[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۱
  • دوره جدید

روز جهانی کتاب کودک، روزنامه شیراز نوین

روز جهانی کتاب کودک ۲آوریل (برابر با ۱۴فروردین) به افتخار زادروز هانس کریستین اندرسون، نویسنده داستان‌های کودکان نامگذاری شده‌است. 
دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY)  که از سال ۱۹۵۳ میلادی در سوئیس آغاز به کار کرده‌، هر سال در این روز مراسم باشکوهی برای بزرگداشت مقام کتاب کودک و ادبیات کودک و نوجوان در کشورهای جهان برگزار می‌کند. 
مراسم این روز هر سال در یکی از کشور جهان که عضویت دارد برگزار می‌شود و این کشور پوستر و پیام روز جهانی کتاب را تهیه می‌کند.
روز جهانی کتاب کودک در ایران
روز جهانی کتاب کودک از سال ۱۳۴۹ در ایران به رسمیت شناخته شده‌ است و وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۵۰ روز ۱۴فروردین هر سال را روز جهانی کتاب کودک در ایران اعلام کرد.
مراسم بزرگداشت این روز هر سال در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود و ایران نیز در سال ۱۳۷۱ (۱۹۹۲) برگزارکننده این مراسم بود.
یلا لپمن، پایه‌گذار کتابخانه بین‌المللی مونیخ و دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان، در سال ۱۹۶۷م. پیشنهاد کرد روزی به نام روز جهانی کتاب کودک تعیین شود و بدین وسیله، فعالیت‌های دفتر بین‌المللی کتاب برای کودکان و نوجوانان در سراسر جهان افزایش یابد. این پیشنهاد پذیرفته شد و روز دوم آوریل که مصادف با سالروز تولد هانس کریستیان اندرسن است، به عنوان روز جهانی کتاب کودک انتخاب شد. شورای کتاب کودک که شعبه ملی این نهاد بین‌المللی در ایران است، همچون دیگر شعبه‌های ملی از آن تاریخ همواره برای هرچه بهتر برگزارشدن این روز تلاش می‌کند.
شورای کتاب کودک ایران، تاکنون دوبار از سوی دفتر بین‌المللی، وظیفه تهیه پوستر، پیام و شعار روز جهانی کتاب کودک را به عهده گرفته است. نخست در سال ۱۳۵۵، پرویز دیبایی پوستر را طرحی کرد، پیام را الهام توکلی و هاله زربخت، دو دانش‌آموز ایرانی، با عنوان «ماهی طلایی جادو» نوشتند و شعار آن را نیز محمود کیانوش در قالب یک رباعی سرود و بار دوم در سال ۱۳۷۲، پیام روز جهانی توسط مهدخت کشکولی نوشته شد و پوستر آن را نورالدین زرین‌کلک ترسیم کرد. پیام آن سال «کتاب، قصه دیروزها، راز فرداها» بود. 
هر سال یک کشور پشتیبانی مالی روز جهانی کتاب کودک را به عهده می‌گیرد. کشور پشتیبان می‌تواند نویسنده مطرحی از کشور خود را برگزیند تا پیامی برای همه کودکان جهان درباره کتاب بنویسد. پشتیبان مراسم امسال روز جهانی کودک کشور لتونی است و اینسی زندیر، شاعر معروف اهل لتونی وظیفه نوشتن پیام سالیانه این روز را به عهده گرفته است. پیام امسال این روز این است: کتاب است که کوچک را بزرگ می‌دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی