[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

توسعه گلخانه‌ها یکی از استراتژی‌های مهم در فارس است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، محمد مهدی قاسمی رئیس این سازمان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که با حضور وزیر دادگستری، استاندار فارس و مدیران کل دستگاه‌های این استان برگزار گردید گفت: استان فارس بیش از 10 درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌نماید و 50 درصد فضای کسب و کار وابسته به بخش کشاورزی و 8. 77 درصد ارزش افزوده در کشور مربوط به بخش کشاورزی است. وی در ادامه با اشاره به مباحث اقتصاد مقاومتی یادآور گردید: وزارت جهاد کشاورزی از 11 برنامه اقتصاد مقاومتی در 5 برنامه وظیفه مند بوده است که می‌توان به ارتقای بهره وری و افزایش تولید محصولات راهبردی، برنامه ارتقای بهره وری تولید نهاده‌های کشاورزی، برنامه ذخایر راهبردی محصولات کشاورزی، برنامه توسعه صادرات محصولات کشاورزی و استفاده از منابع خارجی در قالب کشت‌های فراسرزمینی اشاره نمود. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: سطح زیر کشت دانه‌های روغنی جهت خودکفایی در تولید روغن در کشور، در این استان 6 برابر شده است و در سال گذشته علی رغم بروز خشکسالی با تأکید بر بهره وری آب، 100 هزار تن افزایش تولید گندم را داشته‌ایم و تأمین بذر را به عنوان یکی از مهم ترین نهاده‌های تولید در دستور کار خود قرار داده ایم. قاسمی در ادامه بیان داشت: یکی از استراتژی‌های مهم سازمان جهاد کشاورزی فارس توسعه گلخانه‌ها می‌باشد که 1100 هکتار اراضی مستعد برای کشت گلخانه شناسایی شده است و 361 هکتار پروانه صادر شده است. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس در قسمت دیگری از سخنان خود به خط اعتباری ویژه مکانیزاسیون در سال جاری اشاره نمود و افزود: جهت توسعه آبیاری‌های نوین بیش از 80 میلیارد تومان تسهیلات در حال جذب می‌باشد و پیگیری‌های لازم جهت جذب 100 میلیارد تومان دیگر جهت اجرای آبیاری تحت فشار در حال انجام است. 
وی سپس به تشکیل ستاد ویژه گیاهان دارویی در استان فارس اشاره نمود و گفت: بیش از 1900 هکتار از اراضی استان فارس به کشت این گیاهان اختصاص یافته است و این استان با توجه به شرایط اقلیمی و تنوع بیش از 300 گونه گیاهان دارویی، ظرفیت بسیار خوبی را برای توسعه گیاهان دارویی فراهم نموده است. قاسمی همچنین به اهمیت کشت نشایی، توجه به زنجیره‌های تولید و کشت گیاهان کم آب بر اشاره نمود و خاطر نشان کرد: این سازمان مقام اول را در آموزش به بهره برداران در کشور در اختیار دارد و با اجرای نظام نوین ترویج و با تأکید بر بالا بردن بهره وری و علمی کردن کشاورزی به دنبال بهره وری بیشتر در تولید محصولات مختلف کشاورزی است. 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس بیان داشت: فرآوری انجام شده در 3 سال فعالیت دولت تدبیر و امید بیش از 25 درصد کل صنایع فرآوری ایجاد شده پس از انقلاب می‌باشد. 
قاسمی نیاز به افزایش سرمایه بانک کشاورزی برای پرداخت تسهیلات مورد نیاز به بهره برداران اشاره نمود و افزود: تسهیلات معرفی شده از محل طرح رونق تولید فقط در بخش کشاورزی 607میلیارد تومان بوده است که از کل سهمیه استان برای کلیه بخش‌ها نظیر صنعت و خدمات بالاتر است. 
وی در خاتمه سخنانش گفت: حمایت از صندوق‌های توسعه بخش کشاورزی به عنوان یکی از راهکارهای حمایت از کشاورزان برای انجام امور مختلف کشاورزی محسوب می‌گردد و از برنامه‌های این استان راه اندازی صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی