1394 علی همتی رئیس سازمان صنایع ومعادن استان فارس در جلسه‌ای به همین منظور از عدم پیشرفت فیزیکی 11 پتروشمی مصوب سفر رهبر معظم انقلاب در سال 1387 خبر می‌دهد. همتی در این جلسه گفته  با توجه به 11 پتروشیمی مصوب 10 مورد منجر به صدور جواز تأسیس شده است، ولی متأسفانه به دلایل متعددی پیشرفت فیزیکی مناسبی در زمینه احداث و راه‌اندازی این واحدهای پتروشمی صورت نگرفته است درحالی که سهامداران زیادی را جلب وجذب نموده‌اند.
رئیس مجمع نمایندگان استان فارس در همان تاریخ اعلام کرده بود طرح انتقال پتروشیمی‌ها از فارس، سه سال قبل و در سایه نبود انسجام بین مسئولان استانی كلید خورده است. 
سید محسن علوی در حاشیه جلسه انجمن حمایت از توسعه‌ فارس به خبرنگاران می‌گوید: بررسی‌ها نشان‌دهنده این واقعیت است كه موضوع انتقال پتروشیمی‌های پنج گانه  استان فارس به خارج از استان سه سال قبل و در سکوت خبری و با توجه به نبود انسجام بین مسئولان استانی اتفاق افتاده است. 
وی گفت: اعضای انجمن حمایت از توسعه فارس در این نشست با تأکید بر پرهیز از اختلافات سیاسی و محلی و حفظ انسجام داخلی بین مسئولان استانی، مقرر كردند در راستای تذکرات و پیگیری‌های مجمع نمایندگان استان، مكاتبه‌ای با وزیر محترم نفت در خصوص انتقال این صنایع از فارس داشته باشند و عواقب خسارت‌بار چنین اقدامی را متذكر شوند. حالا باید دید از مهر ماه گذشته تاکنون چه اقداماتی در این رابطه صورت گرفته است. اگر پتروشمی‌ها باید از فارس خشک مهاجرت کنند آیا صنعت جایگزینی به استان داده می‌شود یا فارس همچنان باید چوب کشاورز بودنش را بخورد؟

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی