[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

زخم بی‌توجهی بر پیکره ذخایر فارس، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش - امین افشار

 استان فارس با دارا بودن منابع عظیم نفت و گاز، دومین قطب انرژی کشور است که به دلیل مشترک نبودن بخش عظیمی از این میادین با کشورهای همسایه تاکنون مورد بهره برداری قرار نگرفته است. بهره برداری از میادین مشترک با کشورهای همسایه در دوره‌های مختلف با فراز و فرودهایی همراه بوده است. در اوایل انقلاب کشورهایی نظیر قطر از میادین مشترک با ایران به تنهایی نهایت استفاده را بردند تا اینکه در دوره ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی شروع پروژه بهره برداری و استخراج میادین مشترک با کشورهای همسایه کلید خورد و در دوره دولت اصلاحات میزان استخراج از این منابع مشترک با کشورهای همسایه تقریباً برابر شد. در دوره محمود احمدی نژاد به دلیل ایجاد تحریم ها و کاهش فروش، میزان استخراج ایران تقلیل پیدا کرد. در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی و بعد از به نتیجه رسیدن برجام، با رجوع به آمار منتشر شده توسط وزارت نفت می‌بینیم که اکنون میزان بهره برداری از میادین مشترک نزدیک به استخراج کشورهای همسایه نظیر قطر شده است. سهم گسترش میادین نفت و گاز کشور اعم از داخلی و مشترک، از محل تخصیص ۱۴. ۵ درصد از فروش این فرآورده‌هاست که در دوره‌های مختلف نظیر تحریم، کاهش فروش و کاهش قیمت متفاوت است و جوابگوی میزان توسعه منابع عظیم کل کشور نیست. لازم است اولویت بهره برداری با منابع مشترک باشد ولی می‌توان با جذب سرمایه گذار خارجی و خصوصی از وجود میادین داخلی که استان فارس نیز از آن بهره مند است در جهت رونق اقتصادی استان و اشتغالزایی در فارس بهره برد. متأسفانه تاکنون علی رغم وجود منابع عظیم، صنعت نفت نتوانسته نقش قابل توجه و در حد انتظاری در زمینه توسعه استان داشته باشد. استان فارس پتانسیل عظیمی در حوزه نفت و گاز دارد که تاکنون به دلیل مشترک نبودن این منابع با کشورهای منطقه، عملاً در اولویت کار وزارت نفت قرار نگرفته که می‌توان از ظرفیت بخش خصوصی در این جهت استفاده کرد. در دو روز گذشته خبر از اکتشاف 5 میدان جدید گازی و نفتی در کشور منتشر شد که سهم عمده آن مربوط به فارس بود. سید صالح هندی، مدیر امور اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در نشست خبری از کشف 9 میدان گازی، 4 میدان نفتی و یک مخزن نفتی جدید در دولت یازدهم خبر داد و گفت: میزان نفت درجای این میادین 6. 5 میلیارد بشکه و گاز در جای آنها 62. 5 تریلیون فوت مکعب است. وی با بیان اینکه برخی از میادین کشف شده کوچک بودند، اظهار کرد: از کل میادینی که کشف شد نام و اطلاعات پنج میدان مهم معرفی می‌شود که یکی از این میادین میدان گازی پازن نام دارد که در سال 1394 کشف شد و به نتیجه رسید. این میدان در جنوب استان فارس 170 کیلومتری جنوب شیراز، 65 کیلومتری شمال عسلویه و در شمال شهرستان جم قرار دارد. حجم در جای گاز این میدان 19. 5 (TCF) تریلیون فوت مکعب بوده و 436 میلیون بشکه میعانات گازی دارد. 
دولت باید برای بهره‌برداری از میادین غیرمشترک، برنامه داشته باشد 
حسین امیری خامکانی، نائب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین گفت: با توجه به امکانات محدود و تصمیم دولت و مجلس، اولویت بهره برداری به میادین مشترک گذاشته شد. وی افزود: اولویت سرمایه گذاری در پارس جنوبی است که با کشورهای دیگر مشترک هستیم و این کار برای حفظ منافع ملی لازم است. وی با اشاره به برابر شدن تقریبی میزان بهره برداری ایران در حال حاضر نسبت به قطر تأکید کرد: در حوزه نفت و گاز در قوانین بودجه سنواتی و قانون برنامه، اولویت بهره برداری با میادین مشترک است. امیری خامکانی توضیح داد: در میادین گازی مشترک اگر در یک سمت بیشتر استخراج شود فشار سمت مقابل کم می‌شود؛ لذا سرمایه ملی از بین خواهد رفت. وی در جواب سؤال خبرنگار شیراز نوین، پیرامون لزوم بهره برداری از منابع عظیم انرژی در استان فارس گفت: منابع داخلی مهم است و می‌تواند باعث توسعه استان‌ها شود ولی به دلیل محدودیت سرمایه گذاری اولویت با منابع مشترک است. 
نائب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: با اولویت بندی که وزارت نفت انجام داده است در حال حاضر میزان استخراج ایران از میادین مشترک به کشورهایی نظیر قطر نزدیک شده است.
 نماینده مردم زرند و کوهبنان در استان کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در میادین غیرمشترک و داخلی نیز دولت باید برنامه داشته باشد و روی آنها سرمایه گذاری انجام دهد. وی اضافه کرد: عمده سرمایه گذاری داخلی است و توسط وزارت نفت انجام می‌شود که از محل ۱۴. ۵درصد از فروش نفت می‌باشد که کم است و باید از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کنیم که هم بهره برداری از میادین مشترک را به اندازه سهممان افزایش دهیم و همینطور میادین داخلی را نیز به چرخه بهره برداری وارد کنیم. وی در انتهای صحبت‌های خود به لزوم شناسایی و کشف در زمینه انواع منابع طبیعی با حداکثر ظرفیت تأکید کرد. 
میادین اکتشاف شده، جدید نیست
کوروش کرم پور حقیقی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین، پیرامون انتشار خبر اکتشاف منابع جدید نفت و گاز در استان فارس گفت: میادین هالگان، دی، سفید باغون و سفید زاخور جدیداً کشف نشده و در گذشته وجود داشته است. نماینده مردم فیروزآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: اولویت سیاست وزارت نفت برای سرمایه گذاری در میادین مشترک مثل پارس جنوبی است. 
وی اضافه کرد: در حال حاضر بر اساس آمار رسیده و تلاش گسترده تولید ما در پارس جنوبی به قطر نزدیک شده است. کرم پور تأکید کرد: ظرفیت وزارت نفت در حد سرمایه گذاری در میادین مشترک است؛ لذا با پیگیری‌ها و جلسات متعدد ما با وزیر نفت و کارشناسان خبره و دانشمندان این حوزه، توجیه اقتصادی میادین استان فارس نتیجه گیری شد. 
وی افزود: با موافقت وزیر نفت و دستور کار کارشناسی وی، در هفته گذشته مجدداً کل مسائل فنی به صورت ریز در کارگروهی ویژه مورد بررسی قرار گرفت. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: بر اساس تصمیم وزارت نفت این میادین جزو کارهای در دست اقدام قرار خواهند گرفت و طرح توسعه میادین گاز هالگان، سفید باغون، سفید زاخور و دی انجام می‌شود. 
وی زمان شروع این پروژه را سال ۹۶ دانست و ادامه داد: دیگر میادین استان فارس نیز در صورتی که توجیه اقتصادی داشته باشند و سرمایه‌گذار آنها نیز مشخص باشد در دست اقدام قرار خواهند گرفت. نماینده مردم فیروزآباد در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: با انجام این کار که کارهای کارشناسی آن نیز انجام شده یکی از برنامه‌های مفید و خوب وزارت نفت در استان فارس و حوزه انتخابیه اینجانب انجام خواهد شد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی