[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۷
  • دوره جدید

گزارشی از یک نمایشگاه نقاشی باران مهر، روزنامه شیراز نوین

نگارخانه‌ی وصال، روز پنجشنبه ۱۰اسفندماه میزبان نمایشگاه نقاشی باران مهر با موضوع محیط‌زیست بود. این برنامه به پیشنهاد انجمن هنرهای تجسمی شیراز و با همکاری سازمان محیط‌زیست و آموزش‌وپرورش برگزار شد. حدود ۳۵۰دانش‌آموز دختر و پسر که ازطرف مدارس معرفی شده بودند، در این مسابقه شرکت کردند. مارال کازرونی، دبیر اجرایی جشنواره، جزییات این مسابقه را برای ما توضیح داد: 
همکاران ما در این طرح خانم‌ها لاله و الهام جولایی، الهه میرزایی‌پور، فریبا نداف، مائده بلادی و هستی بالنده بودند. با مشورت همکاران، چند موضوع‌ مربوط به محیط‌زیست را انتخاب کردیم که جدید باشند و از مشکلاتی که امروز با آن‌ها روبه‌رو هستیم. مثلاً برای پایه‌ی چهارم و پنجم، خواستیم بچه‌ها خودشان را به جای مسئولان بگذارند و فکر کنند چه راه‌هایی برای بازگرداندن آب به رودخانه‌ها و دریاچه‌هایی مثل بختگان که خشک شده‌اند، وجود دارد. یکی دیگر از موضوع‌ها معرفی شغل جنگل‌بان یا محیط‌بان بود. موضوع‌های شاعرانه‌ای مثل باران هم مطرح کردیم یا اینکه بچه‌ها از دید یک حیوان یا یکی از عناصر طبیعت به دنیا نگاه کنند و مشکلاتی که برایشان وجود دارد را به تصویر بکشند.
بچه‌ها باید با استفاده از پاستل‌هایی که برایشان تهیه کرده بودیم و روی کاغذ A3  نقاشی‌هایشان را می‌کشیدند. در پایان مسابقه هم همه‌ی نقاشی‌ها را به نمایش گذاشتیم. 
برای گزینش آثار، بیشتر از همه خلاقیت در به تصویرکشیدن موضوع مهم بود و هر پایه‌ای با خودش مقایسه شد. پس‌از مراسم اختتامیه، آثار برگزیده را برای جشنواره‌های جهانی محیط‌زیست می‌فرستیم.
مارال کازرونی درباره‌ی انتخاب موضوع و ادامه‌دار بودن جشنواره هم گفت: محیط‌زیست بیشتر از اینکه موضوعی برای نقاشی باشد، موضوعی برای فکرکردن است. کودکان باید از هم‌اکنون بتوانند با گستره‌ی محیسط‌زیست و مشکلاتی مربوط به آن آشنا شوند تا در آینده بتوانند راه چاره‌ای برای رهایی از این مشکلات بیابند. البته در این زمینه، آموزش به کودکان کافی نیست و خانواده‌ها هم باید آموزش‌ ببینند.
مراسم اختتامیه این جشنواره در روزهای آخر اسفند در تالار حافظ برگزار خواهد شد.     

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی