[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

منتقد تمدن مدرن، روزنامه شیراز نوین

سال بِلو نویسنده نامدار کانادایی- آمریکایی در سال ۱۹۷۶ به خاطر ترکیب فهم بشری و تحلیل‌های لطیف از فرهنگ معاصر در آثارش؛ برنده جایزه نوبل ادبیات شد. وی در همان سال برای کتاب هدیه هومبولت مفتخر به کسب جایزه پولیتزر داستان نیز شد.
بلو تنها نویسنده‌ای است که در طول عمر خود سه بار برنده جایزه کتاب ملی داستان شده است. از دیگر افتخارات بلو کسب نشان ملی هنر است. علاوه بر کسب جوایز معتبر متعدد، نام کتاب‌های بلو اکثراً در میان بهترین آثار داستانی جهان به چشم می‌خورد.
بلو زاده‌  کبک فرانسه است که در شیکاگوی آمریکا بزرگ شده است. در طول جنگ جهانی دوم او عضوی از نیروی دریایی بود و در طی همین دوره اولین رمانش، مرد معلق را نوشت. او همچنین سالیان زیادی را به فعالیت آکادمیک خود اختصاص داد و در بهترین دانشگاه‌های ایالات متحده تدریس کرد. کتاب‌های معروفی همچون ماجراهای اوگی مارچ، هرتزوگ و هدیه هومبولت ثمره‌ دوران تدریس بلو هستند.
آثار سال بلو عموماً از ماهیت نامتجانس تمدن مدرن حرف می‌زنند و همچنین توانایی غلبه بشر بر ضعف‌هایش و دستیابی به سرافرازی یا آگاهی، از مسائل مدنظر این نویسنده در کتاب‌هایش هستند. بلو ایرادات زیادی را به تمدن مدرن وارد می‌داند او معتقد است تمدن مدرن قادر است عصبیت، ماده‌پرستی و دانش گمراه‌کننده را در جامعه اشاعه دهد. شخصیت‌های اصلی در رمان‌های بلو معمولاً دارای ویژگی‌های قهرمان‌گونه هستند و بارها در برابر نیروهای اهریمنی جامعه می‌ایستند. رمان‌هایی مانند هدیه هومبولت، هرتزوگ، دم را دریاب، مرد معلق، سلطان باران،‌ دسامبر، رئیس دانشکده و رولشتاین و مجموعه داستان وقتشه ساکت شی به فارسی ترجمه شده‌اند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی