[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

قانون‌شکنی در دروازه کازرون، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین ـ محمد شبیری
mohammad4838@yahoo.com 

یکی از نگرانی‌های مردم هنگام خریدهای شب عید و روزهای آغازین سال نو، گرانی میوه است. آنها توقع دارند مسئولان با کنترل قیمت‌ها و نظارت بیشتر بر واحدهای صنفی میوه‌فروش، حمایت خود را به مردم ثابت کنند. چند سالی است که با تشکیل ستاد تنظیم بازار شب عید و ذخیره‌سازی میوه، تا حدودی مشکل گران‌فروشی و کم‌فروشی در بازار میوه و تره‌بار کنترل شده است، اما همچنان متخلفانی وجود دارند که برای سود بیشتر کرامت انسانی خود را زیر پا می‌گذارند.   
به گزارش شیراز نوین رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز در گفت وگو با خبرنگار شیراز‌نوین با بیان اینکه امسال نیز قرار است میوه طرح تنظیم بازار از تاریخ 27 اسفند آغاز و تا 13 فرودین ماه ادامه داشته‌باشد، می‌گوید: ثبات میوه شب عید یکی از اولویت‌های مهم متولیان ستاد طرح تنظیم بازار است.
جواد عدلو می‌افزاید: اعضای اتحادیه فروشندگان میوه‌وتره‌بار شیراز نیز مانند دیگر مسئولان برای ثابت نگه داشتن محصولات مورد نیاز تلاش می‌کنند و اقدامات نظارتی خود را انجام می‌دهند تا شهروندان بتوانند میوه مورد نیاز خود را با یک نرخ ثابت در همه مناطق شهر شیراز تأمین کنند.
وی با بیان اینکه قیمت میوه طرح تنظیم بازار در تمامی نقاط شیراز ثابت خواهد بود، اضافه می‌کند: شهروندان وظیفه دارند چنانچه تخلف کم‌فروشی و گران‌فروشی از سوی میوه فروشان مشاهده کردند به اتحادیه میوه فروشان اعلام کنند یا از طریق سامانه‌های  124 و یا 3234000 تماس برقرار نمایند.
عدلو ادامه می‌دهد: تمامی میوه‌های طرح تنظیم بازار توسط اتحادیه تعاونی باغداران و کشاورزان فارس و از محل تولیدات داخل تأمین شده و در بسته‌بندی‌های سبدی با وزن مشخص در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز می‌گوید: این میوه‌ها که از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند از طریق مراکز توزیع که بنرهای متحدالشکل طرح تنظیم بازار همراه با درج قیمت و کد واحد فروش در آنها نصب شده است در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
عدلو یکی از راه‌های  کسب اطلاع قیمت به روز میوه را سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اعلام می‌کند ومی‌افزاید: شهروندان باید برای مقابله با گران‌فروشی و متخلفان با اتحایه همکاری کنند و در صورت هرگونه تخلف مسئولان را مطلع سازند تا با آنها برخورد شود.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار شیراز با بیان اینکه در حال حاضر 800 واحد صنفی میوه‌فروشی به صورت رسمی در شیراز فعالیت می‌کنند، ادامه می‌دهد: براساس آمارها تعداد 1200متقاضی دیگر برای دریافت مجوز میوه فروشی پرونده تشکیل داده‌اند تا بتوانند به صورت رسمی فعالیت خود را ادامه دهند.
عدلو بیشترین شکایات از سوی شهروندان را نسبت به برخورد نامناسب میوه فروشان دروازه کازرون عنوان می‌کند ومی‌گوید: برخورد نامناسب برخی فروشندگان در منطقه دروازه کازرون با شهروندان تأسف‌بار است و مشتریان نباید از فروشندگانی که برخورد بدی دارند و میوه بی‌کیفیت را به قیمت حراجی می‌فروشند، خرید کنند.
وی اضافه می‌کند: فروش‌میوه زیر قیمت بازار، هدایت کردن نور چراغ بر روی میوه‌ها و فروش آنها در نایلکس‌های کدر از نشانه‌های کم‌فروشی و غیرمرغوب بودن کالاست.
این مسئول صنفی بر اهمیت مشتری‌مداری تأکید می‌کند: اگر مشتریان از فروشندگانی که کرامت انسانی را زیر سوال می‌برند، خرید نکنند فرهنگ مشتری‌مداری رایج می‌شود.
عدلو ادامه می‌دهد: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی فروشندگان میوه و تره‌بار از طریق شماره 32359397 با اتحادیه ارتباط برقرار کنند و مورد را برای پیگیری گزارش دهند.
وی اضافه می‌کند: ماهانه به طور میانگین در حدود 20 پرونده به دلیل گران‌فروشی و یا به دلایل دیگر در اتحادیه تشکیل می‌شود که در کمترین زمان ممکن به آنها رسیدگی می‌شود. مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس نیز از ذخیره‌‌سازی حدود ۹ هزار تن پرتقال و سیب ویژه شب عید در کشور خبر می‌دهد و می‌گوید: 3 هزار تن پرتقال والنسیا دارابی برای بازار فارس و بیش از 2100 تن پرتقال برای دیگر استان‌ها ذخیره و در سردخانه‌ها نگهداری شده است که در طرح تنظیم بازار شب عید توزیع خواهد شد.
احد بهجت حقیقی با تأکید براینکه شهروندان از بابت تأمین میوه شب عید هیچ گونه نگرانی نداشته باشند، می‌افزاید: 2 هزار تن سیب تنظیم بازار شب عید برای بازار داخلی استان و 1800تن سیب برای 7 استان کشور ذخیره‌سازی شده و این در حالی است که علاوه بر آن، انواع میوه، مقدار دیگری مازاد بر نیاز مردم فارس از باغداران خریداری و ذخیره‌سازی شده است که در صورت احساس نیاز بازار بدون فوت وقت به بازار میوه تزریق خواهد شد تا قیمت میوه ثابت بماند.
این مقام مسئول با اشاره به خشکسالی‌های  اخیر امسال در فارس، اضافه می‌کند: امسال با توجه به اینکه قسمتی از باغات مرکبات و میوه در فارس دچار کم‌آبی شدند، اما این آسیب در حدی نبود که بخواهیم  میوه وارد استان کنیم و تمام نیاز بازار از میوه‌های  داخلی تأمین و در سردخانه‌های  استان نگهداری شده است.
بهجت حقیقی با مطرح کردن این موضوع که امسال نیز تلاش داریم تا پایان سال نسبت به مطالبات باغداران به سازمان تعاون روستایی و اتحادیه باغداران استان فارس و قولی که برای پرداخت حساب به آنها داده‌ایم اقدام کنیم، می‌گوید: امسال بدون یک ریال اعتبار دولتی و به واسطه اعتمادی که باغداران به سازمان تعاون روستایی و اتحادیه باغداران استان فارس داشتند میوه تنظیم بازار شب عید تأمین شده است.
وی ادامه می‌دهد: از آنجایی که ارتباط باغداران با سازمان تعاون روستایی و اتحادیه‌ها به صورت دوسویه است، آنها به واسطه خدماتی که در چند سال اخیر دریافت کرده‌اند با وجود اینکه هنوز وجهی دریافت نکرده‌اند، برای ذخیره‌ سازی میوه با ما همکاری داشته‌اند تا برای تنظیم بازار میوه شب عید با مشکل مواجه نشویم و شهروندان بتوانند به صورت قیمت طرح تنظیم بازار و بدون هیچ گونه نگرانی میوه خود را تأمین کنند.
بهجت حقیقی با اعلام اینکه امسال بر اساس چانه‌زنی‌های  صورت گرفته مقرر شده است پرتقال والنسیای دارابی در طرح تنظیم بازار شب عید قرار بگیرد، می‌افزاید: با این اقدام در راستای حمایت از باغداران، هم استانی‌ها می‌توانند یکی از مرغوب‌ترین انواع پرتقال کشور را با ارزان‌ترین قیمت تهیه کنند. مدیر سازمان تعاون روستایی استان فارس اضافه می‌کند: بنا به دلایل مختلفی هر سال مقدار زیادی پرتقال وارد استان می‌شد و شهروندان باید به اجبار از پرتقال‌های  وارداتی استفاده می‌کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی