[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

داستان‌هایی درباره‌ی محیط‌زیست، روزنامه شیراز نوین

من سبز مي‌شوم
نویسنده: ناصر یوسفی
تصویرگر: علیرضا جلالی‌فر
ناشر: پیدایش
من سبز می‌شوم، داستانی است برای درخت‌ها و خانه‌های قدیمی. داستانی است که سرنوشت درخت‌ها را به بچه‌ها پیوند می‌زند. چمن، دختربچه‌ای است که با خانواده‌اش در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کند. خانه‌ی آنها حیاط و درخت و حوض دارد و چمن با این خانه رابطه‌ی عاطفی دارد. اما خانواده‌ی او می‌خواهند خانه را بفروشند تا به جایش آپارتمان بسازند و چمن، اندوهگین از اتفاقی که قرار است بیفتد، دلش نمی‌خواهد با خانه خداحافظی کند. خانه عضوی از خانواده‌ی اوست. نمی‌تواند از بین رفتن او را ببیند و می‌خواهد همه‌ی تلاشش را برای جلوگیری از خرابی خانه انجام دهد. چمن با تخیل کودکانه‌ی خود، آن‌قدر خود را با خانه یکی می‌داند که هر لحظه به بخشی از خانه تبدیل می‌شود تا جلوی خرابی را بگیرد. پدر و مادر کارهای او را بازیگوشی کودکانه می‌دانند، اما چمن می‌خواهد همه‌ی تلاشش را بکند تا درخت‌ها و خانه از بین نروند. او رنگ می‌شود، درخت چنار می‌شود، درخت بید می‌شود، کلاغ می‌شود و پر می‌کشد، آب می‌شود و توی حوض می‌رود تا بتواند اندوهش را به خاطر دوری از خانه و سرنوشت درخت‌ها از یاد ببرد. مادر و پدر سعی می‌کنند با حرف‌های منطقی او را آرام کنند، اما چمن فقط به درخت‌ها و پرنده‌ها فکر می‌کند. تا اینکه در آخر کتاب، با وجود خواهش‌های پدر و مادر، خودش یکی از درخت‌های حیاط می‌شود و ریشه می‌دواند تا اگر قرار است خانه و درخت‌ها از بین بروند، او هم با آنها همراه باشد.


باغچه‌ی پسرک
نویسنده: پیتر براون
مترجم: هایده عبدالحسین‌زاده
ناشر: انتشارات فنی ایران
علوم گوناگون ازجمله تاریخ، ستاره‌شناسی، جغرافیا، پزشکی، مهارت‌های زندگی و شهروندی، محیط‌زیست و غیره، از موضوع‌های مهمی هستند که کودکان به آنها علاقه دارند، ولی به دلیل حجم زیاد کتاب‌های آموزشی و کمک‌آموزشی در این حوزه‌ها، کمتر در اوقات فراغت به سراغ کتاب‌هایی با این موضوع‌ها می‌روند. به همین دلیل بیشتر ناشرانی که در دنیا سعی می‌کنند با نگاهی متفاوت بر موضوع‌های مهم انگشت بگذارند، به سراغ انواع ادبی می‌روند. این کتاب، داستان پسرکی عاشقِ گل و درخت است که روزی تصمیم می‌گیرد در شهر بی‌باغچه و خط راه‌آهنِ آن گل بکارد. کتاب آن‌چنان ساده و روان روایت می‌شود و تصاویر آنقدر با قصه همراه‌اند و فضاسازی و زیبایی‌اش را دوچندان می‌کند که مخاطب در همان نگاه اول جذب کلیت اثر می‌شود. پسرک دلش می‌خواهد همه‌جا سبز باشد، پس آستین بالا می‌زند و در شهری که نه باغی دارد و نه باغچه‌ای، نه درختی و نه سبزه‌ای و مردم دلشان نمی‌خواهد از خانه‌هاشان بیرون بیایند، باغچه‌ای درست می‌کند و کم‌کم مردم شهر را وادار می‌کند زیبایی و سبزی، گل و درخت را به خانه‌ها و پشت‌بام‌ها و تمام شهر برگردانند.
پرواز
نویسنده: احمدرضا احمدی
تصویرگر: راشین خیریه
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
پرواز داستان پسری است که مادرش می‌گوید زیر درخت نایابی دور از زمین متولد شده و به زمین آمده است. پسر، با پدر و مادرش در خانه‌ای زندگی می‌کند که میان تپه‌ها قرار دارد، تپه‌هایی که پس از آنها بیابان بی‌آب و علفی تا افق ادامه دارد. میان تپه‌ها هر چهار فصل سال باران دارد، اما روی تپه‌ها هیچ گل و گیاهی نیست. پسرک آرزو دارد تپه‌ها و بیابان لبریز از گل و گیاه شوند. او تصمیم می‌گیرد به آسمان پرواز کند و از آنجا بذرهای گل‌ها را روی تپه‌ها و بیابان بپاشد. سفر او طولانی می‌شود و او سعی می‌کند دنیا را تغییر دهد. نویسنده با کودک داستان می‌رود تا به پیری برسد. او در حالی که در کودکی می‌خواهد خانه‌ی خود را آباد کند، در کهنسالی آرزوهایش گستره‌ی جهانی دارد. او برای جهان صلح می‌خواهد. در وضعیت صلح، پدر و مادرها جوان می‌شوند، بیابان‌ها پرگل و کودکان شاد می‌شوند و زمین، جوان و سرسبز و سرشار از زندگی.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی