[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

داور مانع برد استقلال شد کامیابی ایرانی‌ها برابر نمایندگان امارات، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین -پویا کیخا
هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب با ۲پیروزی و ۲تساوی برای نمایندگان کشورمان به پایان رسید.
در گروه Aتراکتورسازی تبریز در امارات با وجود ارائه نمایش زییا و تهاجمی‌ در بازکردن دروازه میزبانش الجزیره امارات ناکام ماند تا با این تساوی بدون گل شانسش برای صعود کمرنگ‌تر از قبل شود.  دیگر دیدار این گروه نیز با تساوی ۱-۱‌الغرافه و الاهلی عربستان به پایان رسید. 
در جدول این گروه الاهلی عربستان با ۷‌‌امتیاز صدرنشین است و الغرافه قطر و الجزیزه امارات هم با ۴‌امتیاز در تعقیب این تیم هستند. تراکتورسازی نیز با یک امتیاز در قعر جدول این گروه قرار دارد. 
با توجه به اینکه تراکتورسازی در دیدارهای رفت هرگز میزبان نبود و دو دیدار از سه دیدار آینده‌اش در خانه و یکی در زمین بی‌طرف به انجام می‌رسد، این تیم برای جبران نتایج دور رفت مرحله گروهی و صعود به مرحله بعد کم شانس نیست. 
در گروه‌B تیم ذوب‌آهن در اصفهان با ۲‌گل مرتضی تبریزی تیم الوحده امارات را از پیش رو برداشت و با ۶‌امتیاز پس از الدوحیل ۹‌امتیازی در رتبه دوم گروه خود قرار گرفت تا با امیدواری فراوان به استقبال دیدارهای برگشت مرحله گروهی برود. در دیگر دیدار این گروه الدوحیل قطر‌۳-۲ لوکوموتیو ازبکستان را از پیش‌رو برداشت و همچنان در صدر جدول ماندگار شد. پس از الدوحیل و ذوب‌آهن که با ۹ و ۶‌امتیاز رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص داده‌اند، لوکوموتیو ازبکستان و الوحده امارات به ترتیب با‌۳ و صفر امتیاز 
در رده‌های بعدی قرار دارند.
در گروه‌C پرسپولیس موفق شد در ورزشگاه آزادی با گل‌های احمدزاده در شرایط مشکوک به آفساید و علی علی‌پور از روی نقطه پنالتی الوصل امارات را بدون هدیه بدرقه کند. پرسپولیس در راین مسابقه موقعیت‌های فراوانی را از دست داد و شاید اگر اقبال با اماراتی هم نبود، با ۴‌گل دریافتی به کشورشان بازمی‌گشتند. شاگردان برانکو با این پیروزی خیلی زود خاطره تلخ شکست در دربی تهران و دیدار با السد در همین رقابت‌ها را به باد فراموشی سپرده و با توجه به قطعی شدن تقریبی قهرمانی‌شان در لیگ برتر فوتبال ایران با تمرکز بیشتری در دیدارهای برگشت مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا با حریفان مصاف کنند. 
جدول این گروه نسبت به سایر گروه‌ها شرایط پیچیده‌تری دارد به‌طوریکه پرسپولیس، السد و نسف‌قرشی هرسه با ۶‌امتیاز  پا به دور برگشت خواهند گذاشت و رتبه کنونی آن‌ها در جدول صرفاً براساس تفاضل گل مشخص شده است. پرسپولیس در دور برگشت باید برای صعود تمام توان خود را به کار گیرد و از دست دادن هر امتیاز می‌تواند بهایی به قیمت عدم صعود از این مرحله برای آن‌ها در‌پی داشته باشد. هرچند السد و نسف‌قرشی هم در چنین وضعیتی قرار دارند تا دور برگشت این گروه با سقف میزان جذابیت پیگیری شود.
در گروه D استقلال در زمین العین امارات حریف میزبان شد اما در رویارویی با داور مسابقه ناکام ماند و به تساوی‌۲-۲ رسید. در این دیدار جذاب و مهیج نیمه اول بدون گل تمام شد اما در نیمه دوم تیام روی یک ضدحمله در دقیقه۵۱ گل اول خودش، تیمش و مسابقه را به ثمر رساند. سرور جپارف ابتدا فرشیداسماعیلی را صاحب توپ کرد و او با یک پاس دقیق از سمت چپ پایه‌گذار گل مامه تیام شد. پس از این گل العین حملات پرفشاری بر روی دروازه استقلال ترتیب داد و در دقیقه‌65 نتیجه را به تساوی کشاند. یاران عمررعبدالرحمان بعد از گل نیز به حملات خود ادامه دادند و با سوت اشتباه داور اهل مالزی صاحب یک ضربه پنالتی شدند، اما این ضربه با رشادت حسین حسینی و مهار پنالتی و ریباندش توسط او مهارت شد و بلافاصله استقلال گل دوم خود را به صورت تقرییاً مشابه به گل اول به ثمر رساند. نورافکن، اسماعیلی را صاحب توپ کرد و اسماعیلی نیز با پاس خود تیام را دوگله کرد و خود را دو‌پاس گله. در ادامه العین حملات پردامنه‌ای را بر روی دروازه آبی‌های سفیدپوش ایرانی ترتیب داد و در دقیقه‌86 در حالیکه به وضوح مشخص بود برخوردی میان پژمان منتظری یار تازه‌وارد استقلال که به جای مجیدحسینی مصدوم، وارد میدان شده، صورت نگرفته اما داور باز هم نقطه پنالتی را نشان داد تا بر بی‌کفایتی خود صحه بگذارد. این پنالتی توسط احمدخلیل به گل تبدیل شد و مسابقه با نتیجه 2-2 پایان رسید اما استقلال در حالی که هرگز میزبان حریفان نبود، با 5امتیاز دور رفت مرحله گروهی را با صدرنشینی به پایان برد. در دیگر دیدار این گروه الهلال در خانه خود با نتیجه‌۱-1 مقابل الریان قطر متوقف شد. 
در این گروه که به گروه مرگ این دوره از مسابقات مشهور است، به جز دیدار استقلال- الهلال که به پیروزی استقلال به پایان رسید نتیجه سایر 5دیدار برگزار شده در دور رفت تساوی بود. به این ترتیب استقلال  با 5امتیاز صدرنشین است و الریان قطر و العین امارات با 3‌، الهلال عربستان با 2امتیاز آبی‌پوشان ایرانی را تعقیب می‌کنند. 
استقلال نیز به مانند تراکتورسازی در دور رفت هیچ‌کدام از دیدارهایش را در ایران میزبان نبود و با توجه به اینکه در دور برگشت در خانه هیچ کدام از حریفان به میدان نخواهد رفت، امید بیشتری نسبت به سایر نمایندگان ایران برای صعود و به‌خصوص صعود به عنوان تیم اول خواهد داشت.  
مربی هفته: وینفرد شفر از استقلال
هرچند برانکو و قلعه‌نویی تیم‌هایشان را به پیروزی رساندند اما این عنوان شایسته کسی است که در خانه قدرتمندترین تیم اماراتی میزبانش را متوقف کرد و ظرف 9‌ماه شکست 6-1را به تساوی 2-2 تبدیل کرد. 
بازیکنان برتر هفته:تیام از استقلال
 برای این عنوان 4‌کاندیدا در نظر داریم؛ فرشید اسماعیلی، مامه تیام‌، سیدحسین حسینی و مرتضی تبریزی. اولی سازنده دو گل بود، دومی‌ و سومی‌ زننده گل. چهارمی ‌نیز با سیو چندین موقعیت خطرناک مانع از شکست تیمش شد. هر کدام از 4‌نام ذکر شده شایسته تقدیر هستند اما به نظر می‌رسید تیام نسبت به سه نفر دیگر با توجه به موقعیتی که در آن قرار گرفته بود و محاصره شدن توسط مدافعین حریف کار مشکل‌تری داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی