[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

پیش‌بینی قیمت مسکن منوط به شفاف‌سازی برنامه‌های دولت است، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون عمران مجلس، اظهارنظر در خصوص پیش‌بینی آینده مسکن را منوط به شفاف سازی برنامه‌های دولت در سال جاری در حوزه میزان تولید واحد مسکونی دانست.
فرج الله رجبی در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از وضعیت بازار مسکن، گفت: سال‌95 بدترین سال در حوزه تولید مسکن بوده که اثرات آن اکنون نیز بر این بازار مشهود است.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اکنون با یک خلاء سیاست گذاری در بخش مسکن مواجه هستیم افزود: متأسفانه وزارت راه و شهرسازی سیاست ساده سازی مسئله را در حوزه مسکن در پیش گرفته است.
میزان واحدهای مسکونی مورد نیاز کشور مشخص نیست
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اظهارات مسئولان وزارت راه و شهرسازی در خصوص میزان خانوارها و تعداد واحد مسکونی موجود در کشور، تصریح کرد: این ساده انگاری در محاسبه میزان واحد مسکونی مورد نیاز کشور باعث شده که اشتباه در محاسبه میزان واحد مسکونی مورد نیاز صورت بگیرد.
وی ادامه داد: وزارت راه معتقد است در کشور به اندازه همه خانوارها واحد مسکونی وجود داشته از این رو به واحد مسکونی جدید خیلی نیاز نیست در همین راستا مقاوم سازی را در دستور کار خود قرار داده در حالی که این اقدام به مثابه پاک کردن صورت مسئله است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه محاسبات وزارت راه وشهرسازی در خصوص میزان واحد مسکونی مورد نیاز کشور مصداق بارز عدم توجه به توزیع خانوارها در واحدهای مسکونی است گفت: در بافت‌های ناکارآمد، فرسوده و تاریخی گاهی در یک واحد مسکونی چندین خانواده زندگی می‌کنند و بنابراین ما باید در این ماجرا به این موضوع برسیم که سیاست‌های کلان و راهبردهای دولت در حوزه تولید مسکن و مدیریت ساخت و ساز مسکن چه چیزی بوده تا بتوانیم به مسائل دیگر بپردازیم.
پیش‌بینی آینده قیمت مسکن منوط به شفاف سازی برنامه‌های دولت است
رجبی اظهارنظر در خصوص پیش‌بینی آینده قیمت مسکن را منوط به شفاف سازی برنامه‌های دولت در سال جاری در حوزه میزان تولید مسکن خواند و افزود: باید مشخص شود که نسبت این واحدهای مسکونی به نیازهای متقاضیان چه میزان بوده و این عرضه و تقاضا چه تأثیری بر قیمت می‌گذارد که متأسفانه ما چنین اطلاعاتی نداریم.
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه در بخش سیاست‌های مسکن دولت و مشخصاً وزارت راه و شهرسازی هیچ برنامه‌ای ندارد، تصریح کرد: طرح مقاوم سازی و استحکام بخشی بافت‌های فرسوده به جای طرح‌های تولید مسکن در دستور کار دولت قرار گرفته که این موضوع به نوعی پاک کردن صورت مسئله است.
وی با تأکید بر اینکه وزارت راه و شهرسازی باید اعلام کند که بر اساس پیش‌بینی و برنامه‌ها در سال جاری چه تعداد واحد مسکونی نیاز است گفت: در گزارش‌هایی که وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران مجلس ارایه کرده در جایی نیاز به مسکن را حداقل 600‌هزار واحد مطرح کرده اما به تدریج اعلام کرده‌اند که ما نیاز به مسکن جدید نداریم که این موضوع نشان می‌دهد که صورت مسئله از نظر این وزارتخانه پاک شده که این مسئله مهترین موضوع است.
رجبی با بیان اینکه بدون اطلاع از رویکرد وزارت راه و شهرسازی و برنامه‌ای که برای مدیریت بخش مسکن و تولید آن نیاز است نمی‌توان در خصوص آینده قیمت مسکن اظهارنظر کرد افزود: عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند ازاین رو باید اطلاعی از آن داشت.
عدم سیاست‌گذاری در حوزه مسکن به هدایت نقدینگی به سمت بازار ارز، طلا و سکه منجر شد
وی با انتقاد از اینکه عدم سیاست گذاری در حوزه مسکن به هدایت نقدینگی به سمت بازار ارز، طلا و سکه منجر شده است گفت: اگر سیاست‌ها روشن و تبیین شده بود می‌توانستیم درصدی از این نقدینگی را به سمت ساخت و ساز مسکن هدایت کنیم.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآور شد: هدایت بخشی از نقدینگی به سمت بازار مسکن علاوه بر تعدیل قیمت در بازار طلا، سکه و ارز سپرده‌ها و نقدینگی کشور را نیز به سمت ایجاد واحدهای مسکونی و همچنین کار مولد که اثر تورمی‌ کم‌تری دارند هدایت می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی